MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kedi Mamaları

Kedi Mamaları

Kedimizin en çok ihtiyacı olan şey beslenme açısından eksiksiz bir kedi mamasına sahip olmasıdır. Kediler sade ve basit etçil hayvanlardır.

Kedilerin Temel Beslenme Gereksinimleri:

Kediler karbonhidratlara ihtiyaç duymazlar. Ancak mısır, buğday ve pirinç hem konserve hem de kuru kedi maması için besin maddesi olarak kullanılır. Bağlayıcılar, aroma ve renklendirme gibi diğer bileşenler, kedimizin cilt sağlığını karşılamak için kedi maması üreticileri tarafından mamalara eklenir. Her ne kadar koruyucu maddeler gerekli olsa da kedilerimiz için yiyecekleri taze tutmak için çok önemlidir.

Mama seçiminde yapılan en yaygın hata “ucuz mama” seçmektir. Ucuz mamalar kedimizin ihtiyacı olan günlük besin değerlerini karşılamamaktadır. Bu yüzden kedimiz ihtiyaç duyduğu besinleri elde etmek için bu mamaları fazlaca tüketecektir. Bunun sonucunda da çeşitli hastalıklara yakalanma riski artacaktır. İkinci bir yaygın yapılan hata, kedilerin insan yiyecekleriyle beslenmesidir. İnsan yiyeceklerinde bulunan ve sadece insanların sindirebilecekleri yağ ve diğer bileşenler sevimli dostlarımızın mideleri tarafından sindirilemez ve onlara zarar verir.

Mama seçerken önemli birkaç kural vardır:

  1. Protein kaynağının tavuk, kırmızı et veya balık olması.
  2. Mümkün olduğunca az tahıl veya tahılsız bir mama olması.
  3. BHA, BHT, etoksikin ve propil gallat dahil kimyasal koruyucular içermeyen mama olması.
  4. Dolgu malzemesi olarak mısır unu kullanılmayan mama olması.

Bir mamayı alırken bütçemizi düşündüğümüz kadar bize dostluk eden evcil hayvanımızın sağlığını da düşünmemiz gerekir. İnsanlarda olduğu gibi ne kadar sağlıksız bir beslenmesi olursa o kadar hastalanırlar.

Evinizde kedilerinizden uzak tutmanız gereken yiyecekler:

Kediniz için zehirleyici olabilecek bu yiyecekleri onların ulaşamayacağı bir yerde saklamanız gerekir.