MENU
Üye Ol | Giriş Yap
York Chocolate

York Chocolate

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
6.2/10

Özet

Kabarık tüyleri arasından görünen sevimli ve küçük gözleri ile, York Chocolate kedileri yaptığı her yaramazlığı affettirme yeteneğine sahip.

Tarihi

İlk kez 1983 yılında, bir keçi çiftliğinde ortaya çıkan York Chocolate ırkı, çiftlik sahibi Janet Chiefari’nin ilgisini çekmeyi başardı. Janet, kısa süre içerisinde yeni doğan bu kedileri üzerinde araştırmaya başlayarak yeni bir ırkın oluşmasına yardımcı oldu.

Boş zamanlarında hobi olarak kedi üretimi ile ilgilenmeye başlayan Chiefari, 1989 yılının yazında 27 York Chocolate kedisine sahip olmayı başardı. Kedilere giderek daha fazla ilgi duyan Chiefari, 1989 yılının Kasım ayında uluslararası kuruluşlara York Chocolate ırkını tanıtmaya başladı. Yarışmalara da katılan çiftlik sahibi, bu ırk ile ödül almayı başarınca York Chocolate kedilerine olan ilgi giderek artmaya başladı.

Bu ırk 1995 yılında tüm kedi kuruluşları tarafından tanındı.

Ağırlığı – Boyutları

Erkeklerde 10 kilograma kadar ulaşabilen ağırlığa sahip York Chocolate ırkının dişileri ortalama olarak en fazla 8 kilogram ağırlığa ulaşıyor.

Yaşam Süresi

York Chocolate kedileri fazlasıyla dayanıklı ve bakımı iyi yapıldığında 15 yıla kadar sağlıklı şekilde yaşayabiliyor.

Karakteri

York Chocolate ırkı, sahiplerine büyük bağlılık duyan ve sadakat duygusu gelişmiş bir ırk. Bağımsızlıklarına düşkün olsalar da, insanlar ile birlikte vakit geçirmekten, sevilmekten ve ilgi görmekten çok hoşlanıyorlar.

Çoğu kedide görüldüğü gibi, York Chocolate kedilerinde de insanların yaptığı aktivitelere olan ilgi yüksek düzeydi. Her adımınızı izleme ve takip etme potansiyeline sahipler. Bir York Chocolate kedisi beslerken, ev içerisinde her adımınızın izlenmesine alışsanız iyi edersiniz.

Miyavlamak yerine mırıldanmayı tercih eden York Chocolate kedileri genelde sessiz. İhtiyaçlarını hareketleri ile ifade etmeye çalışan bu ırk, ilgi çekmek istediğinde de ilginç hareketler sergileyebiliyor.

Bakımı

York Chocolate kedilerinin tüyleri oldukça sık. Çok uzun olmasa da ortalamanın üzerinde uzunluğa sahip olan tüyleri, ideal olarak haftada bir veya iki kez taranmalı.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Çiftlik kökenli bir ırk olduğu için tüm hayvanlarla rahatlıkla bir arada yaşayabiliyor. Köpek veya kedi farketmeden, York Chocolate kedileri iyi arkadaşlıklar kurabilir.

Sosyal yapıları ve ortalamanın üzerindeki enerji seviyeleri, York Chocolate kedilerini çocukların da en iyi arkadaşı yapıyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir