MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Yavru Kedi için Süt Tozu

Yavru Kediler için Süt Tozu

Yavru kedilerin özellikle çoğaldığı bahar ve yaz aylarında neredeyse her sokak başında minik sevimli yumaklara rastlamak mümkün. Bazı yavru kediler olması gerektiği gibi anneleri ile birlikte büyüme ve gelişme fırsatına sahipken bazıları maalesef bu kadar şanslı olamıyor. Annesi tarafından terk edilen bir yavru kedi için en tehlikeli durum, anne sütünden mahrum bırakılmış olmalarıdır. Eğer siz de sokakta gördüğünüz, annesi tarafından terk edilmiş bir yavru kediyi evlat edinmek istiyorsanız, beslenmesi söz konusu olduğunda bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bunlardan bir tanesi, anne sütüne en yakın ikame olan süt tozu kullanımıdır. Yavru kedi için süt tozu, doğru bir şekilde kullanıldığında gelişimine büyük katkılarda bulunur.

Süt Tozu

Eğer edindiğiniz yavru kedi annesiz ve 6 haftalıktan küçükse, kesinlikle özel bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden de sokaktan ufak bir yavru kedi almadan önce bu bilinçte olmanız ve özellikle ilk aylarda sizi uğraştıracak bir sürecin beklediğinin farkında olmanız gerekir. 6 haftalıktan küçük yavru kedi yetiştirilmesi, zahmetli ve uzun zaman alan bir süreçtir. Bu süreçte en önemli nokta ise yavru kedinin beslenmesidir. İdeal koşullarda yeni doğmuş bir yavru kedi sabah akşam anne sütü ile beslenir. Ancak annesi tarafından bırakılan yavrularda anne sütünün ideal ikamesi, yavru kedi için süt tozudur.

Yavru kedi için süt tozu, veteriner kliniklerinde ve pethsoplarda bulunur. Süt tozları, isminden de anlaşılacağı üzere toz halinde temin edilir ve sulandırılarak kediye verilir. Besleyicilik bakımından zengin bir içeriğe sahip olan süt tozları, aynı zamanda henüz emme, ısırma, çiğneme ve yutma becerileri yüzde yüz gelişmemiş olan yavru kediler için kolay bir tüketim amaçlar.

Yavru Kedi için Süt Tozu

Ne kadar besleyici ve zengin içerikli olursa olsun, hiçbir süt tozu markası ya da çeşidi, bir yavru kedinin annesinden alacağı süt ile eşdeğer olamaz. Bu yüzden de süt tozu ile beslenen yavru kedilerde anne sütü ile beslenen yavru kedilere oranla gelişme hızında bariz farklılıklar olabilir. Süt tozu ile yetişen yavruların normal laktasyon düzeyinde emzirilen yavrular kadar hızlı büyümesi beklenmemelidir.

Yavru Kedi için Süt Tozu

Annesi olmadan yetişen kedi yavrularının beslenmesinde süt tozu kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da aşırı beslenmeden kaçınmaktır. Yavru kedinin midesi hali hazırda küçük ve hassastır, o yüzden mideyi çok fazla doldurmamaya dikkat edilmelidir. Yavru kedilerin ilk haftalardaki mide kapasitesi, kilogram başına 50 mililitre civarındadır, bu yüzden de özellikle ilk 2-3 hafta boyunca aşırı süt tozu tüketiminden kaçınılmalıdır. Ortalama olarak bakacak olursak yavru kedileri günde 6 saatte bir, yani aşağı yukarı 4 kez beslemek gerekir. Bu beslenme periyotlarındaki porsiyonlar ise 100-150 gram aralığındaki bir yavru için ortalama 5 mililitredir. Yavru kedi, henüz mama kabı vb. gereçlere alışık olmayacağı ve ne zaman durması gerektiğini bilemeyeceği için süt tozunun enjektörler ya da damlalıklarla verilmesi gerekir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Yavru Kediler için Süt Tozu için 29 Yorum Var!

 1. Büşra Ç dedi ki:

  Farklı zamanlarda bulduğum, aralarında 1 ay yaş farkı bulunan ve anneleri ölmüş olan iki bebek kediyi de önce süt tozuyla beslemeye çalıştım. Bariz şekilde kilo kaybı olmaya başladı ( ki zaten al kadar yavrular)
  Bu tarz fabrikasyon zımbırtılar yerine 3/5 su bardağı GERÇEK keçi sütü, bir yumurta sarısı, bir kesme şeker, biraz tereyağı ve 2/5 su bardağı suyu karıştırıp biberonla vermenizi öneririm. Şu an ikisi de 2 yaşında.

  • ender demircioğulları dedi ki:

   ölçekleri ben anlayamadım tarifi basit şekilde yazarmısınız?

  • Esra dedi ki:

   Sut tozu diye satilan urunleri defalarca alip kullandm ama hep ishal oldular para tuzagi gercekten cokda pahali ,,bu tarif cok iyi deniyecegim, ishal yavru kediyi öldürüyor

 2. İlknur dedi ki:

  1 atlık yawru kedi için kahve süt tozu olur mu?

  • miyhav.com dedi ki:

   Olmaz İlknur hanım

  • kürşat dedi ki:

   yarım yağlı inek sütünü ılık olarak verin. sulandırmadan… 1 litrelik paketi, 3,5 lira olan, marketteki sütten… kaynatmayın. sadece vereceğiniz kadarını ılıştırın. yeter.

   • merve dedi ki:

    SAKIN AMA SAKIN yavru kedilere marketten alacağınız inek sütlerini vermeyin, ister yarım yağlı, ister laktozsuz süt olsun, yalvarırım.

    yanlış yönlendirmeyin insanları, bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. yavruların ölümüne sebep olursunuz. yavru kediler laktozu sindiremezler, ishal eder öldürürsünüz.inek sütü KESİNLİKLE KULLANMAYIN. yavru kedilere özel tüz tozları var, onları almanız lazım.

   • Ebru dedi ki:

    Bilmediğiniz konu hakkında net konuşmayın kedilere inek sütü verilmez ishal yapar ve bağışıklıkları zayıf olduğu için su kaybından ölürler.süt tozu kullanın arkadaşlar kesinlikle süt vermeyin.

   • Ezgi Taraklı dedi ki:

    Kedilere süt verilmez . Belki yetişkin olanlarına .. oda mecbur kalırsanız mutlaka süt kadar su karıştırmış olarak .. YAVRU KEDIYE MARKET SÜTÜ VERİLMEZ. Veterinerden yavru kedi için süt tozu almanız gerek .

   • Esra dedi ki:

    Kedilere inek sütü verilmez hele de sulandırmadan hiç verilmez çünkü laktozu bağırsakları sindiremez ve hasar görür insanların bile bunu sindirmesi çok zor

  • Havva dedi ki:

   Kesinlikle olmaz.

  • Havva dedi ki:

   Asla olmaz,kediler için özel uretilmis mamadir kedi tozu dedikleri,ama aslında o bir besleyici mamadir ,kahve tozu ise boştur .

 3. erengül dedi ki:

  merhaba dün tahminim 2 haftalık bir yavru kedi bulduk sokakta aldık ve temizledik onu daha sonda su ve süt karıştırıp şırınga ile verdik gayet iyiydi ama bugün biberon ve süt tozu aldık bir iki kere verdik ve sürekli kusuyor çok tedirgin olduk ve napıcamızı bilemiyoruz yardımcı olursanız çok sevinirim çok zayıf kemikleri görünüyor çok üzülüyorum

  • Aysegul dedi ki:

   Hemen veteriner yardımı alın bence. annesiz bebek kedi çok hızla veda edebiliyor. İyi şanslar, umarım hemen iyileşir

   • Yeliz dedi ki:

    Kusması normal çünkü ilk süt ve su karışımı mama vermişsiniz ve bunuda verince kötü olanı kusmuş süt ve su karışımı vermemeniz gerek ölümüne neden olabilir … kısacası kusması iyi kötü olanı atmış hatta bir süre süt tozu verdiğinizde ishal olmasıda normal küçük oldukları için hemen mamaya alışamıyorlar ama 1 aylık olduklarında herşey düzene giriyor bende buldum anne sütü emmemiş 4 yavru 2 saatte bir besleyin pamuk yardımıyla tuvaletini yaptırın sıcak tutmaya özen gösterin zamanla büyüyorlar .. veteriner yavru kedilere hiç birşey yapamıyor ..

   • kürşat dedi ki:

    yarım yağlı inek sütünü ılık olarak verin. sulandırmadan… 1 litrelik paketi, 3,5 lira olan, marketteki sütten… kaynatmayın. sadece vereceğiniz kadarını ılıştırın. yeter.

  • Cahide dedi ki:

   Tavuk cigerini 5 dk kaynatın minicik minicik verin nasıl gelişecek şaşırcaksınız.yavru kedilere süt vermek onlarda karın şişmesi yapar öldürür…..gözleri açılmadan süt tozu su karışımı verilir.annesinden kedileri ayırmamak lazım.6 aylık olana kadar anne sütü lazım yoksa gençlik hastalığı olur ağır kötürüm olur acı çekerek ölür.LÜTFEN VETERİNERE GÖTÜRÜN AŞISINI YAPTIRIN

  • Fatma dedi ki:

   İki tane yavru kedi aldık sokaktan süt tozuyla beslemeye başladık şuan karnı şiş ve göbek bağının olduğu yer kanıyor ne yapmamızı önerirsiniz ilk defa bukadar küçük kedi bakıyoruz

 4. recep dedi ki:

  Benim kedilerim grip ondu neyapmam gerek optisol damla aldım bir vaydası olmadı neyapmanıyım yardım edin

 5. Melek dedi ki:

  Merhaba yavru kedi henüz 5 günlük normal süt tozu versem olur mu ?

  • Sibel dedi ki:

   Olmaz, kedi süt tozları ile beslemeniz en dogrusu. Ve devamlı olarak sıcak tutmanız 2 saatte bir azar azar beslemeniz gerekirdi. Öncelik anne kedi bulmak ama.

 6. Duygu dedi ki:

  Merhaba adım duygu iki gün önce evimde birtane daha gözleri yeni açıl mış kedi.buldum ve o an ne verilir bilmedim için ona mecburi süt verdim yarı yarıya su koydum ve bir çay kaşı yardımıyla verdim o arada da interneten araştırma yaptım ve süt tozu gördüm bugün bir biberon ve süt tozu aldım ancak.biberon emeyi beceremiyor henüz o yüzden azar azar çay kaşı yardımıyla verdim ama beslenme.saatlerini nasıl ayarlim bilemedim hani açıkınca bağırır diyordum ama bıraksan hep uyuyor ve daha gözleri dahi yeni açılmış kaç saate bibeslemem gerek bilmiyorum

 7. MasumKediAşığı dedi ki:

  •Eğer yalnız bir bebek kedi temizse GARANTİ ONU TEMİZLEMİŞ BİR ANNESİ VARDIR.
  Bebek bir kediye ASLA annesinden daha iyi bakamazsın;prematüre bebek muamelesi yapmak zorundasın.7/24 annesi gibi sıcak,kuru ve sokularak uyumasını sağlayacak sıcak bir soba,sıvaktan da yakıp öldürmeyecek infrared lamba,kalorifer,özel bir ortam lazım.
  •SU KEDİLERİ VÜCUT SOĞUKLUĞUNDAN YA DA BURUNLARINA KAÇIP BOĞARAK ÖLDÜRÜYOR
  •MAMAYI İNSAN BEBEK GİBİ OTURTARAK İÇİRTMEYECEKSİN,BURNUNDAN ÇIKARAK AKCİĞERLERİNDE TOPLANIP ŞUURU U KAYBETTİRİP ÖLDÜRÜYOR,ALLAHIM SEN KORU!BİR BEBEK KEDİ REFLÜ GİBİ SÜTÜ ÇIKARIP DURUYORSA,YUTMUYORSA KESİN PROBLEMİ VARDIR,ACİL VETERİNERE! Bebeğinizi emzirirken hava yutması, aşırı yavaş ya da hızlı emmesi, gazının çıkartılmaması, kusmasına neden olabilir. Bebeğiniz ağlarken onu doyurmaya çalışmayın. Bu daha çok hava yutmasına neden olur.
  Ama saat aralıklarıyla düzenli beslenmesini de(yediği kadar) asla atlamayacaksın;bünyesi çok zayıf. yeni doğan bebekler uykuya daldıktan sonra 2-3 saatte bir beslenmek için uyanırlar. Büyüdükçe uyanma aralıkları uzar. Erişkinler ise gece beslenmek için uyanmazlar.
  Yemeye,içmeye zorlama!”Mideden daha şerli kap yoktur.”
  Bebeğinizin kusması bitene kadar ona katı gıdalar vermeyin.
  Kusmanın bir başka nedeni de psikolojik kaynaklı olabilir. Özellikle 0-1 yaş arası bebeklerde görülen uyum sorunu, bu şekilde kendini gösterebilir. Anne- bebek arasındaki ilişkinin bozukluğu, annenin gerginliği ve huzursuzluğu, bebeğe gösterdiği ilgi azlığı, bebekte kusmaya neden olabilir. Gerginliği hisseden bebek, kusarak tepkisini ortaya koyabilir.
  •Şekeri de önemli,diş eti pembeden açık olmayacak,ballı su.
  •Yeni doğan bir yavru kediyi sahiplendiğinizde, onu bakımı için kullandığınız her türlü malzemeyi yüksek sıcaklıkta temizlemelisiniz. Birden fazla yavru kediye bakıyorsanız, bir kediye kullandığınız bir malzemeyi diğer kediye kullandırmamalısınız. Özellikle içlerinden biri hastaysa ve ekstra bakıma ihtiyaç duyuyorsa onu evin başka bir köşesinde tutmanız diğer kedinin de sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yazının başında da söylediğimiz gibi, yeni bir yeni doğan kedi sahiplendiğinizde mutlaka ilk olarak veteriner hekime götürün ve veterinerin tavsiyelerini göz önünde bulundurarak yavru kedinizin bakımını gerçekleştirin.
  •Asla bir bebek kediyi yıkamaman gerekir,dışkı ve idrarını mamadan sonra sırtüstü yatırıp poposuna masaj yaparak yaptıracaksın,kuru kuruya ya da maximum sadece az sadece tüy üstünü nemlendirecek kadar silip koka koka sıcak sobanın önünde,onu boğmayacak bir battaniyeyle belki yaşayabilir annesiz,mikrop kapıp kanlı ishale çevirmezse ya da hasta olmazsa.
  •Süt tozu da yetersiz ya da bir gıdım fazlası ishal edici,ekstra besin ne gerekiyorsa,ishale karşı sıvı lapa süper takviye lazım ÖLÜMÜN EŞİĞİNDE KENDİNİ ISITAMAYAN ZAVALLI.
  •DIŞKISI SARIMSI MACUN KIVAMINDA OLACAK,SIVIYSA ÖLÜMCÜL,DÜŞÜK BÜNYELİ.
  ACİZ,GAFİL VETERİNERLER DE CAHİL/DUYARSIZ/SALAK OLABİLİR;HİÇKİMSE ALLAH’IN YETİŞTİRDİĞİ DOĞA ANA KADAR İYİ BİLEMEZ!
  •KEDİNİN GÖZLERİNİN ÇUKURLARINI DOLDURMASI GEREKİYOR,ZARLARI GÖZÜKÜYORSA SORUN OLABİLİR,AKMAYACAK,ANNESİ GİBİ HAFİF NEMLİ SİLİNİP TEMİZ TUTULMALI
  •Suyunu da kendin biberonla içireceksin,yanına koyup da içine düşmeyecek!
  Islanan kediler daha çok üşür
  Kedilerin tüyleri özellikle de açık havada ıslandığında hipotermi geliştirme riski yüksektir. Bir kedinin vücut ısısı bizlerden yüksektir, kedilerin normal vücut ısısı 38-39 derece arasındadır ve bir kedinin vücut ısısı 37,8 derecenin altına düştüğünde tehlike çanları çalmaya başlar. Vücut ısısı bunun da altına düşerse soğuk ısırması denilen durum ortaya çıkabilir ve öncelikle patileri ile kulaklarda donma oluşabilir. Eğer kedi soğukta uzun süre kalırsa donma tüm vücuduna yayılabilir.
  •Kulaklarından da yoğun,koyu siyah akıntı geliyorsa temizlendiğinde sorun olabilir.
  •Parazit ilaçlama bebek olsun olmasın öldürebilir.
  ASLA HİÇBİR BEBEK HAYVANA VETERİNER GÖZETİMSİZ/TAVSİYESİZ BAKMA!ÖLDÜRME!ONLAR İKİ DEĞİL ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM!!!

  • Mine dedi ki:

   Merhaba, iki tane yaklaşık 3-4 haftalık yavru kedim var. Kedi süt tozu veriyorum fakat 2 saatte bir uyanıyorlar ve tekrar veriyorum. 3-4 haftalıkta normal midir bu? Bir de bir tanesinin dışkısı sarı ve sıvı şeklinde diğerinin macun kıvamında. Dışkısı sarı ve sıvı olan çok çabuk halsizleşiyor, sesi çıkmıyor, öylece yatıyor. Karantinadayım ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin.

 8. funda dedi ki:

  Merhaba aksam uzeri kapimin onunde kedi yavrusu buldum perisan bi haldeydi ac kalmis suyla karistirip sut verdim ve sogukt kaldigi icin hiriltisi var ne yapmm lazim acil yardim edin lutfen

 9. Ayşe dedi ki:

  Lütfen yarım edin yavru kedi buldum ve heryer kalaplı süt tozu alamıyorum neyle besliye bilirimmmm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir