MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Sağlıklı Köpek Tüyleri için Vitamin

Sağlıklı Köpek Tüyleri için Vitamin

Köpeklerimizin sağlıklı ve parlak tüylere sahip olması, cilt sağlığının ne kadar iyi olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca tüylerindeki parlaklık genel sağlığının da iyi olduğuna işaret etmektedir çünkü bu tüylerin oluşumu içten dışa doğru bir süreç gerektirir. Yani iç organları ve sistemleri ne kadar iyi çalışıyorsa o kadar iyi tüylere sahip olurlar.

Proteinler, yağlar ve karbonhidratlar kalori takviyesi sağlasa da, sağlıklı tüyler de dahil olmak üzere bakımları ve genel sağlıkları için gerekli tüm bileşenleri karşılamazlar. İyi bir takviye ile birlikte kaliteli bir beslenme biçimi oluştuğunda iyi pigmentli, kalın ve sağlıklı tüylerin büyümesi hızlanır.

Tüyler proteinlerden oluşur fakat köpeğimizin diyetinde bulunan proteinleri tüylere dönüştürenler vitamin ve minerallerdir. Vitamin ve mineraller sağlıklı tüylerin büyümesine yol açan metabolik fonksiyonları besleyip desteklerler.

Tüy dökülmesini önleyen, parlak görünmesini sağlayan ve renklerini belirgin hale getiren bileşenler vitaminlerdir. Köpeğimizin güzel bir cilde ve tüy kalitesine sahip olması için bazı takviyeler kullanabiliriz. Bu takviyeleri kullanmadan önce köpeğimize fayda sağlayacağından emin olmak için öncesinde kesinlikle veteriner hekimlere danışmak gerekmektedir.

Köpeğimiz herhangi bir şekilde sağlıksız hale geldiğinde veya yetersiz beslendiğinde, bu cilt ve tüy problemleri ortaya çıkabilir. Bu problemlerden biri cilt katmanlarının aşırı kuru veya donuk bir hale gelmesidir. Köpeklerimizin sağlık problemleri olduğunda tüyler parlak görünmez ve yumuşaklığını kaybedebilirler. Tüyler daha pürüzlü ve daha kırılgan olacaktır. Koyu renk cilt katmanı olan köpeklerde, örneğin parlak siyahtan donuk bir gri renge doğru oluşan bir renk değişikliği fark ettiğimizde tüylerin eski haline gelebilmesi için bazı yöntemler deneyebiliriz.

Sağlıklı Tüyler İçin Gereken Vitaminler

1. B vitaminleri, cilt sağlığı için çok önemlidir. İçerisinde biyotin barındırdığı için tüyleri kalınlaştırarak parlak hale getirir. Yeşil sebzeler, bezelye, yosun, karaciğer ve fındık gibi besin içeriklerinde B kompleks vitaminleri yüksek oranda bulunmaktadır. Bu yüzden mama içeriğinde bu besinler var ise B vitamini değerlerinin yüksek olduğunu anlayabilirsiniz.

2. Köpeklerin en ilginç özelliklerinden biri insanların aksine, kendi C vitaminlerini üretebilmeleridir. C vitamini genel anlamda doku ve hücre onarımını ve büyümesini destekler. Doğada meyveler, Brüksel lahanası, tatlı kırmızı biber, lahana ve karnabahar gibi yiyeceklerde C vitamini bulunmaktadır.

3. Doğada havuç, tatlı patates ve kabakta suda çözünür formda içeriğinde beta karoten bulunan A vitamini, köpeklerimizin cildine iyi gelen bir başka vitamindir. Köpekler suda çözünen A vitamini formunu kolaylıkla sindirebilir, ancak bu sindirimi kediler yapamaz. A vitamini tüy foliküllerini besler ve büyümelerine yardımcı olur.

4. Çinko cilt sağlığı için çok önemlidir bir vitamindir. Güçlü bir bağışıklık, sağlıklı bir vücut ve nörolojik işlevler için gerekli olan önemlidir. Çinko, köpeğimizin vücudunda yaklaşık 100 enzimin üretilmesine yardımcı olur. Cildi ve tüyleri için de çok önemli olan Çinko, proteinli gıdalarda bulunmaktadır. Çinko kaynağı olarak sığır eti, kuzu eti, domuz eti, tavuk ve somon balığı tüketimi köpeklerimizin sağlıklı bir cildi olması için kullanılmaktadır.

Çinko genellikle cilt sağlığı için üretilen döküntü kremlerinde aktif madde olarak kullanılmaktadır. Basit bir merhem veya krem ​​formunda vücuda çinko almak zordur ancak genellikle bulldog gibi kıvrımları olarak köpeklerde nem birikiminin neden olduğu cilt problemlerinde kullanılmaktadır. Diyete dahil edildiğinde ise çinko sağlıklı tüyler ve cilt oluşturur. Cilt alerjisi olan köpekler hem ekstra çinko hem de C vitamini besinler ile beslendiğinde daha iyi sonuç verecektir.

5. Yağ asitleri, üstün cilt sağlığı için önemli olan bir başka diyet bileşenidir. Yağ yapımında kullanılan zeytin ve hindistancevizi yağları hem bizler hem de köpekler tarafından kullanılabilir. Hindistancevizi yağı “fonksiyonel gıdala” olarak sınıflandırılmaktadırlar çünkü mükemmel bir besin içeriği sunmasının yanında birçok sağlık yararı sağlarlar. Orta zincirli Hindistancevizi yağı asitleri, vücut tarafından kan dolaşımında dolaşmadan hemen sindirilmektedirler. Günlük kullanımlarda oluşan kepek ve kokuyu azaltırlar. Hindistan cevizi, antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile laurik asit içerir. Bu nedenle yağ, ciltte bakteriyel veya mantar büyümelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Vücut ağırlığının 10 kilo başına bir çay kaşığı hindistancevizi yağına kadar kullanılabilmektedir. Köpekler genel olarak hindistancevizi yağı olan ürünlerin tadını sever ve kolayca ulaşabileceğimiz ürünlerdir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir