MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Burmilla

Burmilla

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 4/10
  Bakım İhtiyacı - 4/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
5.6/10

Özet

Burmilla kedisini oyuncaksız bırakırsanız, en sevdiğiniz vazonuzu oyuncağa çevirebilir.

Tarihi

İlk kez 1981 yılında ortaya çıkan bu kedi ırkı, İran ve Burmese kedilerinin çiftleştirilmesi sonucunda, kazara üretildi. Bir süre Burmese kedilerinin bir türü olarak kabul edilse de, üzerinde yapılan araştırmalar çoğaldıktan sonra, Burmilla kedilerinin tamamen farklı bir tür olduğu kabul edildi.

Burmilla kedileri, Burmese kedilerine benzer bir vücut yapısında olsalar da, tüyleri oldukça farklı. Bu özelliği ile dikkat çeken Burmilla kedileri, 2011 yılından itibaren tamamen yeni bir ırk olarak literatürlere kaydedildi.

Boyutları – Ağırlığı

Burmilla kedileri oldukça çeşitli ağırlıklara sahip olabiliyor. Tamamen beslenme alışkanlığına bağlı olarak değişen kilolarında herhangi bir standart mevcut değil. Ancak düzgün beslenmesi halinde, en fazla 6 -7 kilograma ulaştığı görülmekte.

Karakteri

Çok cana yakın bir kedi ırkı olan Burmilla kedileri, İran ve Burmese kedileri ile benzer özellikler gösteriyor. Gürültücü olmayan bu ırk, genellikle isteklerini sessizce ifade etmekten hoşlanıyor.

Oyun oynamaktan hoşlanan bu kediler, aynı zamanda etraftaki eşyalarla ilginç deneyler yapmayı çok seviyor. Vazolarla ve saksılarla oynamaktan çok hoşlanan Burmilla kedilerinin evde tek başlarına bırakılması halinde bir şeyleri kırması çok olası.

Bu kedi ırkını beslerken, etrafta mutlaka vakit geçirebileceği oyuncaklar olduğundan emin olmanız gerekli. Sürekli olarak bir şeyler ile meşgul olmak isteyen bu maceracı kedi ırkı, eğer etrafta oynayacak bir şey bulamazsa, evinizdeki eşyaları karıştırmaya başlayabilir.

Her ne kadar sürekli oyun oynamak istese de, yoruldukları zaman sahiplerinin kucağında uyumaktan çok hoşlanan Burmilla kedileri, diğer kedi ırklarına kıyasla, birlikte yaşadıkları insanlarla çok daha özel bir bağ kuruyor.

Bakımı

Burmilla kedileri, kısa ve uzun şeklinde, iki farklı tüy tipine sahip olabiliyor. Kısa tüylü Burmilla kedilerini haftada bir kez taramak yeterken, eğer tüyleri uzunsa haftada birkaç kez taramanız gerekebilir. Bunun dışında, bu kedi ırkına da banyo yaptırmanız tavsiye edilmemekte.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Burmilla kedileri hem köpeklerle hem de çocuklarla çok iyi geçinebiliyor. Oyun oynamaktan çok hoşlanan bu ırk, çocuğunuz ile iyi vakit geçirecektir. Ancak kucakta taşınmayı sevmemesi nedeniyle, çocuğunuza kedinize nasıl davranması gerektiğini öğretmeniz gerekebilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir