MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeğinizin suratı ne kadar sevimli, cana yakın, mutlu ve huzurlu, değil mi? Köpekler, sadece yüzlerini kullanarak pek çok farklı hissi biz insanlara geçirebilme yeteneğine sahipler. Aynı zamanda ruhumuzun derinliklerine bakıp bizi kalbimizin en hassas noktasından vuran da yine bu suratlar ve gözler… Peki ya böylesine bir potansiyele sahip gözlerin temizliği? Gerçekçi olmak gerekirse köpekler burunlarını, ağızlarını ve neredeyse suratının tamamını çöpten toprağa, yemek kaplarından ayakkabılara kadar pek çok farklı yabancı maddeye sokmaya bayılıyor. Bu da ister istemez suratlarında leke, kir ve toz oluşumuna sebep oluyor. İster kısa, ister uzun tüylü olsun; her bir köpeğin düzenli aralıklarla surat ve göz temizliğine ihtiyacı olduğu kesin. Köpeklerde göz temizliği nasıl yapılır, gelin hep birlikte bakalım.

Başlamadan Önce…

Köpeğinizin gözlerini temizlemenin en ideal vakti, tabii ki banyo vakti esnasındadır. Köpeğinize banyo yaptırırken sadece vücuduna odaklanmanız yetmez; görüşünü ve göz sağlığını doğrudan etkileyen göz bakımı da banyonun önemli bir parçasıdır.

Bununla birlikte köpeğinize düzenli göz bakımı yapmak için illa banyo seanslarını beklemeye gerek yok. Gözlerinde çapak ve benzeri maddelerin biriktiğini fark ettikçe bu temizleme rutinine başvurabilir, her daim temiz ve bakımlı gözlere sahip olmasına vesile olabilirsiniz.

Köpeğinizin Gözlerini Temizlerken Bunlara Dikkat!

  1. Yumuşak ve temiz bir el bezi kullanın. Kullanacağınız el bezini tercihen bir petshoptan aldığınıza ve köpekler üzerinde kullanıma uygun olduğuna emin olun. Bezi oda sıcaklığında su ile nemlendirin, gereğinden fazla su kullanmamaya çalışın. Eğer bezi gereğinden fazla ıslatırsanız köpeğinizin kendini ıslak ve rahatsız hissedecektir. Burada önemli olan, köpeğinizi olabildiğince konforlu hissettirmek.
  2. Kağıt havlu, peçete ve ıslak mendillerden uzak durun. Islandıkları zaman bu tip kağıt ürünler dağılarak köpeğinizin gözlerinde ufak parçacıklar bırakma riski taşır, bu yüzden de bir el bezi ya da havlu kullanmak her zaman daha mantıklı. Islak mendilleri de kullanmadan önce mutlaka içeriğini kontrol etmeli ve köpeğinizin gözlerine zarar verecek bir madde olmadığına emin olmalsınız. İçeriğindeki her bir maddeyi tek tek bilemeyeceğinize göre ıslak mendil de kullanmamakta fayda var.
  3. Gözlerini silerken yavaş ama sert olmaya dikkat edin. Sadece ihtiyacınız olduğu kadar güç kullanın ve göz çevresine yaklaştıkça uyguladığınız baskıyı azaltın. Eğer temizlemeye çalıştığınız çapaklar inatçı çıkarsa elinizdeki bezi biraz daha ıslatarak denemeye devam edin.
  4. Sabun ve şampuan kullanımını minimumda tutmaya özen gösterin. Söz konusu yüz temizliği olduğu zaman ılık sudan başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur; köpeğinizin gözleri etrafında sabun veya şampuan kullanmamaya dikkat edin.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerin Gözleri Nasıl Temizlenmeli?

  1. El bezinizi hafifçe ılık suya batırarak nemlendirin.
  2. Önce gözün çevresini güzelce ıslatarak nemlendirin ve orada birikmiş olan kiri serbest bırakarak temizleyin.
  3. Gözün kendisini hiçbir şekilde silmemeye özen gösterin; köpeğinizin gözüne giren en ufak yabancı madde bile gözüne ve görüşüne ciddi zarar verebilir.
  4. Göz çevresinde biriken gözyaşı izlerini temizlemek için köpeklere özel üretilen göz solüsyonlarından faydalanın.
  5. Eğer köpeğinizin göz çevresinde özellikle temizlemek istediğiniz bir alan ya da çıkartmak istediğiniz bir leke varken, el bezi yerine iyice ıslatılmış bir pamuk topu kullanın. Pamuğun iplikleri dağılmaya başladığı anda o pamuğu kullanmayı bırakın ve yenisine geçin.
  6. Bu rutini düzenli olarak 10 gün-2 haftada bir tekrarlayın.

Tabii ki her köpek sahibi, köpeğinin gözlerini kendi temizleyecek kadar cesur olmayabilir. Eğer minik dostunuza zarar vermekten korkuyor ve gözlerini kendi ellerinizle temizlemekten çekiniyorsanız onu gönül rahatlığıyla güvendiğiniz bir veterinere götürebilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir