MENU
Üye Ol | Giriş Yap
British Shorthair

British Shorthair

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 4/10
  Hareketlilik - 4/10
 • 4/10
  Bakım İhtiyacı - 4/10
 • 4/10
  Oyunculuk - 4/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
4.4/10

Özet

Sizinle birlikte televizyon izleyecek, az ilgi talep eden anlayışlı bir kedi arıyorsanız, British Shorthair tam size göre.

Tarihi

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan British Shorthair kedileri, Victorian döneminden beri, İngiltere’de üretilmekte. Döneminde, özellikle haşere kontrolü amacıyla üretilen British Shorthair ırkı, İngiltere’de neredeyse her evde görülmekteydi. Kısa süre içerisinde, halk arasında bir prestij göstergesi haline gelen bu kediler, güzellik yarışmalarında ve kedi gösterilerinde de boy göstermeye başladı.

British Shorthair ırkı, özellikle her iki dünya savaşı sonrasında da büyük zarar gördü. Sayıları çok azalan bu kedi türleri, devletin özel çabasıyla tekrar üretilmeye başlandı.

Boyutları – Ağırlığı

British Shorthair ırkının boyutları ve ağırlığı cinsiyetine göre değişkenlik gösteriyor. Erkek kedilerde, 5 kilogramdan 10 kilograma kadar değişebilen ağırlık, dişilerde 3.5 ve 6.5 kilogram arasında görülüyor.

Karakteri

Bu kedi ırkı, özellikle uyumlu karakteri ile tanınmakta. Her türlü ortama kolayca uyum sağlayabilen British Shorthairler, insanlarla da oldukça iyi geçiniyor. Her zaman ilgi çekmeyi sevseler de, sürekli bir ilgi ihtiyacı içerisinde olmamaları, British Shorthairleri iyi bir ev kedisi haline getiriyor.

Safkan British Shorthairlerde, yumuşak bir ses tonu görülüyor. Oldukça sevimli bir miyavlamaya sahip olan bu ırk, sahibiyle de iyi bir bağ kuruyor. Kucakta oturmayı pek fazla sevmese de, sahibinin yanında oturmaktan çok hoşlanan British Shorthair, aynı şekide kucakta etrafa taşınmayı da hiç sevmiyor.

Bu kedi ırkı, çocukluk dönemlerinde oldukça aktif ve oyuncu olsa da, yaşı ilerledikçe daha sakin bir hale bürünüyor. Yaşlı British Shorthairlerde ise oyunculuk neredeyse tamamen kayboluyor.

British Shorthair ırkının en dikkat çeken özelliği ise, kedi ırkları içerisinde en zararsızları arasında görülmesi. Etrafa zarar vermekten çekinen bu kediler, ev içerisinde rahatlıkla tek başlarına bırakılabilir.

Bakımı

British Shorthair ırkının tüy yapısı kısa ve yumuşak. Bu sayede haftada bir kez fırçalama yeterli gelecektir. Aynı şekilde, çoğu diğer kedi ırkında olduğu gibi banyo yaptırmaya ihtiyacınız olmayacak.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Kedinizin kucakta taşınmaktan hoşlanmadığını çocuğunuza anlatmanız halinde, British Shorthair ırkı çocuklarla oldukça iyi geçinebiliyor. Aynı şekilde, diğer kedilerle de iyi anlaşan British Shorthairler, köpeklerle de herhangi bir sorun yaşamıyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

British Shorthair için 1 Yorum Var!

 1. arda saraç dedi ki:

  merhaba öncelikle astım hastası annem var kendisi sadece britishshorthair yada scottish fold kabul ediyo annemi etkilermi annem 9 dan 4 e kadar işte oluyo kedi benim odamda duracak birde şöyle bişey var annemin namaz kıldığı odada 4 tane hint bülbülü var ve çok çırpınıyolar fakat bu annemi çok az etkiliyo kuzenimin evinde scottish var annemi etkilemiyor buda etkilemez diye düşünüyorum hızlı dönüş yaparsanız sevinirim:D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir