MENU
Üye Ol | Giriş Yap
D Vitamini Eksikliğinin Köpekler Üzerindeki Etkisi

D Vitamini Eksikliğinin Köpekler Üzerindeki Etkisi

D vitamini, köpekler için vazgeçilmez derecede önemli bir vitamindir. Köpeğimizin genel sağlığını sürdürebilmesi için aldıkları gıdaların bir parçası olarak D vitamini kullanılmalıdır. Kasların ve sinirlerin düzgün şekilde çalışabilmesi için D vitamini gerekir çünkü bu vitamin vücuttaki kalsiyum ve fosfor emilimini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. D vitamini kalsiyum emiliminde büyük bir rol oynadığı için, köpeğimizin kemiklerinin sağlığı için tüketmesi gerekmektedir. Vücuttaki en önemli kas hareketi olan kalp atışındaki sorunlar kalp yetmezliğine neden olabilir. Bunun başlıca sebebi D vitamin eksikliği olarak görülür. Köpeğimiz beslenme rutinlerinde yeteri kadar D vitamini almazsa, kalp hastalıklarının tetiklediği hastalıkların ve komplikasyonların oluşma riski artar. D vitamini eksikliği durumunda ve osteomalazi adı verilen kemiklerin yumuşaması ve güçsüzleşmesi, aynı zamanda raşitizm gibi kemik bozukluklarına yakalanabilirler. Yapılan yeni araştırmalarda D vitamini seviyelerindeki düşüşün kanser riskinin artması ile bağlantılı olduğunu da göstermektedir.

Bilindiği üzere D vitamini almanın en kolay yolu bu vitamini güneşten almaktır. Aslında birçok hayvan güneş ışığı yardımıyla D Vitaminini vücutlarında sentezleyebilirler ancak köpekler verimli bir şekilde güneşten faydalanamadıkları için D Vitaminini takviye şekilde tüketmelidirler. D vitaminini karaciğer, balık ve yumurta sarısından ayrıca sığır eti ve süt ürünleri tüketerek de alabilirler. Burada önemli olan alınacak D vitamini ölçüsünün belirlenmesidir. Çok fazla D vitamini verildiğinde aşırı dozda toksisiteye yol açabilir. D vitamini yağda çözünebilen bir vitamin olduğundan köpeklerimize bu vitamini çok fazla vermemiz kemik hastalıklarına sebep olabilir. Vitaminlerin kompleks şekilde üretildiği bazı ek takviyeler de bulunmaktadır. Bu takviyeler alınacak vitamin aralığına uygun şekilde hazırlandıklarından köpeğimize çoklu vitamin takviyesi vermek ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri uygun şekilde almasını sağlamanın harika bir yolu olarak görünüyor. Yine de her köpeğin farklı ırksal özellikleri ve hastalıkları olduklarını unutmamız gerekiyor. Herhangi bir ek besin, vitamin ya da mineral takviyesi kullanmaya başlamadan önce muhakkak veteriner hekiminize bu konuda danışmanız gerekiyor. Faydalı olacağını düşündüğümüz bu takviyelerin zararlı hale gelebileceğini de bilmeliyiz.

Köpeğimizin mamalarındaki D vitamini tüketim sonrası bağırsaklar tarafından emilir ve sonra karaciğerdeki enzimler tarafından farklı bir moleküle dönüştürülür. Bu molekülde köpeğimizin böbreklerinde vücut tarafından kullanılabilecek aktif bir D vitamini formunda metabolize edilir. Kalsitriol adı verilen bu sentezlenmiş D vitamini formu aslında bir hormondur ve genelde yağ dokusunda depolanır.

Köpeklerimizin güçlü kemikleri olması için D vitaminine ihtiyaçları olduğu gibi ek olarak iltihabı kontrol etmek için de gereklidir. Yapılan yeni araştırmalarda D vitamininin genlerin düzenlenmesinde ve hücre sağlığının korunmasında da faydalı olduğu bulunmuştur.

Son zamanlarda yüksek seviyelerde D vitamini içeren köpek mamaları bulunmaktadır. Bu durum bazen ihtiyaç olandan 70 kat daha fazlasına tekabül ediyor. Bu durum köpeğimizin vücudunda çok hızlı bir şekilde sağlık sorunlarına yol açabileceği için D vitamini takviyeli köpek mamalarını satın alırken güvenilir ürünler ürettiklerinden emin olmamız çok önemlidir. Güvendiğimiz ve veteriner hekimimizin bilgisi dahilinde olan mamaları kullanmak mümkündür. Mamalar üzerindeki etiketleri okumak çoğu zaman güvenilir bilgiler elde ettiğimiz anlamına gelmiyor ne yazık ki.

Veterinerler köpeğimizin vücudundaki kullanılabilir D vitamini (kalsitriol) formunun miktarını ölçemezler. Sadece karaciğer tarafından üretilen ara formu ölçebilirler. Bu sebeple verilecek D vitaminin miktarının ayarlanması önemli bir hal alıyor.

Fazla D Vitamini Alındığında Ne olur?

Bildiğimiz üzere D Vitamini hem hayvanlar hem de insanlar için hayati derecede önemli bir vitamindir. Ancak köpekler için D vitamini alımı yüksek seviyelerde olursa vücudunda toksik oluşabilir. Durum fark edilmezse ne kadar süredir kullanıldığına ve ne kadar alındığında bağlı olarak D vitamini zehirlenmesi oluşabilir. D vitamini zehirlenmesinde köpeğimizde şu semptomlar oluşabilir.

  • Alışageldiği şekilde mama tüketmeme
  • Salya akışında artış
  • İshal
  • Çok su içmeye başlama
  • Kusma
  • Mama yememeye bağlı olarak kilo kaybı

D vitamini fosfor ve kalsiyum emilimini düzenlediği için sağlıklı kemik oluşumlarında çok büyük rol oynar fakat çok fazla D vitamini alındığında vücut dokularının sertleşip kireçlenebilir. Bu sertleşmenin sonucu olarak ise kalp, arter damarlar, mide bağırsak sistemi ve böbrekler zarar görmeye başlar. Köpeklerde çok büyük miktarda D vitamini alımı birkaç gün içinde bile böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

D Vitamini Eksikliğinin Köpekler Üzerindeki Etkisi için 1 Yorum Var!

  1. Maya dedi ki:

    Kopegım 9 yasında duzenlu bır sekulde adılarını oluyor .hangı vıtamınlerı onerırsınız balık yagı alıyor .kulagında zaman zaman koku ve akıntı oluyor damla kulanıoruz yeterlımıdıdıryada hangı damlaları onerırsınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir