MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Abyssinian (Habeş) Kedisi

Abyssinian (Habeş) Kedisi

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 10/10
  Zeka - 10/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 3/10
  Bakım İhtiyacı - 3/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 8/10
  Eğitilebilirlik - 8/10
7.2/10

Özet

Her an oyun oynamak isteyen, hem sevecen hem de akıllı bir kedi: Abyssinian

Tarihi

Kedilere olan ilginin oldukça arttığı, Viktoryen dönemde ilk kez yetiştirilen Abyssinian kedisi, 1871 yılında, Crystal Palace Kedi Şovunda görücüye çıktı. Gösteride üçüncülük kazanması üzerine, kedinin popülaritesi tüm İngiltere’de hızlı bir şekilde yükseldi. Bu dönem öncesinde, bu kedi türüne ait herhangi bir bulguya rastlanmıyor. Abyssinian, ismini ilk kez görüldüğü ve yakalandığı yer olan Abyssinian Savaşı’ndan almakta. Habeş kedisi olarak da bilinir.

Boyutları – Ağırlığı

Abyssinian kedisi, kedi türleri arasında ortalama bir ağırlık ve boyutta kabul ediliyor. Kedinin ağırlı 2.5 kilogramdan başlayarak 4.5 kilograma kadar çıkabiliyor. Beslenme alışkanlıklarına bağlı olsa da, Abyssinian kedisinin 7 kilonun üstüne çıktığı pek görülmemiş.

Karakteri

Tüm kedi türleri arasında, belki de en aktif karaktere sahip kedi Abyssinianlar. Diğer kedi türlerine göre çok daha yükseğe tırmanma ve zıplama özelliklerine sahip olan bu kediler oldukça iyi bir avcı. Geçmiş dönemlerde, İngiltere’de, pek çok sarayda fareleri kontrol altına almak için Abyssinian kedileri kullanılmaktaydı. Karakter olarak yüksekte bulunmayı seven Abyssinian kedileri, evde beslendiği zaman sıklıkla yüksek yerlere tırmanmayı tercih ediyor. Buzdolabı, kapı üstleri, dolaplar ve buna benzer her noktada kedinize rastlayabilirsiniz.

Abyssinian neredeyse her şeyi oyuna çevirme potansiyeline sahip bir kedi. Şişe kapakları, toplar, kağıt parçaları gibi basit oyuncaklar bu kedi için yeterli olacaktır. Ancak, oyunu çok sevmesi ve hareket ihtiyacının bir hayli fazla olması nedeniyle, Abyssinian’ı sürekli meşgul edecek oyuncaklar bulmanızda fayda var.

Bakımı

Abyssinian kedisinin bakımı oldukça basit. Haftada bir kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Suyu çok seven bir kedi olmaması nedeniyle, banyolar biraz zor geçebilir. Bunun dışında, mümkünse günlük olarak, eğer mümkün değilse haftalık dişlerini fırçalamanız tavsiye ediliyor.

Bu kedi ırkı, özellikle peynir ve salam yemekten çok hoşlanıyor. Çoğu iyi kalite kedi mamasını kolayca tüketebilen Abyssinian ırkında, inek sütüne karşı hassasiyet bulunuyor. Kedinize süt vermemeye özel olarak dikkat etmelisiniz.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Kedi seven köpek türleriyle ve çocuklarla oldukça yakın ve güzel ilişki kurabilen Abyssinian, çocuklu aileler için ideal bir kedi türü. Aynı zamanda diğer ev hayvanlarına karşı da fazlasıyla ilgili olan bu kedi, çocuklara çok daha fazla sevgi gösteriyor.

Kısa sürede öğrenme kapasitesine sahip olan Abyssinianlara pek çok numara öğretmeniz mümkün. Köpekler haricinde, Abyssinnian kedilerinin papağan ve hamsterlarla da anlaşabildiği biliniyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Abyssinian (Habeş) Kedisi için 1 Yorum Var!

 1. Muhammet Akbay dedi ki:

  Merhaba Kolay gelsin , Habeş kedisinin tarihçesine viktoryen dönemde bahsetmişsiniz ama Peygamber efendimizin Siyah beyaz renklerde bir habeş kedisi vardı . Dinen bilgi hoşunuza gittiyse araştırıp düzeltmenizi rica ederim . Zaten değilseniz ona göre yazmışsınız değiştirmenize gerek yok . Saygılarımla .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir