MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Cornish Rex

Cornish Rex

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
6.3/10

Özet

Köpeğe benzer karakterleri ile oldukça sadık olan Cornish Rex ırkıyla çok farklı oyunlar oynayabilirsiniz.

Tarihi

Büyük Britanya’nın Cornwall bölgesinden gelen bu ilginç kedi ırkı, 1950’li yıllarda ortaya çıkmaya başladı. Alışılmadık bir karakteri olan Cornish Rex kedileri, çoğu kedi ırkı gibi bilerek üretilmeden, tamamen doğal mutasyon sonucu ortaya çıktı.

Cornish Rex kedilerinin ilk sahibi olan Nina Ennismore, farklı ve güzel bir tür ürettiğini gördükten sonra, bilinçli olarak bu kedi ırkını çoğaltmak için çalışmalara başladı. Tamamen amatör bir şekilde bu işi yapan Ennismore, şans eseri kedileri aynı şekilde üretmeyi başarınca Cornish Rex ırkı kısa süre içinde popülerleşmeye başladı.

Cornish Rex ırkının ismi, “rex tavşanı” adı verilen, bölgeye özgü, farklı bir türden gelmekte. Bu kedi ırkı, 1964 yılında tüm kedi toplulukları tarafından özgün bir ırk olarak tanınmaya başladı.

Ağırlığı – Boyutları

Cornish Rex kedileri, 2.5 kilogramdan 4.5 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Bu kedi ırkı, ortalama olarak 11 – 15 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

Cornish Rex kedileri oldukça zeki ve sevimli. Zekasını kullanmayı çok seven bu ırk, özellikle uğraş gerektiren, zihnini zorlamak zorunda kaldığı aktivitelerden çok hoşlanıyor. Farklı ve interaktif kedi oyuncakları ile oynamayı çok seven Cornish Rex kedileri, aynı zamanda köpeklerle oynadığınız çoğu oyunu kolayca öğrenebiliyor.

Zeki bir kedi olmasının yanısıra, gözlem yeteneği de oldukça gelişmiş olan bu kediler, sahiplerinin her hareketini takip etmeyi ve öğrenmeyi başarıyor. Bu yetenekleri zekası ile birleşince, Cornish Rex kedileri, ev içerisinde sizin yaptığınız her şeyi yapmayı öğrenebiliyor. Bu kedi ırkının zaman zaman buzdolabını bile açtığını görebilirsiniz.

Bakımı

Cornish Rex ırkının taranması oldukça kolay. Kediden kediye değişen kürk uzunluğuna sahip olsa da, oldukça yumuşak ve hassas tüylere sahip olması sayesinde, kolayca bakımı yapılabiliyor. Haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Cornish Rex kedileri aktif ve zeki olması sayesinde her türlü ev hayvanıyla yaşayabiliyor. Buna ek olarak, yeni oyunlar oynamaktan çok hoşlanması ve ilginin üzerinde olmasını sevmesi sayesinde, küçük çocuklar ile çok iyi geçinebiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir