MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Kumu Seçimi

Hangi Kedi Kumu Daha İyi

Eğer kediniz ya da kedileriniz varsa, büyük bir ihtimalle kedi kumu seçimi, malzeme alırken en çok dikkat ettiğiniz noktalardan biri oluyor. Hele ki yeni bir kedi sahiplendiyseniz ve ilk defa bir kedi sahibi olacaksanız, hangi kedi kumunu kullanmanız gerektiğini ve hangi kedi kumunun daha iyi olduğunu kesinlikle merak ediyor olmalısınız. Her ne kadar ilk etapta kedi kumları arasında seçim yapmak kolaymış gibi gözükse de, tam olarak ne istediğinizi bilmediğinizde ve kediniz için hangi kumun en iyisi olacağına karar veremediğinizde zor bir seçim haline gelebiliyor. Merak etmeyin; hangi kedi kumu daha iyidir, kedi kumu çeşitleri nelerdir ve hangi özelliklerine göre seçilmelidir, hepsi bu rehberimizde sizi bekliyor.

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Hangi kedi kumu daha iyi sorusunu cevaplamadan önce kedi kumu çeşitlerine ve markalarına yakından bakmak gerekir. İşin aslına bakarsanız kedi kumlarını kafanızı fazla bulandırmadan iki ana grupta toplamak mümkündür: Bentonit kedi kumu ve silika kedi kumu.

Bentonit Kedi Kumu: İsminden de anlaşılacağı üzere bentonit adı verilen özel bir malzemeden üretilen bentonit kedi kumları, kum tanesi inceliğinde killerden meydana gelir. Topaklanma konusunda başarılı olan ve sıvı ile temas ettiği anda büyük bir tomağa dönüşen bentonit kumlar, açık gri-bej arası bir renge sahiptir.

Bentonit Kedi Kumu

Silika Kedi Kumu: Silika kumlar ise yine adından anlayabileceğiniz gibi silika denen bir malzemeden üretilir. Silika kedi kumları, kum taneciklerinden ziyade daha çok ufak elmas tanelerine benzer bir yapıya sahiptir; yani bentonit kumlardan daha iri tanelidir. Bazı silika kumların arasında koku yaymaya yönelik ufak mavi tanecikler de bulunur.

Silika Kedi Kumu

Hangi Kedi Kumu Daha İyidir: Bentonit Mi Silika Mı?

Her iki kedi kumunun karakteristik ve fiziksel özelliklerini inceledikten sonra sıra, ikisini birbiri ile kıyaslamaya geliyor. Hangi kedi kumunun sizin ve kediniz için daha iyi olduğuna, bu kıyaslamayı inceledikten sonra kendiniz karar verebilirsiniz:

 • Koku: Silika kedi kumu, kokuyu hapsetme ve dışarıya yaymama konusunda bentonit kedi kumuna göre daha başarılıdır.
 • Topaklanma: Silika kedi kumu neredeyse hiç topaklanmaz desek yeridir. Kedinizin silika kum üzerine bıraktığı sıvı atık, olduğu gibi kumun üzerinde kalarak yalnızca kumun sararmasına sebep olur. Öte yandan bentonit kum, özellikle kedi kumu markasının kalitesine bağlı olarak doğrudan topaklanma ve sertleşme özelliğine sahiptir. Böylece kedi tuvaleti içerisindeki atık kumu temizlemek çok daha kolay ve pratik hale gelir.
 • Tozlanma: Bentonit kedi kumu ince taneli kilden meydana geldiği için özellikle paket ilk açıldığında ve tuvalete döküldüğünde etrafta tozlanma yaratabilir. Bu tozlanma, seçtiğiniz kum markası kaliteli ve güvenilir olmadığı zaman kullanım boyu, her eşelemede ortaya çıkabilir. Silika kumlarda böyle bir tozlanma riski bulunmaz.
 • Sağlık: Uzmanlar ve veterinerler, bentonit kumların silika kumlara oranla kediniz için daha sağlıklı bir seçim olduğunu vurguluyor.
 • Uzun süreli kullanım: Çabuk topaklandığı için bentonit kum, kısa bir süre içerisinde tuvaletin içerisinde irili ufaklı topak birikmesine neden oluyor, bu da tuvalette temiz ve kullanılabilir kumun azalmasına sebebiyet veriyor. Öte yandan silika kedi kumu topaklanmadığı için miktarı azalmıyor; ancak uzun süre kirli olarak kalan silika taneleri bakteri oluşumunu hızlandırabiliyor.
 • Hijyen & Temizlik: Topaklandığı ve bakterileri sert yapısı içerisine hapsettiği için bentonit kumlar silika kumlara göre daha yüksek hijyen sağlıyor.
 • Fiyat: Her iki kedi kumu arasında fiyat kıyaslaması yapmak mümkün olmuyor; zira kedi kumu fiyatları seçeceğiniz markaya ve kumun kalitesine göre farklılık gösterebiliyor.

Hangi Kedi Kumu Daha İyi?

Hangi kedi kumunun daha iyi olduğuna karar vermek için önce veterineriniz ile görüşmeli ve onun uzman görüşünü almalısınız. Ardından tavsiye üzerine aldığınız kedi kumunu en önemli karar merciine, yani kedinize test ettirmeli ve nihai kararı ona bırakmalısınız. Kediniz kumundan memnun olduğu sürece sizin de tuvalet ve kum temizleme işiniz kolaylaşacak, böylece siz de temin ettiğiniz kedi kumunun faydasını görmüş olacaksınız.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Hangi Kedi Kumu Daha İyi için 4 Yorum Var!

 1. isimvermekistemiyor dedi ki:

  merhaba. iki tane siyam yetişkin 3 tanede siyam yavrum var. biz silika kumu yeni aldık yavrularımız ve anne kullanıyor. üstelik koku konusunda harika bi iş çıkartıyor. dışkı ve idrar üst tarafa doğru çıkıyor ve hızlı şekilde temizleniyor. küçük kumları yavrularımız evin her tarafına saçmıştı.sağlık açısından çok mu sağlıksız? schottish alacağım onu koku yapmaması için kullanmak istiyordum.

  • İSMİNİ VERMEK İSTEMEZSİN TABİİ dedi ki:

   merhaba,
   keşke satın alma tutkunuzu yenip sokakta çöpten beslenen kedilerden sahiplenseniz.
   iyi günler.

   • Deniz dedi ki:

    Sokak kedilerini sahiplenmek bir tercihtir. Tıpkı cins kedi besleyip satın almak gibi. İkisinde de sorumluluklarin var. İkisini de evlat yerine koyabiliyor insan. Lütfen insanların tercihlerine saygı duyun. Aklınızı , fikirlerinizi kendinize saklayin

 2. paplo dedi ki:

  Öncelikle herkese merhaba. İki kedi sahibi biri olarak yıllardır bir çok marka denedim. Hem kendş sağlığım hem kedimin sağlığı için bulduğum kum EFSANE. Öncelikle deneyimlerimi yazayim. Tozsuz bir kum. kedimin göz akması ve benim nefes sorunum neredeyse son buldu. kokusuz bir kum yani ham maddeleri doğal olduğundan tamamen parfümsüz kumun kendi kokusu var. hızlı topaklanıyor. kedim önce alışmakta zorlandı ama markanın müşteri temsilcileri o kadar tatlılar ki sizi arayıp nasıl kullanacağınızı anlatıyor. Bana dua edersiniz. Alın aldırın. Kumun adı Çam hammedisi olan isminden de anlaşılacağı gibi tamamen NATURAL bir kum. NATURAL BASTET.. İnstagram adreslerinin adıda bu şekilde @naturalbastet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir