MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Colorpoint Shorthair

Colorpoint Shorthair

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 3/10
  Bakım İhtiyacı - 3/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
5.4/10

Özet

Sadık ve sevilmekten çok hoşlanan Colorpoint Shorthair, ilgi görmezse duygu sömürüsü yapmayı çok iyi biliyor.

Tarihi

Colorpoint Shorthair kedi ırkı, Siyam kedisi ile Amerikan Shorthair kedisinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktı. Siyam kedilerinden çok farklı bir renkte ortaya çıkması nedeniyle ilgi çeken Colorpoint Shorthair kedileri, kısa sürede popülerlik kazanarak uluslararası popülerlik kazandı. Popülerlik kazanmasından sonra, farklı renklerde de üretilen bu kedi ırkı, ilk kez 1964 yılında uluslararası kedi dernekleri tarafından tanındı.

Tam bir ırk olup olmadığı hala tartışmalı olan Colorpoint Shorthair, bazı kuruluşlar tarafından yeni bir kedi ırkı olarak kabul edilmeyerek, Siyam kedilerinin farklı bir türü olarak görülüyor.

Ağırlığı – Boyutları

Colorpoint Shorthair, ortalama boyutlarda bir kedi ırkı. Ağırlıkları iki kilogram ile dört kilogram arasında değişen bu ırk çok fazla büyümüyor.

Yaşam Süresi

Colorpoint Shorthair kedileri, 12 ile 17 yıl arasında bir yaşam süresine sahip.

Karakteri

Siyam ve Colorpoint Shorthair kedileri farklı ırklar olsa da, karakter olarak tamamen aynı özelliklere sahipler. Siyamlarda olduğu gibi, konuşkan ve ilgi isteyen bu kedi ırkı miyavlamayı çok seviyor.

Colorpoint Shorthair ırkının önemli özelliklerinden biri de sahiplerine aşırı bir bağlılık hissetmeleri. Sahibinin her an etrafında dolaşan ve ona kendi çapında yardım etmeye çalışan Colorpoint Shorthair kedileri, otururken, uyurken, hatta duştayken bile yanınızdan ayrılmak istemeyecek.

Bu kedi ırkının çok gürültücü olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sürekli miyavlama eğiliminde oldukları için, bu kedi ırkını sahiplenmeden önce çok iyi düşünmenizde fayda var. İnsanların konuşmalarını dinleyen ve cevap veren Colorpoint Shorthair kedileri ile sohbet etmeniz halinde sizinle çok iyi arkadaş olabilir.

Çok zeki ve atletik bir kedi olması nedeniyle oldukça aktif olan Colorpoint Shorthair kedileri evdeki kapıları açmayı kolayca öğreniyor. Bu kedilerden beslerken, etrafta sürekli oynayabilecekleri bir şeyler bulundurmanızda fayda var.

Bakımı

Colorpoint Shorthair kedileri, kısa tüyleri sayesinde fazla bakım istemeyen bir ırk. Birkaç haftada bir kez taramanın yeterli olduğu bu kedi ırkında banyoya ihtiyacınız da yok.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Aktif ve sosyal bir yapıda olan bu kedi ırkı, çocuklu aileler için ideal bir seçim olabilir. Köpeklerle birlikte de yaşayabilen Colorpoint Shorthair, zaman zaman evdeki diğer hayvanlara üstünlük kurmaya çalışabilir. Bu nedenle kontrollü olmanızda fayda var.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.