fbpx MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Kumu Seçimi

Hangi Kedi Kumu Daha İyi

Kedi Nasıl Yıkanır?

Kedi Nasıl Yıkanır?

Yavru Kedi için Süt Tozu

Yavru Kediler için Süt Tozu

Yavru kedilerin özellikle çoğaldığı bahar ve yaz aylarında neredeyse her sokak başında minik sevimli yumaklara rastlamak mümkün. Bazı yavru kediler olması gerektiği gibi anneleri ile birlikte büyüme ve gelişme fırsatına sahipken bazıları maalesef bu kadar şanslı olamıyor. Annesi tarafından terk edilen bir yavru kedi için en tehlikeli durum, anne sütünden mahrum bırakılmış olmalarıdır. Eğer siz de sokakta gördüğünüz, annesi tarafından terk edilmiş bir yavru kediyi evlat edinmek istiyorsanız, beslenmesi söz konusu olduğunda bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bunlardan bir tanesi, anne sütüne en yakın ikame olan süt tozu kullanımıdır. Yavru kedi için süt tozu, doğru bir şekilde kullanıldığında gelişimine büyük katkılarda bulunur.

Süt Tozu

Eğer edindiğiniz yavru kedi annesiz ve 6 haftalıktan küçükse, kesinlikle özel bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden de sokaktan ufak bir yavru kedi almadan önce bu bilinçte olmanız ve özellikle ilk aylarda sizi uğraştıracak bir sürecin beklediğinin farkında olmanız gerekir. 6 haftalıktan küçük yavru kedi yetiştirilmesi, zahmetli ve uzun zaman alan bir süreçtir. Bu süreçte en önemli nokta ise yavru kedinin beslenmesidir. İdeal koşullarda yeni doğmuş bir yavru kedi sabah akşam anne sütü ile beslenir. Ancak annesi tarafından bırakılan yavrularda anne sütünün ideal ikamesi, yavru kedi için süt tozudur.

Yavru kedi için süt tozu, veteriner kliniklerinde ve pethsoplarda bulunur. Süt tozları, isminden de anlaşılacağı üzere toz halinde temin edilir ve sulandırılarak kediye verilir. Besleyicilik bakımından zengin bir içeriğe sahip olan süt tozları, aynı zamanda henüz emme, ısırma, çiğneme ve yutma becerileri yüzde yüz gelişmemiş olan yavru kediler için kolay bir tüketim amaçlar.

Yavru Kedi için Süt Tozu

Ne kadar besleyici ve zengin içerikli olursa olsun, hiçbir süt tozu markası ya da çeşidi, bir yavru kedinin annesinden alacağı süt ile eşdeğer olamaz. Bu yüzden de süt tozu ile beslenen yavru kedilerde anne sütü ile beslenen yavru kedilere oranla gelişme hızında bariz farklılıklar olabilir. Süt tozu ile yetişen yavruların normal laktasyon düzeyinde emzirilen yavrular kadar hızlı büyümesi beklenmemelidir.

Yavru Kedi için Süt Tozu

Annesi olmadan yetişen kedi yavrularının beslenmesinde süt tozu kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da aşırı beslenmeden kaçınmaktır. Yavru kedinin midesi hali hazırda küçük ve hassastır, o yüzden mideyi çok fazla doldurmamaya dikkat edilmelidir. Yavru kedilerin ilk haftalardaki mide kapasitesi, kilogram başına 50 mililitre civarındadır, bu yüzden de özellikle ilk 2-3 hafta boyunca aşırı süt tozu tüketiminden kaçınılmalıdır. Ortalama olarak bakacak olursak yavru kedileri günde 6 saatte bir, yani aşağı yukarı 4 kez beslemek gerekir. Bu beslenme periyotlarındaki porsiyonlar ise 100-150 gram aralığındaki bir yavru için ortalama 5 mililitredir. Yavru kedi, henüz mama kabı vb. gereçlere alışık olmayacağı ve ne zaman durması gerektiğini bilemeyeceği için süt tozunun enjektörler ya da damlalıklarla verilmesi gerekir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Yavru Kediler için Süt Tozu için 8 Yorum Var!

 1. Büşra Ç dedi ki:

  Farklı zamanlarda bulduğum, aralarında 1 ay yaş farkı bulunan ve anneleri ölmüş olan iki bebek kediyi de önce süt tozuyla beslemeye çalıştım. Bariz şekilde kilo kaybı olmaya başladı ( ki zaten al kadar yavrular)
  Bu tarz fabrikasyon zımbırtılar yerine 3/5 su bardağı GERÇEK keçi sütü, bir yumurta sarısı, bir kesme şeker, biraz tereyağı ve 2/5 su bardağı suyu karıştırıp biberonla vermenizi öneririm. Şu an ikisi de 2 yaşında.

 2. İlknur dedi ki:

  1 atlık yawru kedi için kahve süt tozu olur mu?

 3. erengül dedi ki:

  merhaba dün tahminim 2 haftalık bir yavru kedi bulduk sokakta aldık ve temizledik onu daha sonda su ve süt karıştırıp şırınga ile verdik gayet iyiydi ama bugün biberon ve süt tozu aldık bir iki kere verdik ve sürekli kusuyor çok tedirgin olduk ve napıcamızı bilemiyoruz yardımcı olursanız çok sevinirim çok zayıf kemikleri görünüyor çok üzülüyorum

  • Aysegul dedi ki:

   Hemen veteriner yardımı alın bence. annesiz bebek kedi çok hızla veda edebiliyor. İyi şanslar, umarım hemen iyileşir

   • Yeliz dedi ki:

    Kusması normal çünkü ilk süt ve su karışımı mama vermişsiniz ve bunuda verince kötü olanı kusmuş süt ve su karışımı vermemeniz gerek ölümüne neden olabilir … kısacası kusması iyi kötü olanı atmış hatta bir süre süt tozu verdiğinizde ishal olmasıda normal küçük oldukları için hemen mamaya alışamıyorlar ama 1 aylık olduklarında herşey düzene giriyor bende buldum anne sütü emmemiş 4 yavru 2 saatte bir besleyin pamuk yardımıyla tuvaletini yaptırın sıcak tutmaya özen gösterin zamanla büyüyorlar .. veteriner yavru kedilere hiç birşey yapamıyor ..

 4. recep dedi ki:

  Benim kedilerim grip ondu neyapmam gerek optisol damla aldım bir vaydası olmadı neyapmanıyım yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir