MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Kısırlaştırma

Kedilerin Kısırlaştırılması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kedilerde aile kavramı yoktur. Bu nedenle kendi doğurduğu erkek kedi ile bile çiftleşebilirler. Doğurdukları ilk anda içgüdüsel olarak yavrularını koruyup beslese de, yavrular sütten kesildikleri anda onlarla ilgilenmeyi bırakırlar. Bu nedenle kedi kısırlaştırma operasyonları uygulanmaktadır. Birçok hayvan sever bu duruma karşı çıkmaktadır. Ancak, kedi kısırlaştırma operasyonunun kediler için çok sağlıklı bir şey olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Kedilerin sahipleri, onların da cinsel yaşamlarının olmaları gerektiğini ve bunu elinden almak istemediklerini söylerler. Ancak kedilerde aşk kavramı yoktur. Sadece seksüel hormonlarının etkisi ile üreme isteği duyarlar. Ancak kedilerin anne, baba, çocuk, kardeş kavramı taşımamalarından dolayı, her kedi için kedi kısırlaştırma işlemi önerilmektedir. Kedi sahiplerinin bu konuda karar vermeden önce çok iyi bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Kedi Kısırlaştırma

Kedi kısırlaştırma yönteminde, anestezi altında kedilerin üreme yeteneği operatif yöntemler ile sonlandırılmaktadır. Bu ameliyat ile erkek kedinin testisleri, dişi kedinin de rahmi ve yumurtalıkları alınmaktadır. Yapılan kedi kısırlaştırma operasyonu kalıcı, en kısa sürede sonuç veren ve geri dönüşü olmayan bir operasyondur. Bu nedenle, kedi sahiplerinin operasyon öncesinde kesin karar vermiş olmaları önemlidir.

Kedi kısırlaştırma için iki ayrı yöntem vardır ve hangi yöntem uygun görülür ise o tercih edilir. Kısırlaştırma sadece kedilerin üreme imkânlarını ellerinden almak değildir. Uygulanan kedi kısırlaştırma operasyonu, bütün kedilerin sağlıklı bir gelecek yaşamaları için gereklidir ve bu gerekliliğin nedenleri bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Kedilerin cinsine göre kısırlaştırılma zamanları farklıdır. Çünkü erkek kediler ile dişi kedilerin cinsel olgunluğa erişme zamanları birbirinden farklıdır. Cinsel anlamda olgunluk döneminde cinsiyet ile beraber kilo, mevsim, beslenme ve de tüy yapısı gibi birçok faktörün etkisi vardır. Her ikisi de 6 aya gelmiş olan iki tane dişi kediden iyi beslenen ve yavruluk döneminde çok önemli bir hastalık geçirmemiş olan 2 kg ile daha üstü kiloya sahip kedi, cinsel olgunluğa erişmektedir. Bu nedenle 6 ayını tamamlayan ve 2, 5 kilo üstüne çıkmış olan kediler genellikle kedi kısırlaştırması için uygundur.

Bu esnada, veterinerin yaptığı kontrollere göre kedinin yapısı belirlenerek daha erkende kedi kısırlaştırma operasyonu yaptırılabilir. Kediler cinsel olgunluk dönemine girdiklerinde hareketleri ile bu durumu belli ederler. Kediler bu dönemde daha farklı miyavlamaya başlarlar. Sahiplerine daha yakın olurlar ve sürekli sevgi istiyormuş gibi yanaşırlar. Sırt kısmını kamburlaştırarak arka kısmını havaya kaldırırlar. Ayrıca günlük idrar sayısında da artış görülür.

Kedi Kısırlaştırma

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

Erkek kedilerde görülen kızgınlık dönemi, doğumundan 8 ile 10 ay sonra görülmeye başlamaktadır. Kızgınlık dönemine giren erkeklerin davranışlarında görülen değişiklikler ile onların kızgınlık dönemleri anlaşılabilmektedir. Erkek kedilerin geneli, kızgınlık dönemine girdikten sonra kısırlaştırılabilirler. Ancak böbrek hastalıklarına yakalanma ihtimallerinin azaltılması için 15 – 18 aya gelene kadar kısırlaştırma için beklenilmesi önerilir.

Kısırlaştırma işleminde, erkek kedinin yumurtalıkları kesilerek alınır ve kordonları bağlanır. Erkeklerde uygulanan kedi kısırlaştırma operasyonu, dişilerde uygulanana göre daha basittir ve daha kısa sürmektedir. Operasyon sonrası dikiş bile atılmamaktadır.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

Dişi kediler, 5 aylık olana kadar yavru sayılmaktadır. Ergenliğe de bu aydan sonra girmeye başlarlar. Dişi kediler kısırlaştırılmak istediklerinde seçilebilecek en ideal dönem, kızgınlık dönemi öncesi ve özelikle doğum yapmadan önceki dönemdir. Çiftleşmesi istenmeyen dişi kedilerin kısırlaştırılması, verilebilecek en doğru karardır. Özellikle de kedinin sağlığı için bu operasyonun yapılması önemlidir. Operasyon öncesinde veteriner, kedinin kızgınlık döneminde olup olmadığını inceler. Kızgınlık döneminde olmadığı belirlenen kediye kedi kısırlaştırma operasyonu için hazırlıklara başlar.

Dişi kedilerde kedi kısırlaştırma operasyonu daha zor ve daha uzun sürer. Çünkü dişi kedilerin yumurtalıklarının ve rahminin tamamının alınması gerekmektedir. Sadece rahmin alınması, kedinin doğum yapmasını engeller. Ancak kalan yumurtalıklar tekrar kızgınlık dönemine girmesine neden olur.

Kedileri Kısırlaştırmanın Faydaları

Kedilerde uygulanan kısırlaştırma operasyonunun faydaları şunlardır:

 • Kediler kızgınlık belirtileri göstermez.
 • Eşleşme isteğine bağlı olarak gelişen bazı problemler ortadan kalkar.
 • Meme tümörü, rahim ve yumurtalık kanseri gibi ciddi hastalıkların riskleri azaltılmış olur.
 • Plansız kedi yavrularının önüne geçilmiş olur.
 • Kedilerin daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olmaları sağlanır.
 • Testis kanseri riski ortadan kaldırılmış olur.
 • Prostat sorunu ortadan kaldırılmış olur.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatı

Kedi kısırlaştırma işlemi için fiyatlar il, cinsiyet ve veterinerlere göre değişiyor. Aşağıda ise ortalama fiyatlar yer alıyor:

 • Erkek Kedi Kısırlaştırma: 300 TL
 • Dişi Kedi Kısırlaştırma: 500 TL
 • Kedi Sezaryan: 660 TL

Ayrıca devlet hayvan hastaneleri ile barınaklarda daha uygun fiyatlara kedinizi kısırlaştırabilirsiniz. Aldığım duyumlara göre örneğin İstanbul Fatih Hayvan Hastanesi (0212 521 3400 ) 180 TL gibi bir fiyata kısırlaştırma işlemi yapıyor.

Devlet hastanelerinde erkek kediler için 100-150 TL, dişi kedilerin kısırlaştırılması da 200-250 TL civarında olabiliyor. Bazı belediyelerin kısırlaştırma hizmeti mevcut. Yine ortalama erkek kediler için 60 TL, dişi kediler için 80 TL civarında işlem yapılıyor. Bazı hayvan barınakları ise bu işlemi ücretsiz yapıyorlar. Barınak için şuralara göz atabilirsiniz: İstanbulİzmirAnkara ve Diğer İller

Kedi kısırlaştırma fiyatı ile ilgili sorular için “Soru & Cevap” bölümünü kullanabilirsiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Uzun gelgitler, detaylı araştırmalar ve sonu belirsiz ikilemler sonrasında o malum kararı aldınız, kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiniz. Bunu yapmak için pek çok geçerli ve faydalı sebebiniz olduğunu biliyorsunuz, ancak bunun her şekilde hem sizin hem kediniz için sancılı bir süreç olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Kısırlaştırma süreci ve sonrası ile ilgili kafanızda birbirinden farklı sorular oluşuyorsa “Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım” yazımız size yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerin Kısırlaştırılması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler için 55 Yorum Var!

 1. Özlem dedi ki:

  Arkadaşlar Ordu da kedisini kısırlaştiran varmi bilgi alabileceğim

 2. Tulay dedi ki:

  Bende merak ediyorum kızıma bakabilirmiyim ya kaybedersem dıye korkuyorum offf ya

  • onur dedi ki:

   Korkacak hiçbir şey yok. Ben dişi kedimi kısırlaştırdım. Eve geldi 1 gün oda da tuttum. 2. Gün kedi oda dan çıktı. 3 haftada kedi mükemmel oldu. Ben 600 tl ye özelde yaptırdım.

  • Serkan dedi ki:

   Sağlam işini bilen bir veteriner ile meraklanıcak bir durum olmaz. Eskisinden daha oyuncu ve birazda beslenmeye dikkatle daha iyi oluypr.

 3. Sakine arikazan dedi ki:

  Kedimi kisirlastirdik narkozdan uyanırken defalarca altına çişini yapmış eve getirdik sirkeli suyla sildim ama yine kokuyor 3 gün oldu ne zaman yikaya bilirim

  • miyhav.com dedi ki:

   Sakine Selamlar,

   Kedinizi lütfen yıkamayın. Zaten kediler belki de dünyanın en temiz ve en titiz hayvanlarıdır. Ufaklık kendine gelip toplarlayınca, kendisini temizlemeye başlayacaktır.

   Sevgilerle

   • Handan dedi ki:

    Merhaba ben kedimizi kisirlastitan sonra nasıl bakım yapılacağını bilmiyoruz erkek kedi kaç günde duzelir

 4. Oytun dedi ki:

  Sokakta yaşayan erkek kedilerin kısırlaşmasında bir sakınca var mı.Benim baktığım 6 aylıklar.Yararları ve zararları nelerdir.Teşekkürler

  • Serkan dedi ki:

   Sokaktakiler hiç dokunmayın. Evde bakılanlar için bence kısırlaştırma olayı. Niye derseniz daha uysal ve oyuncu oluyor. Ama sokakta uysal olmak uyuşuk olmak onların ömürlerini kısaltır.

   • Sezen dedi ki:

    İmkan varsa sokak kedileri de kesinlikle kısırlaştırılmalı özellikle dişi kedi yılda ortalama 20 kedi doğuruyor. Esas kedinin ömrünü kısaltan durum budur.

   • defne dedi ki:

    kediler kisirlasirsa veya diger hayvanlar yeni nesil insanlara hayvan khalmaz unutmayinki hayvanlar en fazla 14 15 sene yasar.. yeni nesiller hayvan sevgisinden mahrum kalirlar…. ve hicbir canlinin anne sevincini elinden almaya hakkiniz yoktur…

   • Naim dedi ki:

    Butun kediler kisirlastirilirsa sokakta hayvan kalmazmis, zaten sokakta hayvan olmamasi gerekiyor, kedi kopeklerin kaderi copten beslenmek, araba altinda kalarak olmek degildir biraz bilerek konusun ya

 5. Leman dedi ki:

  Sokaktaki kedi ve köpeklere de kadinlarda olduğu gibi doğum kontrol hapı verilebilir mi? Kisirlastirmak için yakaliyamiyoruz.Hiç olmazsa mamalarina karıştırılamaz mi?

  • sema dedi ki:

   Fikir olarak kulağa hoş gelmiş olabilir, lakin uygulamaya kalkışmayın. Doğum kontrol haplarının çok fazla yan etkileri vardır, hormon dengesini altüst eder. Karnını doyurmak için o mamadan yiyen bir kedi aşırı doz hap alımından(ortalama bir kedi kilosu 2ile6 kilo arası , bir kadının ise 50ile80 kilo arası. Doz insan bedenine uygun ayarlanmıştır.) iç kanama geçirebilir, yada yavrusu varsa yoğun hormon etkisi asabiyetten yavruları boğazlayıp öldürebilir. Zehirlenebilir, erkek kediler yerse göğüs büyümesi ve dişi davranışları gözlenebilir. Sakın bu haplar önce hayvanlar üzerinde deneniyor nasılsa gibi yanlış yargıya kapılmayın. Nasıl ki penisinin gerekli ölçüden azı enfeksiyonu kurutmuyor, aşırısı zehirliyorsa, bu ilaçta da durum aynıdır.

 6. burcu dedi ki:

  kedilerde aile kavramı vardır, bizdekiyle kıyaslamak şuna benzer: sütten kesildikleri anda onlarla ilgilenmeyi bırakmayıp da saçını süpürge mi etseydi hayvan? eder de aslında, onlar için avlanır, avlanmayı öğretir…

  • sema dedi ki:

   yazıda bahsedilen aile kavramı insani değerlerdir. Bir birey, eşleşecek birini bulamasada gidip, yakın aile bireyleriyle çiftleşip çocuk edinmez. Sokak kedileri kızışma döneminde, eğer çevresinde başka karşı cins yoksa neslini koruma içgüdüsü ile aile bireyleriyle eşleşir. Bunu hem kızışmayı bastırmak için hemde yeni bireyler kazanıp neslini devam için yapar.

 7. Sevcan dedi ki:

  Ben eskisehirde ikamet ediyorum kedimi kisirlastirmak istiyorum ama fiuatlar ucuk burada bana yardim edebilecek birileri varsa yonlendirebilirmisiniz acaba

  • Fatma dedi ki:

   Bulunduğunuz yerde belediyenin barınağı varsa iletişime geçerseniz ücretsiz yapabilirler. ben pazartesi günü kısırlaştırdım kedimi belediyenin barınağında çok şükür kedim çok iyi kendini toparladı

 8. Gizem dedi ki:

  Merhaba, Bursa’da yaşıyorum burada da fiyatlar çok yüksek. Var mıdır yönlendirebileceğiniz bir yer. 2 dişi kedim var

  • Fatma dedi ki:

   Bulunduğunuz yerde belediyenin barınağı varsa iletişime geçerseniz ücretsiz yapabilirler. ben pazartesi günü kısırlaştırdım kedimi belediyenin barınağında çok şükür kedim çok iyi kendini toparladı

   • Zeynep dedi ki:

    Sadece sokak hayvanlarını kısırlaştırıyorlar. Ben de Bursa da yaşıyorum. Siz hangi barınağa kısırlaştırdınız.

  • Serhan dedi ki:

   Evet fiyatlar çok uçuk malesef Bursada ben dışı kedimi özelde 600 tl ye kısırlaştırdım. Ama çok rahat bir dönem geçirdi hiç sorun yaşamadık çok şükür. İşinin ehli bir hekim bulmak çok önemli

  • Asude dedi ki:

   Benim kedim ankara kedisi izmirde yaşıyorum veterinler çok uçuk fiyatlar söylüyorlar yardım edermisiniz

 9. Erkan dedi ki:

  Merhaba, doğum yapmış bir kedi kaç gün sonra kısırlaştırılır. Bilgi verebilir misiniz lütfen. Teşekkürler…

  • miyhav.com dedi ki:

   En kötü yavruların sütten kesilmesini beklemeniz gerekir. Yavrular ayrıca min. 2-3 ay annesinden ayrılmamalı, dolayısıyla 2-3 ay sonra kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz diye düşünüyorum.

  • Z dedi ki:

   Yavrusu katı mama dönemine geçene kadar kısırlaştırmayın en az 1.5-2 ay bekleyin

 10. Beyza dedi ki:

  Erkek kedim var. Daha kısırlaştıralı 5-6 saat oldu zıplamaya çalışıyor sürekli ne yapmalıyım. Hava da çok sıcak o yüzde. Küçük odaya kapatmak istemiyorum

 11. Fulya dedi ki:

  Merhaba ben bugün dişi olan kedimi kısırlaştırdım belediye veterinerinden bana hiçbişi sölemediler orda antibiyotik kullanmalımıyım nasıl bakmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkür

 12. Fatoş dedi ki:

  Bende kısırlaştırmak istiyorum ama çok pahalı yaa ne yapıcam bilemedim uygun olan hiç biyer yok istanbul Avcılar bulunduğum yer yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar

  • Ozgur acikgoz dedi ki:

   Belediyede yaptirabilirsiniz.ev kedilerini kabul etmezler, evin onunde bakiyorum, dersiniz.

  • Miyavlarrr dedi ki:

   Ben yardimci ölüm İstanbul Fatih hayvan hastanesi ne götürün ben dişi kedimi 250 TL ya yaptırıyorum

   • Alev dedi ki:

    Akasya Avniye yakın Patik Veteriner Kliniği var Istanbulda.sokak kedilerini 300TL’ye kısırlaştırıyor ve iki gün de klinikte yatırıyor

   • ....... dedi ki:

    fatih hayvan hastanesi nasıl bir yer acaba memnun kaldınız mı temiz çalışıyırlar mı ilgileri nasıl hayvanlara karşı acaba cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 13. Panda dedi ki:

  Arkadaslar merhaba benimde bir kedim var disi 1 yasinda son zamanlarda kizginligi artmisti ve son 2 hafta surekli huzursuzdu gece zor uyuyor oyunla kafasini dagitip yoruyorum ve uyuyordu kisirlastirmaya karsiyim durumum olmadigi icin kisirlastirdim ve bugun panda ameliyat oldu hem kizginlik donemi gecmedi hem mantar olustu aniden 2 gun icinde hemen ilac aldim krem surdum bugunde ameliyat ettik suan uyuyor korktugum gibi olmadi bende col fazla yorum okudum bende onunla birlikte uyuyamadim vs zor oldu kizginlik donem helede son bi kac gun suan anestezinin etkisiyle kalkamiyor gozler acik sekilde uyuyor bu normalmis kusuyor titriyor normal ameliyat oncesi mama verilmemeli ve lavaboya gitmeli gerci panda mama yemis haberim yoktu tabi :/ aksam 8 kadar mama yok sadece su var zaten hayvan kalkamiyor ki mama yesin neyse ki hersey yolunda korkmayin arastrin iyi bir veteriner olsun kafi

 14. Ebru dedi ki:

  Merhaba ben de kısırlaştırma taraftarıyım. Nitekim böyle düşündüğüm için 5 gün önce kedimizi kısılaştırdık. İbb hatü’de yapılan operasyon sonrası( başta sizin siteniz ve başka sitelerdeki yorumlara da güvenerek burada yaptırdım) ilk 3-4 gün iyi yönde yavaş da olsa ilerleme varken 5.güne geldiğimizde kedimizin nefes alış verişinde tuhaflıklar başladı. Ben de pazar günü ibb kapalı olduğundan her zaman rutin aşı ve bakımlarını yaptırdığım evime yakın olan veterinerimize götürdüm. Röntgen ve kan tahlili yaptılar ve uyumakta ve tetikte bekleyen fip virüsünün operasyonda bağışıklığı düşen kedimizi durumundan faydalanıp ortaya çıktığını gördük. Tabi veterinerimiz bize bunu söylemedi o sırada çünkü ben, kızım ve oğlum kaygılı bir şekilde sonuçları beklediğimizden olsa gerek antibiyotikle devam edelim takip edelim deyip bizi eve yolladı. Ancak gece saat 2’de başlayan gitgide zorlaşan solunum ve kusma atakları ve malesef kızımla birlikte ona can vermeye çabalamalarımız sonuçsuz kaldı ve kollarımızda can verdi güzel kızım. Şu an bunları yazarken hala daha kulaklarımda acı içinde çıkardığı sesler ve gözlerimde yaşlar dinmiyor. Sabah veterinerimiz aradı. Veterinerimiz eğer operasyon sonrası her ihtimale karşı bünyeyi güçlendirmek ve iyileşmeyi kolaylaştırmak için antibiyotik ve vitamin verilmiş olsaydı belki virüs ortaya çıkmayabilir ve sonuç bu olmayabilirdi dedi. Kısırlaştırma elbetteki yapılmalı ama benim acı tecrübemden yaptıracak olanlara tavsiyem ibb gibi özel olmayan bir yerde yaptıracaksanız mutlaka öncesinde tahlillerini yaptırıp bu operasyon herhangi bir olumsuzluğu uyandırırmı görün ve operasyonu yapacak kişiye mutlaka operasyon sonrası ilaç verip vermeyeceğini sorun çünkü mutlaka ilaç almalı en azından ilk 1 hafta bağışıklığı güçlü tutmak gerek. Benim yaşadığım üzüntüyü şu an tarif bile edemem. Hayat bu tabi gencecik insanlar ölüyor bir kedi ölmüş de ne olmuş büyütmeyen diyenler de çıkabilir elbette ama inanın bir hayvan sahibi olmadan önce ben de hayvanı öldüğünde derin üzüntü yaşayanları anlayamazdım. 2 aylıktan itibaren adeta çocuklarıma baktığım gibi özveriyle ve en iyi şekilde büyüttüğüm allah’ın yarattığı bu güzel canlıyı o halde görmek hakikaten yıkıcı oluyor. Kimsenin benim yaşadığım sarsıntıyı yaşamamasını dilerim.

  • Onur dedi ki:

   Dun izmir tayparkta operasyona goturdum elim kirilsaydi keske teslim etmeseydim anesteziden öldü kutuda elime verdiler belediyeleri kullanmayin cok pismanim cokk

  • Özlem dedi ki:

   Çok üzüldüm başınız sağolsun ay çok korkuyorum kızkma biiey olursa diye çok masumlar ve bizim kararlarımız hayatlarını etkiliyor

  • Alev dedi ki:

   Allah sabır versin.ben de çok zor durumlarla karşılaştım ,onlar bizim evlatlarımız

 15. Onur dedi ki:

  Cocuklari Belediyenin veterinerlerine teslim etmeyin iki gun once sapasaglam kedimi anesteziden öldürdüler kendime gelemiyorum

 16. Ahmet dedi ki:

  Kısırlaştırma sonrası kedinin fiziksel gelişimi durur mu?

 17. Cagla dedi ki:

  Burada yazilanlar deneyimler urkutucu uzucu ve dusundurucu. Isinin ehli hekimleri tercih etmeniz yada belediyelere emanet etmenizi onemle rica ederim.
  Veteriner hekimlerde yaptirilan bu operasyon cok kisa surelidir. 30 dk 50 dk arasi degisir. Iki ic bir dis dikisle entube edilerek gerceklesen islem sonrasi kediniz 24 saat icinde yeme icme oyun olarak gundelik yasamina hizla geri doner.

  • Cagla dedi ki:

   Kizginlik donemi problemleri kalici olarak ortadan kalkar. Gorunen dikisi tek dikistir ve bir hafta sonra hekimi tarafindan alinir. Isirsa koparsa bile birsey olmaz. Altta da dikisler oldugundan sorun olusturmaz.

 18. Hatice dedi ki:

  Ben kendimi dün kısırlaştırdım çok fazla kustu ve iki gündür bişey yemiyor normal mi

 19. Murat dedi ki:

  Slm
  9 aylik british shorthair erkek kedim var. Sorum su:
  Kedimi birkez ciftlestirdikten sonra kisirlastirmak zararlimidir yoksa hic ciftlestirmedenmi kisirlastirmaliyim. Bu konuda kararsiz aldim. Acil yardimlariniz bekliyorum

 20. Sevinç papatya dedi ki:

  İlk defa kedi besleyen olarak bir kısırlastirmanindaha hayvanlar için daha sağlıklı olduğu bu söyleyen veteriner hekimler biraz daha dikkatli olunması da fayda var çünkü bu furya kedimin doğum yapmadan kisirlastirdim eğer siz hekimler bu hayvanların en az bir kere doğum yapmasınin daha sağlıklı ve soyunun devamı içinde çok sağlıklı olacağını bilgilendirmeniz de fayda var hatta yasa çıkarılmalıdır çünkü soyun devamı bir kereye mahsus kedi veyap diğer hayvanlar içinde önemlidir kaldiki kedilerin duygusuz olduğunu nereden bildiniz bilim diye kandırmayın kedilerdeki soylu ve temiz ligi görmekte fayda var bu güzel canlıları kendi duygusuzlugunuza katmayin bilim sadece bilim sanmayın para makinesinde değildir sadece bilim bilim insan hayvan haysiyet onur duygu hüda ifade eder bilim bizi yaratanın bize verdiği buluştur dugusuz bilim bilim değil yeniliği bilimi sadece para kazanmak için kullananlar birazdaha gerçek bilimi.kullansaniz belki bu sert hava ya sebep olmazsiniz

 21. müşfik dedi ki:

  beni oğluşum diyen taşaklarını, benim kızım diyen rahmini aldırıyor. oğullarınızın kızlarınızın birileri tarafından böyle şeyler yapılmasını istermiydiniz… ? manyakmısınız lan siz? akıl sağlığını yitirmişsiniz. mesela orta doğuda bir kaç ülkede kadınlarda sünnet oluyor. kadınların klitorisini kesiyorlar. amaç zevk almasını azaltıp , dolaylı yönden aldatmayı azaltma, … dünya nufusu küresel isınma derken dünyanın sonunu getiriyor.. bu da insan nufusundan oluyor diyenler taşşaklarını kestirsin çocuklarının….toprak gübrelemede kullandırsın toprağa protein lazım mesela… DOĞAYA KARIŞAK İNSAN OĞLUNA KIZINA HİÇBİR ZAMAN İYİ SONUÇLAR VERMEYİP ARDINDA FELAKETLER YARATMIŞTIR. kediye oğluna kızına sordunmu istiyormu bi bakalım…. vicdanınızı sikeyim ben bu işi bitey olarak normal görenlerden. belediye kurum olara ancak noral görebilir bakabileceği hayvan kapasitesi belli olduğundan kısırlaştırır salar sokağa ben kısırlaştırılmış bi sokak kedisi sahiplendim mesela… 3 senedir yanımda keşke dedim senin çocukların olsa ölmeden anne olma duygusunu saşayıp ölsen ve bize de yavru verirsin bakarız senden sonra ama malesef baktığım kızın rahmi yokmuş. bakın tavukları kuş gribi ile canlı canlın yakan kişiler köylerde…. piliç-yumurta fabrikaları kurdu….ve gerisinde kırım kongo ateşli hastalığı diye bir nişan bıraktılar insanlığa…..allah kedininde köpeğinde tavuğunda böceğinde canını populasyonu korusun… yoksa zaten bu maske işide kalkamaz. maske taktığın kedi köpeğinle ,,,, dünyanın sonunu trendyollarda gezerken hiç fark etmeden görüzecez.. hepimizie geçmiş olsun….

  • Merve dedi ki:

   Yalnız insanlarla, kedileri birbirine çok karıştırıyorsunuz. Kedilerin kısırlaştırılmasıyla, hintli kadınların sünnet edilmesi ne alaka Allah aşkına. Kısırlaştıranlar, aman kedim çiftleşirken zevk almasın falan diye mi kısırlaştırıyor. Yazdıklarınızın alakasızlığına bakılırsa bu anlam ortaya çıkıyor. Kedilere, insan hayatı gözüyle bakamazsınız. Tabiki onların da var duyguları. Ki bir erkek kedinin soyunu devam ettirme amacı dışında başka bir gayesi yoktur. Çiftleşir ve yoluna bakar. Bir dişi kedi hamile kalır, doğurur ve 1,5 2 aylıkken terkeder. Ki bazen öyle olur ki yanına yaklaştırmaz yavrusunu. Dışarıdan bir düşman gibi davranır. Bu zamana kadar çok kedi baktım bahçemde. Bir kedi gerekirse kendi ailesi içinden biriyle bile çiftleşebilir. Aile olguları yoktur. Siz ev dışında, dışarıda anne baba ve yavru kedi topluluğunu bir arada gördünüz mü? Göremezsiniz. Onlar sadece türlerinin devamlılığını sağlar. Ben de bir hayvanseverim. Bahçemde baktıklarım dışında, evde de bir oğlum var. Hergün birçok haber görüyorum. Hayvanların barınaklardaki,sokaktaki hallerini görüyorum. İnsanların çektirdiği bin türlü işkenceyi, barınaklarda üşümüş, aç,bitkin kedileri köpekleri görüyorum. Bizim dünyamız, ve pis insanlarımız, hepsi bizim gibi düşünmüyor. Sokakta barınakta ölseler de çoğunun umrunda olmuyor. Kapısına bir kap mama bir kap su koyamayan aciz insanlarla dolu memleketim. Herkes kedi sahiplenmiyor. Sahiplenilmeyen aç hasta bakımsız birçok kedi var ülkede. E bunun üzerine daha neyi tartışıyorsunuz ki. Binlerce kediye tek başınıza bakabilecek sorumluluğu alacağım derseniz, buyurun. Ama kusura bakmayın ben böyle bir konumda oğlumun bir kediyi hamile bırakmasına, ve bir dişi kedinin hamile kalmasına, o hayvanların sokakta acı çekmesine karşıyım. Ha eğer aksi olsaydı, hayvanlara değer verilseydi, uygun koşullarda her kedi doğru biçimde büyüyebilseydi sizinle aynı görüşte olurdum. Bunun dışında kedinin kendi sağlığı ile ilgili konular da var. Bunları geçiyorum. Madem insanlıkla kedi hayatını bir tutuyorsunuz. Siz aklı başında biri olarak, salgının, savaşın, açlığın ve her türlü kötülüğün ortasında,dünyaya bir çocuk getirir miydiniz? Bu soruyu soruyorum, Kedilerin bu olgusu yokken üstelik.

  • Meryem dedi ki:

   Aynen siizn gibi düşünüyorum.

 22. Kedilerin Annesi dedi ki:

  Erkek kedileri kısırlaştırmadan çiftleştirirsek kısırlaştırdığımızda bı koku bırakma olur mu

 23. Sema dedi ki:

  Kedim dişi kısırlaştırdik fakat her yere atliyo dikisi zarar görürmu

 24. Levent dedi ki:

  Kısırlaştırmanın sonucunu ne kadar sürede görebiliriz bilgisi olan var mı

 25. Merve dedi ki:

  Merhaba biz iki gün önce bir erkek bir dişi iki kardeş kedimizi kısırlaştırdık fakat erkek olan kız olana sürekli tıslıyor ve uzaklaştırmaya çalışıyor sebebi nedir sizce düzelir mi çok üzülüyorum bu durumlarına not:yakalıkları yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir