MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Oriental Longhair

Oriental Longhair

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
6.3/10

Özet

Dayanıklı ve sağlıklı yapısı ile uzun yıllar size dost olmaya hazır bir ırk: Oriental Longhair.

Tarihi

Siyam kedilerinin modern versiyonları olarak düşülen Oriental Longhair kedileri, kendilerine özgün yeşil gözleri ile tanınmakta. Çok fazla renk ve desende kürke sahip olabilen Oriental Longhair ırkında, 300’e yakın kürk deseni ve rengi örneği mevcut.

İlk kez 1800’lü yıllarda, İngiltere’de tanınmaya başlayan Oriental Longhair kedileri, o dönemlerde Siyam kedilerinin bir versiyonu olarak kabul edilmekteydi. İlk kez farklı bir ırk olarak incelenmeye başladığı dönem 1894 yılı olarak biliniyor. Bu yıllardan sonra, özellikle İngiltere’de ilgi gören Oriental Longhair, 1924 yılından itibaren kayıtlara farklı bir ırk olarak geçmeye başladı.

Uluslarası kuruluşlar tarafından 1974 yılında tanınan Oriental Longhair ırkı, 1977 yılında, en saf korunmuş ırklardan biri olduğu için ödüllendirildi.

Ağırlığı – Boyutları

Oriental Longhair kedileri oldukça büyük ve ağır bir ırk. Ağırlıkları 10 kilograma kadar ulaşabilse de, kaslı bir vücuda sahip olmaları sayesinde bu ağırlık herhangi bir problem oluşturmuyor.

Yaşam Süresi

Bu ırk ortalama 15 yıl yaşayabiliyor.

Karakteri

Oriental Longhair kedilerinin bilinen herhangi bir hastalığa yatkınlığı yok. Bu yüzden çok uzun süre yaşayabilen bu ırk, bu süre boyunca sahiplerine büyük bir bağlılık beslemekte. İnsanlar ile bir arada yaşamaktan çok hoşlanan Oriental Longhair kedileri, kendi başlarına oyun oynamaktansa, sahipleri ile birlikte oynamayı tercih etmekte.

Bu ırk her ne kadar sosyal olsa da, yalnız kalmak konusunda herhangi bir sorunları bulunmuyor. Eğer vakit geçirebileceği oyuncakları etrafta bırakırsanız, gün içerisinde evde tek başına sorunsuz yaşayabilir.

Zeki olmaları, belli komutları ve sesleri tanıyabilmelerine olanak sağlıyor. Bazı türlere göre eğitmesi zor olsa da, Oriental Longhair kedilerine basit numaraları kolayca öğretebilirsiniz.

Oriental Longhair kedilerinin çok yemek yemeye yatkın olmaları, kısa süre içerisinde kilo almalarına yol açabilir. Bu nedenle kedinizi beslerken dikkatli olmanızda fayda var.

Bakımı

Kısa tüylü versiyonlarına kıyasla daha fazla bakım isteyen Oriental Longhair ırkı, haftada bir kez taranmaya ihtiyaç duyuyor. Tüylerinin sık olmaması sayesinde kolayca tarayabilirsiniz.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Oriental Longhair ırkı sosyal bir ırk. Bu yüzden her türlü ev hayvanı ile birlikte yaşayabiliyor. Aynı şekilde, çocuklarla da gayet iyi geçinebiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.