MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kedi Irkları Nelerdir?

Kedi ırkları farklı özellikleri ve görünümleri ile çok çeşitlidir. Özellikle ilk defa kedi sahiplenmeyi düşünen hayvanseverler de kedi ırkları ve özellikleri hakkındaki pek çok ayrıntıyı merak ederler. Kedilerin dostlukları da evinde bir hayvan beslemeyi düşünen geniş bir kesimi sıklıkla kedi sahiplenmeye yönlendirir. Bu açıdan sen de özellikle evde beslenebilecek kedi türleri nelerdir merak ediyorsan içeriğimizi hemen keşfedebilirsin! Ayrıca, içeriğimizde görebileceğin kedi ırklarının yalnızca yaygın bilgilerini paylaştığımızı unutma. Bu açıdan birçok kedi ırkı, gördükleri ilgi ve şefkate bağlı olarak huylarını değiştirebilir.

British Shorthair

British Shorthair türündeki kediler, özellikle sevimli yuvarlak yüzleri ile tanınan popüler bir kedi ırkıdır. Sahiplerine karşı son derece sadık olan British Shorthair kedileri, oldukça evcildir. Safkan olan türlerinde ise orantılı bir vücut yapısı dikkat çeker. Biraz çekingen bir huya sahip olan British Shorthair kedileri, bununla beraber oldukça sevecen ve oynaktır. Genelde sahibine alışması sadece 1 hafta sürer. Genellikle diğer hayvanların saldırılarından korumak için bu tür kedilerin evde tek başına beslenmesi tavsiye edilir. Zeka seviyesi ve uysallık açısından yüksek değerlere sahip olan British Shorthair, az bakım ihtiyacı nedeniyle de tercih edilir.

İran Kedisi (Persian)

İran kedilerinin büyük yuvarlak bir kafası ve yuvarlak gözleri vardır. Tatlı ve yumuşak yüz ifadeleri ile oldukça sevimlidir. Nispeten kalın ve yoğun tüyleri onlara kiloluymuş gibi bir izlenim verir. Diğer hayvanlarla dostluk, çocuklarla dostluk, sahiplerine karşı sevgi gibi konularda oldukça başarılıdır. Oldukça sakin yapıları olduğundan evin içinde genellikle koşturan kedi türlerinden değildir. Bunun yanı sıra İran kedileri genellikle son derece uysaldır. Bakıma ve dikkate ise yüksek oranda ihtiyaç duyarlar. Son olarak İran kedileri zekidirler, yalnızca bazı ırklar kadar çok fazla meraklı değillerdir.

Scottish Fold

En sevimli kedi türlerinden biri olarak bilinen Scottish Fold, İskoç kırmasıdır. İskoçya’daki çiftlik kedilerinin kendiliğinden bir mutasyon sonucu ortaya çıkmış bir cinstir. En ayırt edici özelliği ise kulaklarının katlı olmasıdır. Yüksek zekâ seviyesine sahip olan Scottish Fold kedileri, genellikle uysaldır. Ayrıca sahiplerine de oldukça bağlıdır. Çocuklarla dostluk kurabildiği için Scottish Fold ev kedileri arasında da öne çıkar. Genelde kime yakın gösterecekleri, kendilerine gösterilen ilgi ve bakım ile ilgilidir. Oyun kabiliyeti, zeka seviyesi, uysallık, sahiplerine sevgi gibi alanlarda yüksek derece yeteneklere sahiptir. Bununla beraber genelde ortalama bir bakım ihtiyacı duyarlar.

Bombay Kedisi

“Siyah panter” lakabı ile de bilinen Bombay kedisi, çok özel bir kedi türüdür. Kara kedi özelliğine sahip olan Bombay kedisi, sevimli görünümlerinin yanı sıra oldukça havalı bir imaja da sahiptir. Uzunluğu genel olarak 40 cm, kilosu 3 ila 7 kilo arasında değişir. Uysallık, oyun kabiliyeti, sahiplerine karşı sevgi, çocuklarla dostluk gibi alanlarda son derece başarılıdır. Sadece sahipleriyle değil aynı zamanda evdeki yabancı kediler ya da yabancı insanlarla da çok güzel anlaşabilir. Bunun yanı sıra Bombay kedisi çok fazla miyavlamaz ve genelde orta derecede bakıma ihtiyaç duyar.

Tekir

Türkiye’deki kedi ırkları içerisinde en çok bilinen ve karşılaşılan türler arasında tekirler de vardır. Sokak kedisi olarak da bilinen tekirler, melezdir. Genellikle sokaktaki besinlerle beslenmelerini karşılar. Sokakta başlarının çarelerine bakabilmek için kimi zaman asilerdir. Karakter bakımından diğer kedilere oranla daha çok hırçınlaşabilirler. Hatta bağımsızlık istekleri konusunda diğer tüm kedi türleri ile de çatışabilirler. Bununla beraber ilgi ve şefkat ile beraber zaman içerisinde uysallaşabilirler. Oyun kabiliyeti, sahiplerine karşı sevgi, saldırganlık, uysallık, zeka seviyesi gibi alanların birçoğunda yüksek seviyelerde hareket ederler. Bu değerlerden hangisinin öne çıkacağı, görecekleri ilgi ve sevgiye göre değişebilir.

Mavi Rus Kedisi (Russian Blue)

Kedi ırkları nelerdir baktığımızda öne çıkan türlerden biri de mavi Rus kedileridir. Parlak tüyleri, yemyeşil gözleri ile son derece estetik bir görünüme sahiplerdir. Dışarıdan gelen seslere karşı son derece dikkatli ve duyarlıdırlar. Bu nedenle aşırı sesler karşısında olumsuz tepkiler verebilirler. Zeki ve özgür ruhlu huyları ile öne ıkan mavi Rus kedisi, sert bir görünüme sahiptir. Ancak bir yandan da son derece uysal ve sevecendirler. Sahiplerine karşı sevgi, çocuklar ile dostluk, uysallık ve saldırganlık alanlarında öne çıkan davranışları vardır. Bu huyların hangisinin öne çıkacağı biraz da gördükleri ilgi ve bakıma bağlıdır.

Norveç Orman Kedisi

Norveç’in soğuk ikliminden dünyanın dört bir yanına ulaşan Norveç orman kedisi, son derece sevimlidir. Tüy yumağı görünümüne sahip olması, bu kedileri kilolu da gösterir. Birçok kedi ırkından farklı olarak yavaş olgunlaşır. Hatta genelde ortalama 5 yılın sonunda tam olgunlaşırlar. Vahşi bir görünüme sahip olsalar da binlerce yıldır insanlar ile beraber yaşamaktadırlar. Bu açıdan oyun kabiliyeti, sahiplerine karşı sevgi, çocuklarla oyun oynama, zeka seviyesi gibi huyları yüksektir. Ancak duruma göre saldırganlık davranışları da gösterebilirler. Oyunları sırasında da zekâlarını fazlasıyla kullanırlar.

Tonkinese

Tonkinese, siyam ve burma kedilerin en iyi fiziksel özelliklerini bünyesinde barındırır. Sesini siyam kedilerinden daha yumuşak bir tonda alırken, göz ve kulaklarını ise burmalardan alırlar. Tonkinese kedileri son derece cana yakındır ve sadık bir dostturlar. Dik kuyruk ve kulakları Tonkinese kedilerinin ayırt edici fiziki özellikleridir. Dış görünümlerinin yanı sıra aktivite seviyesi yüksek kedilerdir. Fiziksel aktivite konusunda son derece atılgandırlar ve zeka seviyesi, diğer evcil hayvanlar ile dostluk, çocuklarla dostluk, sahiplerine karşı sevgi gibi özellikleri de öne çıkar. Bu nedenle ekstra dikkat ve özen gerekebilir.

Peterbald

Peterbald kedileri ise Oriental Shorthair ve Donskoy kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış melez kedilerdir. Eğlenceli severler, son derece aktiflerdir. Bu kediler tüysüz ya da yarı tüylü görünümleri ile dikkat çekerler. Ayrıca çok yüksek bir sadakat duyguları vardır. Sahiplerine karşı sevgileri neredeyse en üst düzeydedir. Bunun yanı sıra çocuklarla dostluk, diğer evcil hayvanlar ile dostluk, zeka seviyesi, uysallık alanlarında yüksek değerlere sahiplerdir. Sahibiyle geçirdiği her süreden keyif alır, oyunlar oynamaya bayılır.

Snowshoe (Karayak)

Snowshoe kedileri siyam ve Amerikan shorthair cinsi kedilerin en nadir özelliklerinden bazılarına sahiptirler. Genelde sadık birer ev arkadaşı olan bu kediler, atletik yapılarıyla siyamlı kuzenlerinin aksine daha dolgun bir vücuda sahiptir. Çok yüksek oyun kabiliyeti, zeka seviyesi, sahiplerine karşı sevgi davranışları vardır. Oyun sever oldukları için bir o kadar dikkate de ihtiyaç duyarlar. Hem çocuklu aileler hem de yalnız yaşayanların sıklıkla tercih ettiği kedi ırkları arasındadır. Kendilerini sevdirmek için sahiplerini patileriyle uyarmayı severler.

Birman Kedisi

Kedi ırkları nelerdir bakıldığında listemizdeki son ırk Birman kedisi. “Tapınak kedisi” adı ile de bilinen Birman kedisi, son derece güzel gözleri ve estetik görünümleri ile dikkat çekerler. Gizemli ve efsanevi bir geçmişe sahip olmaları da onlara ayrıca bir cazibe katar. Myanmar kökene sahip olan bu kediler, genellikle sevgiye oldukça fazla ihtiyaç duyarlar. Sahibine çok fazla bağlı olan Birman kedileri, genelde duygusal yönleri ile adından söz ettirir. Çok zeki ve aynı zamanda akıllıdırlar. Bu açıdan bilge bir tavra da sahiplerdir. Birman kedileri uysallıkları, sahiplerine ve çocuklara karşı sevgileri, diğer evcil hayvanlar ile dostlukları ile öne çıkarlar. Bunun yanı sıra üst düzeyde bakıma da ihtiyaç duyarlar.

Kedi Irkları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En akıllı kedi cinsi hangisidir?

Dünyanın en akıllı kedi ırkları, Türkiye’de de sıklıkla görülen Tekirler, yine Türkiye’ye özgü Van kedileri, Birman kedileri, Amerikan Shorthair kedileri, Tayland kökenli Korat ve Siyam kedileri ile kıvırcık tüylü Cornish Rex kedileridir.

Hangi cins kedi tüy dökmez?

Tüyü dökülmeyen kedi olarak tanımlanabilecek tek kedi ırkı Sphynx ya da Sfenks’tir. Esasında bu ırktaki kedilerin de tüyleri vardır. Ancak oldukça az sayıda olması sebebi ile rahatsız edici seviye tüy dökme problemleri yoktur. Bu özellikleri gereği dünya genelinde “tüysüz kedi” olarak da bilinirler.

En uysal kedi cinsi hangisi?

En uysal kediler genelde İran kedileri, British Short Hair, Birman, Exotic Shorthair, Maine Coon, Himalayan cinsleridir.

En güzel kedi cinsi nedir?

En güzel kedi cinsi biraz görecelidir. Bununla beraber 1,62’lik altın oran çalışmalarında Norveç orman kedisi, Russian Blue, Manx, Ankara kedisi ve Van kedisi en güzel kediler arasındadır.

En sakin ev kedisi hangisi?

En sakin ev kedileri genelde İran Kedisi (Persian), British Short Hair, Birman, Exotic Shorthair, Maine Coon ve Himalayan cinsleridir. Bununla beraber gördükleri bakıma, sevgiye, ilgiye göre farklı kediler de son derece uysallaşabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

test3