MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Rus Kaplumbağası

Su Kaplumbağası Türleri

İşin aslına bakarsanız yüzlerce kaplumbağa türü vardır; su kaplumbağası türleri de aynı şekilde bol bol, çeşit çeşit. Evcil hayvan olarak kaplumbağa beslemenin o kadar çok seçeneği var ki, seçim yapmak bir hayli zor olabiliyor. Her bir su kaplumbağası türü farklı yiyecek, barınma, su kaynağı, ısı ve nem derecelerine ihtiyaç duyarlar, bu nedenle su kaplumbağası edindikten sonra türü itibariyle nasıl koşullarda yaşaması gerektiğini iyi araştırmak gerekir.

Bazı su kaplumbağalarının özellikle insanlarla birlikte yaşama konusunda daha uyumlu olduğu bilinmekte. Biz de sizler için özellikle yanınızda bulunmaktan mutluluk duyacak su kaplumbağası türlerini seçtik.

Afrikalı “Sideneck” Su Kaplumbağası

Afrikalı "Sideneck" Su Kaplumbağası

Bu tatlı su kaplumbağası ilk olarak Doğu ve Güney Afrika’da keşfedilmiş. Gün içerisinde oldukça aktif oldukları için evcil hayvan olarak çok uygun oluyorlar. Bununla birlikte tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar arasında bulunmadıkları için pek çok yerde kolayca bulunabiliyor ve temin edilebiliyorlar. Bu su kaplumbağaları 25 yaşına kadar yaşayabiliyor ve 20-30 santimetre boyuna uzayabiliyorlar.

Orta Amerika “Ahşap” Kaplumbağa

Orta Amerika "Ahşap" Kaplumbağa

“Ahşap” ya da “tahta” kaplumbağalar, çoğunlukla Batı Meksika’da barınırlar ve oradan Kosta Rika’ya kadar uzanan bir yaşam alanları vardır. Ahşap kaplumbağanın da kendi içinde dört türü bulunmaktadır, ancak en sık karşınıza çıkacak olan desenli ahşap su kaplumbağasıdır. Tüm alt türler arasında en tropik alanlarda yaşayan desenli kaplumbağalar çizgilerinin özgün kırmızı rengi ile bilinir. Evcil hayvan olarak beslendiğinde akıllı ve duygusal yapıları ile ön plana çıkarlar.

Boyalı Su Kaplumbağası

Boyalı Su Kaplumbağası

Boyalı kaplumbağalar en çok Kuzey Amerika’da bulunur, aynı zamanda Güney Kanada’da ve Güney Meksika’da da karşınıza çıkabilir. Pek çok su kaplumbağası gibi onlar da gün içerisinde aktif olmakla birlikte kış aylarında hibernasyona geçerler. Yetişkin dişiler 10-15 santimetre boyuna erişebilirken erkekler dişilere göre bir tık daha kısa olurlar. Vahşi doğadayken boyalı kaplumbağa 55 yaşına kadar yaşayabilir.

Boyalı Su Kaplumbağası

Hazar Göl Kaplumbağası

Ortadoğu’nun bağrından kopup gelen Hazar göl kaplumbağası, kabuğundaki yeşil, sarı ve krem rengi desenleriyle ayırt edilir. Korkutulduğunda anında suya geri dönme eğilimine girse de bu su kaplumbağaları çok insan sever kaplumbağalardır ve sahiplerini tanımakta çok iyidirler.

Kırmızı Kulaklı Su Kaplumbağası

Su Kaplumbağalarında Hibernasyon Nedir?

Özellikle ülkemizdeki petshop’larda sık sık karşınıza çıkabilecek bu su kaplumbağaları, isminden de anlaşılacağı gibi kulaklarında alev kırmızısı şeritlere sahiptir. Memleketi Meksika olan kırmızı kulaklılar, sağlam yüzücülerdir. Söz konusu evcil hayvan olarak beslemek olduğunda kırmızı kulaklı su kaplumbağası sahibine güvenmek konusunda ilk etapta tereddüt yaşar ve zor güvenir; ancak zaman içerisinde çevresindeki insanlara alışarak ortama uyum sağlar. Bu kaplumbağalar doğru bakım ve beslenme ile 50-70 yıl arasında yaşayabilir.

“Reeve” Kaplumbağası

Reeve Kaplumbağası

Reeve kaplumbağasının yaşam alanı Çin’in doğusundan başlar ve Güney Kore, Tayvan ve Japonya’ya kadar uzanır. Bu tür kaplumbağalar çoğunlukla göletlerde yaşarlar ve durgun suları tercih ederler. Reeve kaplumbağaları esaret altındayken doğurganlıkları artar, yaşama süreleri ise ortalama 10-15 yıldır.

Doğu Kutu Kaplumbağası

Doğu Kutu Kaplumbağası

ABD’nin doğu eyaletlerinde barınan kutu kaplumbağalar ismini köşegen kabuk formundan alır. Çok yavaş hareket eden, yavaş olgunlaşan ve 100 yıla yakın yaşayabilen bu su kaplumbağalarının esaret altında ömürleri maalesef daha aza iner. Yüksek oranda nem, yüksek ısı ve ultraviole ışınlara doğrudan erişim talep ettikleri için evcil hayvan olarak beslenmek için pek de uygun olmayabilirler.

Mississippi Harita Kaplumbağası

Mississippi Harita Kaplumbağası

Bu minik dostumuz ismini kabuğundaki harita-vari desenlerden alıyor ve adından da anlaşılacağı gibi ABD’nin Mississippi eyaletinden listemize katılıyor. Çoğunlukla nehir, göl ve akıntılı alanlarda barınmayı tercih eden harita kaplumbağasının bakımı kolaydır, ancak mükemmele yakın kalitede suya ihtiyaç duyarlar. ABD’de evcil hayvan olarak en sık tercih edilen su kaplumbağası olduğunu da belirtelim.

Rus Kaplumbağası

Rus Kaplumbağası

Rus kaplumbağasının yaşam alanı Güneydoğu Rusya’dan başlıyor ve İran, Pakistan ve Afganistan’a kadar uzanıyor. 15-20 santimetreye kadar uzayabilen Rus kaplumbağaları hemcinsleriyle kıyasla oldukça aktiftir ve daima iştahları yüksektir. Keskin ısı değişimlerine karşı yüksek tolerans sergileyebilen bu kabuklular aynı zamanda evcil hayvan olarak ziyadesiyle kolay bir bakım rutinine sahiptir.

Yunan Kaplumbağası

Kuzey Afrika, Güney Avrupa ve Güneybatı Asya’da bolca görünen Yunan kaplumbağası en fazla 8-10 santimetre boyuna ulaşırlar. Yunan kaplumbağasının en belirgin özelliği ise su kaplumbağası türleri arasında en uzun yaşayanı olmasıdır. Yunan kaplumbağaları düzgün şartlarda yaşadıkları takdirde 100 yaşını geçebilir. Belirtmek gerekir ki bu kaplumbağaların vahşi doğada yaşam süresi 20’yi geçmez, çünkü yırtıcılara karşı savunmasız kalmaktadırlar. Elde tutulmaktan hoşlanmayan bu dostlarımız sahiplerini tanıma ve ayırt etme konusunda oldukça güçlüdür.

Eğer siz de evinize bir su kaplumbağası getirmek istiyorsanız her şeyden önce kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekir. Saydığımız su kaplumbağaları hakkında öğrenilmesi ve bilinmesi gereken daha pek çok şey vardır; bu bilgiler minik ıslak dostunuzun sizinle çok daha uzun süreler mutlu bir hayat geçirmesine vesile olabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Su Kaplumbağası Türleri için 2 Yorum Var!

  1. Aysenur Okur dedi ki:

    Bahsedilen rus ve yunan kaplumbagasi turleri kara kaplumbagasidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir