MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpek Türleri

Köpek Cinsleri & Türleri

Dünya üzerinde sayısı oldukça fazla olan köpek cinsleri bulunuyor. Her köpek kendi cinsine özgü biyolojik ve fizyolojik özelliklere sahip oluyor. Hatta duyguları olmadığı düşünülse de iç güdüsel olarak farklı duygu yoğunluklarına sahip olan köpek türleri de vardır. Sayısı oldukça fazla olan köpek cinslerinin tamamıyla ilgili bilgiler paylaşabilmek yazının devamında pek mümkün olmayacaktır. Ancak çevreye şöyle bir göz gezdirildiğinde en çok karşılaşılan köpek cinsleri ve bazı özellikleri hakkında bilgilere yer vermek, o sadık dostlarla ilgili biraz daha bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır.

Her ne kadar köpekler için insanları anlamadıkları düşünülse de, aslında durum hiçte zannedildiği gibi değildir. Eğer ki öyle olsaydı bebeklik döneminden başlayan eğitim süreçlerinde hiçbir şey öğretilemiyor olması gerekirdi. Ancak onlar verilen bilgileri, söylenenleri ya da hisleri anlayabildiklerinden dolayı, her geçen gün birlikte yaşadığı kişilerle daha uyumlu bir şekilde hayatlarını sürdürmektedirler. Elbette her köpek türü aynı öğrenme ya da algılama yapısına sahip değil. Fakat sorun yaşanmadan ve iyi bir şekilde hayat sürdürülebilecek tüm bilgileri öğrenebilirler. Peki, hangi köpek türleri nasıl bir yapıya sahipler? Şimdi de biraz daha detaylı bu konuya değinmek faydalı olacaktır.

Küçük ve Orta Irk Köpekler ve Özellikleri

Terrier: Fare yakalama güdüleri oldukça kuvvetli olan Terrier cinsi köpekler, küçük ve sevimlilerdir. Çocuklarla aralarının iyi olduğu bilinir, ancak bu konuda seçicidirler. Yani kendi sevdikleri ve seçtikleri çocuklarla aralarını iyi tutarlar. Bu durum oluşmaz ise biraz agresif olabilirler. Terrier köpek cinsleri, kendi içinde de farklı pek çok türe sahiptirler. Terrier cinsi köpekler küçük ya da orta boy ırklar olarak adlandırılırlar. Çünkü bazı cinsler çok minik boyutta, bazıları ise kucağa alınabilecek orta boy sınıfında olabilmektedirler.

Terrier

Pug: En eski köpek ırklarından olduğu bilinen pug köpek türleri için Asya’ da ortaya çıktılarına inanılmaktadır. Pug cinsi köpekler için pek çok senaryo söylenir. Bazılarında Pekinese’ den türedikleri ihtimali, bazılarında Bulldog’ ların soyundan oldukları, bazılarında ise Fransız Dogue de Bordeaux minyatürü olduğu yer almaktadır. Bu köpekler çok zeki ırklar arasında yer alırlar, fakat eğitilmekten de çabuk sıkılırlar. Pug cinsi köpekler, sahiplerinin ses tonuna karşı duyarlılıkları gelişmiş canlılardır. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla arası iyi olan pug cinsi köpekler, gerek duymadıkça da havlamazlar.

Pug

Beagle: Fazlasıyla şirin ve enerjik olan bu ırkın köpekleri, herkesi seven yapıya sahiptirler. Oldukça sosyal, cesur ve akıllı köpeklerdir. Aslında Beagle cinsi köpekler için, çocuklarla en iyi anlaşan köpekler denilebilir. Ancak Beagle cinsi köpeklerde tıpkı Golden Retriever köpek cinsleri gibi yalnız kalmayı sevmezler. Etrafı keşfetmeyi çok fazla seven bu cinsteki köpekler, başına buyruktur. Bu yüzden açık alanda tasmasız bırakıldıklarında çevreyi keşfetmek için uzaklara gidebilirler. Tazı sınıfının en küçük üyesi olan Beagle köpek ırkı, geçmiş yıllarda tavşan avında kullanılmışlardır. Avını bulabilmek adına koku duyusunu iyi kullanırlar.

Beagle

Büyük Irk Köpekler ve Özellikleri

Golden Retriever: Golden Retriever cinsi olan köpekler, son derece sıcak kanlı canlılardır. Bu nedenle de diğer canlılarla araları daima iyi olur. Uysal, iyi huylu, duygusal ve çocuklarla da çok iyi anlaşabilen köpeklerdir. Duygusal kelimesinin altını çizmekte fayda var. Çünkü gerçekten köpeklerin duygularından şüphe eden insanlar olduğu şahit olunan bir durumdur. Ayrıca Golden Retriever cinsinden olan köpekler şımarık ve ilgi isteyen cinslerdir. Bu nedenle de yalnız kalmayı sevmezler. Elbette insanlarla ve diğer canlılarla arası bu kadar iyi olabilen bir köpekten koruma köpeği de olması da beklenemez.

Golden Retriever

Labrador Retriever: Geçmiş dönemlerde Labrador Retriever cinsi köpekler, soğuk sulara atlayarak balıkçıların ağlarını çekmelerinde yardımcı olmak için eğitilen köpeklermiş. Kibar, naif ve sevgi dolu bir yapıları vardır. Bu yüzden aile köpeği olan türlerdendir. Oldukça zeki ve sadık bir dosttur Labrador Retriever köpek türleri. Aynı zamanda son derece de sabırlıdırlar. Fazlasıyla hareketli olan bu zeki köpekler, suyu da fazlasıyla seven bir ırktır.

Labrador Retriever

Kurt Köpeği: Kurt köpekleri oldukça etkileyici özelliklere sahip olan bir ırkın üyeleridir. Sadık ve akıllı bir cinstir. Kurt köpekleri genellikle arama kurtarma, narkotik ya da görme engelli insanlara yardımcı amaçlı eğitilebilen cinslerdir. Elbette kurt köpekleri de kendi içlerinde çeşitli cinslere sahiptir. Her cinsin kendine has özellikleri bulunur.

Alman Kurdu

Tüm Köpek Cinsleri Hakkında Detaylı Bilgi İçin Burayı Tıklayın!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Köpek Cinsleri & Türleri için 12 Yorum Var!

 1. Hüseyin dedi ki:

  Bitane süs köpeği gönderirmisiniz

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba, miyhav.com olarak satın alma yerine sahiplenmeyi teşvik ediyoruz. Oturduğunuz bölgedeki hayvan barınaklarına gidip yardıma muhtaç bir köpeğe evinizi açabilirsiniz 🙂

   • Nermin dedi ki:

    Evet haklısınız fakat gönüllü hayvan severler de gözlerinin önüne istiyor lar o yüzden parayı ver al ne karısanın olsun ne gorusenin

   • miyhav.com dedi ki:

    Eğer bir bağış olarak toplanıyorsa aslında sizler için bir fark olmasa gerek; ödediğiniz ücret petshop yerine yardım olarak yine hayvanlara gitmiş olacak 🙂 Diğer türlü barınaktaki hayvanlar için yaşam koşulları değişmemiş ve petshopta satılan cins köpekler para için sürekli üretiliyor olacak. Bu durum da çok desteklemediğimiz birşey.

   • Cansu dedi ki:

    Paralimi bunlar

  • SELMA dedi ki:

   sahiplemdirmek istediğim çok akkılı eğitimli köpeğşm var isterseneiz

  • Gökçe Betül Şimşek dedi ki:

   Bence alman kurdu lazım

 2. Yetiş erdogan dedi ki:

  Ben isterim numaradan ulaşırsanız sewinirim 5389245729

 3. Hayvan sever dedi ki:

  Evet bende sahiplenmek istiyorum ama ailemin durumu iyi ama aşısı maması evi filan yapamıyoruz yapabilseydik kedi cinsi shorthair almayı düşünüyorum ama olmuyor ben 11 yaşındayım hep istedim ama olmuyor işşallah alıcak abim bana alabilir ama emin değil ben de ona sormaya utanıyorum çünkü hep istediğim şeyi yapacak o yüzden ama almayacak gibi duruyor işşallah alır eğer alınmazsa üzülürüm ama napalım hayat

  • aile dedi ki:

   Alır veya almazlar sen ailene asla darıl onların veya başka bir şeyin kıymetini onlar yokken anlıyorsun daha yaşın 11 benim ki 14 çok bir fark yok anlıyorum seni ama onlara asla darılma büyüyünce sen kendine alırsın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir