fbpx
MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilerde Uyku Sorunu

Kedilerde Öksürme

Kedinizin sevimli hırlaması tatsız bir öksürüğe mi dönüştü? Bu kesinlikle boğazında, hava yolunda ya da akciğerinde sıkıntılı bir duruma işarettir. Kedilerde öksürme sebeplerinden bazılarının tedavisi oldukça kolayken, bazı sebepler daha ciddi sonuçlara yol açabilmekle birlikte hayati tehlike taşıyabiliyor. Eğer kedinizde düzenli olarak gözlemlediğiniz bir öksürme sıkıntısı varsa bir an önce onu veterinerinize götürmekte fayda var; zira kendisi bu öksürmenin nedenini ortaya çıkartabilir ve hem sizi, hem kedinizi rahatlatacak bir çözüm önerisi sunabilir.

Kedilerde Öksürme Neden Olur?

Kedilerde öksürmenin medikal sebeplerine bakacak olursak karşımıza birden fazla tetikleyici hastalık çıkmakta.

Astım: Kedilerde solunum bölgesinde en sık görülen hastalıkların başında gelen astım, sadece ABD’deki ev kedilerinin yüzde 1’inde – yani toplamda 800,000’i aşkın kedide – teşhis edilmekte. Bu evcil kedilerin içinde günlerinin bir kısmını dışarıda geçiren kedilerde astım oluşma riski ise çok daha yüksek. Kedinizin hava yollarını herhangi bir şey rahatsız ettiği zaman solunum boruları şişerek küçülür, bu da kedinizin daha zor nefes almasına sebebiyet verir. Hafif ve süreklilik gösteren öksürük alışkanlığı da bu şekilde oluşur. Astımın temel sebepleri arasında polen, toz, kedi kumu tozu, sigara dumanı, parfüm kokusu, obezite ve stres bulunuyor. Eğer hafif olmakla birlikte devamlılık arz eden bir öksürük ile karşılaşırsanız kedinizi bir an önce veterinere götürmeniz önem taşır. Astım çok çabuk bir şekilde ciddi ve tehlikeli bir hale dönüşen bir hastalıktır, bu nedenle de bir an önce önlem alınması gerekir. Zamanında tedavi edilmeyen astımlı kediler nefes alma güçlüğü çekme riski ile karşı karşıya kalır.

Kedilerin Kendisini Temizlemesi

Alerji: Kedilerde alerjinin belirtileri astım belirtileri ile benzerdir. Aradaki farkı anlayabilecek olan kişi de tabii ki yine veterinerinizdir.

Akciğerlerde mantar enfeksiyonu: Eğer kedinizin sık sık dışarıya çıkma alışkanlığı varsa, dışarıda soluduğu topraktan bir mantar enfeksiyonu kapma olasılığı da var demektir. Bu enfeksiyonun da temel belirtisi öksürüktür ve uzman hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir.

Kalp kurdu: Kalp kurtları en yaygın olarak sivrisinekler tarafından bulaşır. Eğer sivrisineklerin bol miktarda bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız, kediniz kalp kurdu rahatsızlığına kapılma konusunda daha fazla risk altındadır. Bu tip hastalıkların önlenmesi için veteriner tavsiyesi alarak önleyici birkaç ilaca başvurmanız mümkün. Kalp kurdunun belirtileri de astımın belirtileri ile neredeyse aynıdır; bu nedenle de teşhis konulmadan önce mutlaka kalp kurduna dair testlerin yapılması gerekir.

Akciğer kanseri: Eğer kedinizde akciğer kanseri oluşmaya başladıysa ilk etap belirtileri her daim derinden gelen bir öksürüktür. Bazı akciğer tümörleri doğru ve erken tedavi ile kontrol altına alınabilir. Alınamadığı durumlarda ise kedinizin ameliyat olarak tümörünün alınması bir diğer seçenektir.

Sistemsel hastalıklar: Konjektif kalp yetmezliği ya da zatürrenin de en temel belirtileri öksürüktür. Ultrason, röntgen ya da MR yardımı ile tespit edilebilecek bu hastalıkları da doğru, kaliteli ve zamanlı tedavi ile iyileştirmek mümkün.

Tasmalar: Eğer kedinize taktığınız boyun tasması hava yolunu fazlasıyla sıkıyorsa bu da sonu gelmeyen öksürüğe yol açabilir. Kedinizin soluk borusunun hasar almasını engellemek için taktığınız tasmanın yeterince gevşek olduğuna özen göstermelisiniz.

Kedilerin Dinlenmesi

Kedime Yardımcı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Öksürük belirtisi ile veterinere götürdüğünüz kedinize yardımcı olmak, teşhis sürecini hızlandırmak ve tedavisine bir an önce başlatmak için her şeyden önce veterinerinize doğru ve faydalı bilgiler sunmanız gerekir.

 • Öksürük kuru mu ıslak mı?
 • Günün hangi saatlerinde sıklaşıyor?
 • Öksürüğü özellikle tetikleyen faktörler var mı? (Egzersiz sonrası, yemek sonrası ya da uykudayken gibi)

Bu soruların cevaplarını bilmek ve veteriner ile paylaşmak, en olası sebeplerin ortaya çıkarılmasında yardımcı olur. Bu şekilde hekim teşhis koyabilmek adına doğru testleri seçerek ideal tedavi yöntemini uygulamaya başlar.

Kedilerde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Öksürüğün tedavisi, tabii ki kedinize konan ve öksürüğün sadece bir belirtisi olduğu hastalığın teşhisine bağlıdır. Tedaviler arasında antibiyotikler, steroitler, öksürük kesici ilaçlar ve diğer benzeri ilaçlar bulunuyor. Bununla birlikte yine konan teşhisin niteliğine göre bazı durumlarda ameliyat da gerekebilir. Astım, insanlarda olduğu gibi kedilerde de tamamen tedavi edilmesi mümkün olmayan bir hastalıktır, bu yüzden de kedinize astım teşhisi konması durumunda bu hastalık ile yaşamayı öğrenmeniz gerekecektir. Veterineriniz bu durumda kedinizin yaşamında nasıl bir hayat standardı değişikliğine gitmeniz ve hangi ilaçları düzgün olarak kullanması gerektiği ile ilgili size detaylı bilgi verecektir. Yapmanız gereken en önemli şey, veteriner kontrolü ve denetimi olmadan kedinize herhangi bir tedavi yöntemi uygulamamaktır. Bilinçsizce alacağınız önlemler ve uygulayacağınız tedavi, kedinizi iyileştirmek yerine daha da kötü bir duruma sokabilir.

Kedilerin Kendisini Sevdirmesi

Kedilerde Öksürük Önlenebilir Mi?

Kedinizin öksürmesini ve yukarıda bahsettiğimiz hastalıkları kapmasını engellemek için kendi kendinize alabileceğiniz önlemler de yok değil.

 • Düzenli olarak iç parazit kontrolü yaptırın.
 • Parfüm, oda kokusu, halı temizleyici ve saç spreyi gibi ürünleri kediniz etraftayken kullanmayın.
 • Toz yapmayan, kokusu kedi kumu kullanmaya özen gösterin.
 • Kedinizin kilo almaması için onu daima aktif tutun.
 • Stresi kedinizin hayatından tamamen çıkartın. Rutin değişikliği, sıkılganlık ve ilgisizlik kedinizi strese sokan temel etkenlerin başında gelir.
 • Kedinizi sigara dumanına maruz bırakmayın.
 • Özellikle kış aylarında olduğu gibi kuru hava şartlarında hava nemlendiricisi kullanmayı deneyin.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerde Öksürme için 3 Yorum Var!

 1. Ahmet Murat YETEN dedi ki:

  Köyde bir kediye su verirken fark ettim kedi başını yere doğru eğiyor ve öksürüyor ne yapabilirim?

  • KittyS dedi ki:

   Aynısı benim kedilerimde de oluyor özellikle annelerinde diğer yavrulara da bulaştı. Ne yapabilirim?

 2. Ayşe dedi ki:

  Faranjit olabilir Veterinere muayene ettirmelisiniz Boğaz altını kontrol edeceklerdir Gerekirse iğne ve ilaç tedavisine başlarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir