MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kedi Cinsleri

Kedi Cinsleri

Bu tatlı dostlarımızın kendi içlerinde birçok cinsi vardır. Bazıları oyuncudur bazıları da bütün gün uyumayı sever. Hepsinin kendine özgü karakterleri ve davranışları bulunur. Cinsleri veya karakterleri nasıl olursa olsun bizlere bir ömür boyu mutlu bir arkadaşlık sunarlar. Gelin sizler için hazırladığımız “En meşhur kedi cinslerine” bir göz atalım.

British Shorthair

Aşırı sadık, harika yoldaşlık yaparlar. Her gün taranması gereken kalın kürklü, kaslı ve bir o kadar da narindirler. Özellikle kışın daha uzun tüyleri ortaya çıkar. Bu tür için dikkat edilmesi gereken en önemli konu fazla beslememektir.

Bengal Kedisi

Sevgi dolu ve meraklı bir kedidir. Bu cins, bir Asya Leopard Kedisi ve bir Siyam kedisinin kırmasıdır ve bu özellikleri ona vahşi bir kedi görünümü verir. Rastgele yerleştirilmiş lekeleri olan kısa, şık tüyleri vardır. Aktif olmayı severler ve diğer kedilerle iş birliği yapmaya hevesli değildirler.

Siyam Kedisi

Tamamıyla sahiplerine kedilerini adamış gibi yaşarlar. Üçgen yüzleri ve büyük kulakları vardır. Kürkleri çok fazla tarama gerektirmediği için yumuşak ve bakımı kolaydır. Dünyayı çok yukarıdan görme istekleri olduğundan raflara ve mobilyaların tepelerinde gezerler. Sahipleriyle beraber aynı yatakta uyumaya bayılırlar.

İran Kedisi

Çoğu zaman sakin bir kedidir ama ara ara evde küçük çılgınlıklar yapmalarıyla meşhurdurlar. Düz burunlu yuvarlak yüzleri vardır. Her gün detaylı tarama ve bakım gerektiren kalın kürkleri var. Kucağa alınmayı pek sevmezler ve aşırı yemek yemeye meyillidirler. Bu yüzden veteriner kontrolünde bir diyete bağlı kalınması gerekir.

Ragdoll

Bakımı oldukça kolay ve güzel bir kedidir. Onlara “nazik devler” takma adı verilmiştir. Büyük kürklerinin altında narin bir kedi vardır. Sahipleriyle zaman geçirmekten hoşlanırlar ve çok sevgi doludurlar. Genellikle çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi uyum sağlarlar.