MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilerde Ağız Kokusu

Kedilerde Ağız Kokusu

Kedi Kısırlaştırma

Kedilerin Kısırlaştırılması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde aile kavramı yoktur. Bu nedenle kendi doğurduğu erkek kedi ile bile çiftleşebilirler. Doğurdukları ilk anda içgüdüsel olarak yavrularını koruyup beslese de, yavrular sütten kesildikleri anda onlarla ilgilenmeyi bırakırlar. Bu nedenle kedi kısırlaştırma operasyonları uygulanmaktadır. Birçok hayvan sever bu duruma karşı çıkmaktadır. Ancak, kedi kısırlaştırma operasyonunun kediler için çok sağlıklı bir şey olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Kedilerin sahipleri, onların da cinsel yaşamlarının olmaları gerektiğini ve bunu elinden almak istemediklerini söylerler. Ancak kedilerde aşk kavramı yoktur. Sadece seksüel hormonlarının etkisi ile üreme isteği duyarlar. Ancak kedilerin anne, baba, çocuk, kardeş kavramı taşımamalarından dolayı, her kedi için kedi kısırlaştırma işlemi önerilmektedir. Kedi sahiplerinin bu konuda karar vermeden önce çok iyi bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Kedi Kısırlaştırma

Kedi kısırlaştırma yönteminde, anestezi altında kedilerin üreme yeteneği operatif yöntemler ile sonlandırılmaktadır. Bu ameliyat ile erkek kedinin testisleri, dişi kedinin de rahmi ve yumurtalıkları alınmaktadır. Yapılan kedi kısırlaştırma operasyonu kalıcı, en kısa sürede sonuç veren ve geri dönüşü olmayan bir operasyondur. Bu nedenle, kedi sahiplerinin operasyon öncesinde kesin karar vermiş olmaları önemlidir.

Kedi kısırlaştırma için iki ayrı yöntem vardır ve hangi yöntem uygun görülür ise o tercih edilir. Kısırlaştırma sadece kedilerin üreme imkânlarını ellerinden almak değildir. Uygulanan kedi kısırlaştırma operasyonu, bütün kedilerin sağlıklı bir gelecek yaşamaları için gereklidir ve bu gerekliliğin nedenleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Kedilerin cinsine göre kısırlaştırılma zamanları farklıdır. Çünkü erkek kediler ile dişi kedilerin cinsel olgunluğa erişme zamanları birbirinden farklıdır. Cinsel anlamda olgunluk döneminde cinsiyet ile beraber kilo, mevsim, beslenme ve de tüy yapısı gibi birçok faktörün etkisi vardır. Her ikisi de 6 aya gelmiş olan iki tane dişi kediden iyi beslenen ve yavruluk döneminde çok önemli bir hastalık geçirmemiş olan 2 kg ile daha üstü kiloya sahip kedi, cinsel olgunluğa erişmektedir. Bu nedenle 6 ayını tamamlayan ve 2, 5 kilo üstüne çıkmış olan kediler genellikle kedi kısırlaştırması için uygundur.

Bu esnada, veterinerin yaptığı kontrollere göre kedinin yapısı belirlenerek daha erkende kedi kısırlaştırma operasyonu yaptırılabilir. Kediler cinsel olgunluk dönemine girdiklerinde hareketleri ile bu durumu belli ederler. Kediler bu dönemde daha farklı miyavlamaya başlarlar. Sahiplerine daha yakın olurlar ve sürekli sevgi istiyormuş gibi yanaşırlar. Sırt kısmını kamburlaştırarak arka kısmını havaya kaldırırlar. Ayrıca günlük idrar sayısında da artış görülür.

Kedi Kısırlaştırma

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

Erkek kedilerde görülen kızgınlık dönemi, doğumundan 8 ile 10 ay sonra görülmeye başlamaktadır. Kızgınlık dönemine giren erkeklerin davranışlarında görülen değişiklikler ile onların kızgınlık dönemleri anlaşılabilmektedir. Erkek kedilerin geneli, kızgınlık dönemine girdikten sonra kısırlaştırılabilirler. Ancak böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimallerinin azaltılması için 15 – 18 aya gelene kadar kısırlaştırma için beklenilmesi önerilir.

Kısırlaştırma işleminde, erkek kedinin yumurtalıkları kesilerek alınır ve kordonları bağlanır. Erkeklerde uygulanan kedi kısırlaştırma operasyonu, dişilerde uygulanana göre daha basittir ve daha kısa sürmektedir. Operasyon sonrası dikiş bile atılmamaktadır.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

Dişi kediler, 5 aylık olana kadar yavru sayılmaktadır. Ergenliğe de bu aydan sonra girmeye başlarlar. Dişi kediler kısırlaştırılmak istediklerinde seçilebilecek en ideal dönem, kızgınlık dönemi öncesi ve özelikle doğum yapmadan önceki dönemdir. Çiftleşmesi istenmeyen dişi kedilerin kısırlaştırılması, verilebilecek en doğru karardır. Özellikle de kedinin sağlığı için bu operasyonun yapılması önemlidir. Operasyon öncesinde veteriner, kedinin kızgınlık döneminde olup olmadığını inceler. Kızgınlık döneminde olmadığı belirlenen kediye kedi kısırlaştırma operasyonu için hazırlıklara başlar.

Dişi kedilerde kedi kısırlaştırma operasyonu daha zor ve daha uzun sürer. Çünkü dişi kedilerin yumurtalıklarının ve rahminin tamamının alınması gerekmektedir. Sadece rahmin alınması, kedinin doğum yapmasını engeller. Ancak kalan yumurtalıklar tekrar kızgınlık dönemine girmesine neden olur.

Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları

Kedilerde uygulanan kısırlaştırma operasyonunun faydaları şunlardır:

 • Kediler kızgınlık belirtileri göstermez.
 • Eşleşme isteğine bağlı olarak gelişen bazı problemler ortadan kalkar.
 • Meme tümörü, rahim ve yumurtalık kanseri gibi ciddi hastalıkların riskleri azaltılmış olur.
 • Plansız kedi yavrularının önüne geçilmiş olur.
 • Kedilerin daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olmaları sağlanır.
 • Testis kanseri riski ortadan kaldırılmış olur.
 • Prostat sorunu ortadan kaldırılmış olur.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatı

Kedi kısırlaştırma işlemi için fiyatlar il, cinsiyet ve veterinerlere göre değişiyor. Aşağıda ise ortalama fiyatlar yer alıyor:

 • Erkek Kedi Kısırlaştırma: 300 TL
 • Dişi Kedi Kısırlaştırma: 500 TL
 • Kedi Sezaryan: 660 TL

Ayrıca devlet hayvan hastaneleri ile barınaklarda daha uygun fiyatlara kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Aldığım duyumlara göre örneğin İstanbul Fatih Hayvan Hastanesi (0212 521 3400 ) 180 TL gibi bir fiyata kısırlaştırma işlemi yapıyor.

Devlet hastanelerinde erkek kediler için 100-150 TL, dişi kedilerin kısırlaştırılması da 200-250 TL civarında olabiliyor. Bazı belediyelerin kısırlaştırma hizmeti mevcut. Yine ortalama erkek kediler için 60 TL, dişi kediler için 80 TL civarında işlem yapılıyor. Bazı hayvan barınakları ise bu işlemi ücretsiz yapıyorlar. Barınak için şuralara göz atabilirsiniz: İstanbulİzmirAnkara ve Diğer İller

Kedi kısırlaştırma fiyatı ile ilgili sorular için “Soru & Cevap” bölümünü kullanabilirsiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Uzun gelgitler, detaylı araştırmalar ve sonu belirsiz ikilemler sonrasında o malum kararı aldınız, kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiniz. Bunu yapmak için pek çok geçerli ve faydalı sebebiniz olduğunu biliyorsunuz, ancak bunun her şekilde hem sizin hem kediniz için sancılı bir süreç olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Kısırlaştırma süreci ve sonrası ile ilgili kafanızda birbirinden farklı sorular oluşuyorsa “Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım” yazımız size yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerin Kısırlaştırılması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler için 1 Yorum Var!

 1. Özlem dedi ki:

  Arkadaşlar Ordu da kedisini kısırlaştiran varmi bilgi alabileceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir