MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Ödül Maması

Kedi Ödül Maması

Kedinizin söz dinlemesini ve uysal olmasını istiyorsanız onu ucundan da olsa ödül-ceza sistemine dahil etmeniz gerekir. Kedileri eğitmenin ve ödüllendirmenin en etkili yollarından bir tanesi de elbette kedi ödül mamasından geçiyor. Kedi ödül maması nasıl olmalı, ne zaman verilmeli ve ne anlama geliyor gibi soruların detaylı cevapları bu yazımızda.

Kedi Ödül Mamasının Besin Değerleri Nasıl Olmalı?

Tıpkı kedinizi beslediğiniz günlük mamada olduğu gibi, söz konusu ödül maması olduğu zaman da kedinizin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan, dengeli ve sağlıklı bir mama tercihi yapmanız gerekmektedir. Kediniz için tercih ettiğiniz ödül maması, onun ihtiyaç duyduğu tüm temel vitamin ve mineralleri içermeli, böylece onu daha sağlıklı ve dengeli hale getirmeli. Kedi ödül mamaları arasından seçim yaparken paketin içeriğine dikkat edilmeli ve ne kadar sağlıklı bir besin olduğu konusunda iyice araştırma yapılmalı. Gereken tüm besin değerlerini içermeyen ve yeterince sağlıklı olmayan ödül mamaları, kedinizin günlük besin ihtiyacını karşılamak konusunda başarısız olacaktır. Bununla birlikte tuz ve sodyum oranı yüksek ödül mamalarından da uzak durmakta fayda var. Aşırı tuzlu ödül mamaları, doğal olarak aşırı su tüketimine yol açtığı için fazlaca idrar oluşumuna sebebiyet verebilir, bu da kedinizi gün içerisinde huzursuz etmeye yetecektir.

Kedi Ödül Maması Nasıl Seçilir?

Bu sorunun cevabı biraz karmaşıktır; zira kediniz için ödül maması satın almadan önce kedinin kilosunu, yaşını ve özel sağlık gereksinimlerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Ödül mamalarının besleyici olmasının yanı sıra sağladığı en büyük avantaj, kediniz ile birebir vakit geçirmeniz için eşsiz bir olanak sunuyor olması. Ödül maması sayesinde kediniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirebileceğiniz gibi onun sizi özlemesine ve işten sonra eve geldiğinizde sizi gördüğüne sevinmesine vesile olabilir.

Kedi Maması

Bir ödül mamasının içeriğini anlayabiliyor ve kedinizin ihtiyaçlarını biliyorsanız, onu obeziteden, diyabetten ve benzeri sağlık sorunlarından koruyacak bir ödül maması tercih etmeniz gayet mümkün.

Kedi Ödül Maması Nasıl Verilmelidir?

En az kedi ödül maması seçimi kadar önemli olan bir diğer faktör de kedinize bu ödül mamasını verme şeklinizdir. Bu yüzden de kedinizi ödül maması ile ödüllendirirken bu faktörlere dikkat etmenizde fayda vardır:

 1. Ölçüyü kaçırmayın: Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de ödül mamalarına karşı durdurulamaz bir istek doğabilir. Bu öyle bir noktaya varabilir ki, kediniz günlük kuru mamasını sırf ödül maması yiyebilmek için yemekten vazgeçebilir. Bu yüzden de uzmanlar, kedi ödül mamasını haftada 2-3 ile sınırlı tutmakta fayda olduğunu vurgulamaktadır.
 2. “İnsan” yiyeceği konusunda dikkatli olun: İnsanların yediği gıdalar da kediniz için ödül maması niteliğindedir. Kediler için üretilen mama, sağlığı için ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve amino asitleri içerecek şekilde formüle edilmiştir. Arada bir kedinizi ödüllendirmek adına ona ufak peynir parçaları ya da pişmiş et, tavuk, balık gibi yiyecekleri vermeniz mümkün. Süt de aynı şekilde ödül maması olabilir; ancak ishal olmasını önlemek açısından haftada 1 yemek kaşığını geçmeyecek düzeyde tutmakta fayda vardır.
 3. Zehirli olabilecek gıdalardan uzak durun: Üzüm, soğan, alkol, tuz ve çay, kediniz için ölümcül düzeyde zararlı gıdalardır, bu yüzden de verdiğiniz ödül maması her ne olursa olsun bu gıdaların içinde olmadığına dikkat etmelisiniz.
 4. Yalvarmasına izin vermeyin: Kedinize ödül maması verirken bunu akşam yemeği masasında ya da kedinizin ısrarı üzerine yapmaktan çekinin; aksi halde bu şekilde yalvarmayı ödüllendirmiş oluyorsunuz.
 5. Aşırı kilolu bir kediniz varsa ödül maması konususunda ekstra dikkatli olmanız gerekiyor.
 6. Eğlence ve spor amaçlı ödül maması verin: Kedinizin hem beyninin hem vücudunun çalışması için ona ödül maması vermeyi amaçlayın. Ona çeviklik kazandırmayı ya da birkaç numara öğretmeyi denedikten sonra ödül maması vermeyi deneyin. Bu deneyim, özellikle sadece ev içerisinde yaşayan evcil kediler için harika bir eğlence seansı olacaktır.
 7. Ödül mamasının sevgi ve şefkatin yerine geçmemesine özen gösterin: Kedilerin çok fazla ihtiyacı yoktur; tek ihtiyaçları olan tek şey sağlıklı bir rejim, güvenli bir ev ve elbette bolca sevgi ve ilgidir. Eğer zamanınız kısıtlıysa ödül mamasının kedinize ilgi göstermek ile eşdeğer olduğu kanısına kapılmanız yüksek bir ihtimal; ancak unutmayın ki hiçbir şey kedinizin kucağınızda siz onu okşarken geçirdiği vakit kadar değerli ve anlamlı olamaz. Onunla bağ kurmak için öncelikli olarak kedi ödül mamasını değil, onunla geçirdiğiniz kaliteli vakti baz alın.
 8. Kendiniz doğal ve organik kedi ödül mamaları hazırlayın: İnternetten araştırabileceğiniz farklı tarifler sayesinde birbirinden sağlıklı ve doğal ödül mamaları yapmanız mümkün.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedi Ödül Maması için 4 Yorum Var!

 1. Meltem dedi ki:

  6 aylık kedimi sokaktan sahiplrndirdim. Aldığım günden belli sağ taraftaki diş eti kizariyor ve ağzı çok kokuyor

  • Ebru karaman dedi ki:

   Bizimkinin de ağzı kokuyordu enfeksiyon varmış veteriner aşı yaptı ve geçti

 2. Enes dedi ki:

  Kedime (5-6 haftalik) 1 saat içerisinde 4 tane ödül maması verdim ve bütün gün uyukladı sayılır. Arada oynadık ama uyuma süresi dün e gore fazla. Ilk defa ödül maması verdim bu arada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir