MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Singapura Kedisi

Singapura Kedisi

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 5/10
  Zeka - 5/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 4/10
  Bakım İhtiyacı - 4/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5.7/10

Özet

En fazla 3.5 kilogram ağırlığa ulaşan Singapura ırkı her zaman yavru kedi gibi görünüyor.

Tarihi

1970’li yıllarda, Singapur’da üretilen Singapura kedisi, küçük boyutları sayesinde ilgi çeken bir tür. Özellikle evde beslenmek için çok uygun bir ırk olması sayesinde, ortaya çıktığı dönemde Singapur’da çok sayıda insan tarafından sahiplenilen bu kediler, kısa süre içerisinde sayılarını artırmayı başardı.

2000 yılında Singapura kedileri ile ilgili yapılan genetik araştırmalar, Burmase kediler ile Singapure kedileri arasında çok az bir genetik fark olduğunu ortaya çıkarttı. Bu sonuçlar üzerine kedi kuruluşları tarafından farklı bir ırk olup olmadığı tartışılsa da, 1990 yılından itibaren tüm kuruluşlar tarafından farklı bir ırk olarak tanındı.

Singapura kedileri, Singapur tarafından ulusal maskot olarak kabul ediliyor.

Ağırlığı – Boyutları

Singapura kedileri 1.5 ile 3.5 kilogram arasında değişen ağırlığa sahip.

Yaşam Süresi

Bu ırk 11 ile 15 yıl arasında yaşayabilmekte.

Karakteri

Singapura kedilerinin boyutları küçük olduğu gibi sesleri de aynı ölçüde nazik. Singapura kedileri, nazik miyavlamaları ile sohbet etmekten çok hoşlanıyor. Sahiplerine miyavlayarak bir şeyler anlatmaya çalışan bu kediler, kendileri ile konuşulmasını çok seviyor.

Zıplamaktan ve tırmanmaktan çok hoşlanan Singapura ırkı kedinizi ev içerisinde kapıların, dolapların üstünde, hatta perdelere tırmanırken görebilirsiniz. Bu nedenle kedinizin ev içerisinde zarara neden olmaması için uygun oyuncakları etrafta bulundurmanızda fayda var.

Singapura kedileri insanlarla çok iyi anlaşıyor. Sahiplerinin yanısıra, eve gelen misafirlere ve ilk kez karşılaştığı insanlara da çok sıcak davranan bu ırk, kucakta oturmaktan da hoşlanıyor. Özellikle soğuk günlerde geceleri yatağınıza tırmanmasına hazır olun.

Bakımı

Kısa tüylü bir ırk olması sayesinde, oldukça kolay taranabilen Singapura kedisini haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Neredeyse hiç tüy dökmemeleri Singapura kedilerinin bakımını zahmetsiz hale getiriyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Singapura kedileri çocuklarla çok iyi anlaşabiliyor. Kendisine zarar verilmediği sürece asla saldırganlaşmıyor.

Sosyal bir hayvan olmaları nedeniyle, yalnız bırakılmak yerine köpek veya başka bir kedi ile birlikte beslenmesi tavsiye edilmekte.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Singapura Kedisi için 1 Yorum Var!

 1. Mesut dedi ki:

  Turkiyede satisi varmidir fiyat ne kadardir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir