MENU
Üye Ol | Giriş Yap
California Spangled

California Spangled

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 8/10
  Hareketlilik - 8/10
 • 2/10
  Bakım İhtiyacı - 2/10
 • 9/10
  Oyunculuk - 9/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5.6/10

Özet

Evinizde bir panter edasıyla dolaşacak olan California Spangled kedilerinden, dünyada sadece 200 tane bulunuyor.

Tarihi

İlginç bir tarihe sahip olan California Spangled kedilerinin tarihi, ünlü Hollywood senaristi Arnold Casey Jr.’a dayanmakta. Casey, Afrika’ya yaptığı bir seyahat sırasında, insanlar tarafından evcilleştirilen leoparlardan etkilenerek, bu görüntüye sahip bir kedi ırkının ne kadar güzel olabileceğini düşünmeye başlıyor.

Seyahati sırasında tanıştığı, Kenya’lı bilim adamı Louis Leakey ile birlikte çalışan Casey, geleneksel Siyam kedisi ve Ankara kedisini melezleştirerek, yeni bir ırk üretmeye çalışıyor. Kısa süre içerisinde, farklı bir renk ve görüntü ortaya çıkaran Casey, British Shorthair genetiğini de işin içine katarak, California Spangled kedilerinin ortaya çıkmasını sağlıyor.

1986 yılında, dergilere verdiği reklamlarla birlikte bu kedi ırkını tanıtmaya çalışan Casey, en sonunda bu kedilerin bir ırk olarak kabul görmesini sağlıyor. Uzun süren yeniden üretme çalışmalarına rağmen, günümüzde yalnızca 200 civarında California Spangled kedisi bulunmakta.

Ağırlığı – Boyutları

Calirfornia Spangled kedileri, 5 ile 7 kilogram arasında ağırlığa sahip olabiliyor. Dişilerin genellikle daha hafif olduğu gözlemlenmekte.

Karakteri

Görüntüleri gibi, oldukça atletik bir yapıya sahip olan California Spangled kedileri, zihinsel ve fiziken sürekli aktif olma ihtiyacı içerisinde. Küçük bir ortamda kapalı kalmaktan ziyade, daha büyük bir ev içerisinde rahat eden bu kedi ırkı, koşmayı ve etrafa tırmanmayı çok seviyor.

Kolay sıkılan bir karaktere sahip olması nedeniyle, sıkıldığı zaman etraftaki eşyalarla oynamaya yönelen California Spangled kedileri, eğer aktivite bulamazsa etraftaki eşyalara zarar verebilir.

Yükseklerde olmaktan çok hoşlanan Calirfornia Spangled ırkı, genellikle dolapların üstünde vakit geçirecektir. Aynı zamanda, atletik yapıları sayesinde, kapı üstleri gibi, ulaşması çok güç yerlere de zıplayan bu kediler, etrafta hareket eden her şeye ilgi gösteriyor.

Bakımı

Tüylerinin çok kısa olması nedeniyle, California Spangled kedileri taranmaya çok nadir ihtiyaç duyuyor. Ancak tüylerinin parlak ve sağlıklı kalması için, haftada bir kez taramanız tavsiye edilmekte.

Mevsim geçişlerinde tüy dökme eğiliminde olan California Spangled kedilerini, ilkbahar ve sonbaharda daha fazla taramanız gerekebilir.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Aktivite ihtiyacı içerisinde olması, küçük çocuklarla çok iyi geçinmesini sağlıyor. Sürekli oyun oynamak ve zekasını zorlayan aktivitelere yöneltilmek, California Spangled kedinizi çok mutlu edecektir.

Eğer yavruyken alıştırılırsa, diğer hayvanlarla iyi geçinebiliyor. Ancak büyüdükleri zaman, adaptasyon süreci zaman alabilir. Avcı içgüdülerinin çok baskın olması nedeniyle, kuş, balık, hamster gibi hayvanlarla bir arada bulundurulması tavsiye edilmiyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir