MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Sürüngen

Sürüngen

Sürüngenler büyüleyici evcil hayvanlardır ve genellikle karmaşık bir ihtiyaçlara sahiptirler. Bu ihtiyaçların karşılanması gerçekten önemlidir çünkü aslında yabani doğada yaşayan bu hayvanlar avlanarak beslenirler ve ne tür bir besine ihtiyacı olduklarını bilirler. Evcil hayvanımız bir sürüngen ise bu besin türlerinden alacakları faydayı almaları için dikkat etmemiz önemlidir. En popüler evcil sürüngen türleri arasında Sakallı Ejderler, Leopar ve Tepeli Geckolar, Mısır Yılanları ve Kaplumbağalar bulunmaktadır.

Sürüngenlerin ortak özellikleri oldukça sessiz, sakin doğalarının olmasıdır. Evinizde evcil bir hayvan istiyor ama gürültü ya da kargaşa istemiyorsanız, sürüngenler iyi bir seçim olabilir. Sakin olmaları sürüngenlerin asla sıkıcı hayvanlar oldukları anlamına gelmez. İdeal ortam şartları sağlandığında onları tüm ihtişamlarıyla izleyebilirsiniz. Size yeterince alıştığında, sevecen ve eğlenceli olurlar.

Sürüngenler için bir ortam oluşturmak başlangıçta sizin için pahalı bir harcama olabilir. Sakallı Ejderler gibi birçok çöl doğasına alışkın canlı, sağlıklı iskelet büyümesi, iyi bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir cilt için iyi UV ışığına ihtiyaç duyarlar. Ayrıca sürüngenleri doğal ortamında gibi hissettirmek için çeşitli ortamlarda hazırlamanız gerekir. Tüm bu işler bittikten sonra, yiyecek dışında çok az maliyet gerektirirler.

Sürüngen sahibi olmanın bir diğer önemli maddi avantajı, veteriner masraflarınızın görece daha az oluşudur. Sürüngenlerin yıllık aşılara ihtiyacı yoktur ve sağlıkla ilgili problemler dışında, kontrol için yılda sadece bir kez veterinere gitmeniz yeterli olur.

Sürüngenler çok uzun yıllar yaşayabilir. Mesela bazıları 20 yıla kadar yaşayabilir. Özellikle kaplumbağaların yaşam süreleri daha da uzun olabilir. Bu yüzden bir sürüngeni evcil hayvan olarak sahiplenmeden önce iyi araştırma yapmak gerekir. Zaman geçtikçe bu hayvanlar ailenin bir parçası haline gelirler ve uzun yıllar siz arkadaşlık edebilirler. Hatta kaplumbağalar çok uzun yaşadığı için genellikle bir nesilden diğerine geçer.