MENU
Üye Ol | Giriş Yap
American Shorthair

American Shorthair

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 4/10
  Hareketlilik - 4/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 3/10
  Oyunculuk - 3/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5.2/10

Özet

Bilinen en eski türlerden olan American Shorthair, kucağa gelmeyi pek sevmese de, her zaman yakınınızda olmayı isteyen bir tür.

Tarihi

1620 yılına kadar uzanan geçmişi ile, bilinen eski evcil kedi türlerinden olan American Shorthair kedileri, ilk kez İngiltere’de ortaya çıktı. Bir gemi seyahati sırasında farkedilen bu tür, özellikle avcılık yetenekleri sayesinde, gemilerde farelere karşı doğal önlem olarak kullanılmaya başlandı.

American Shorthair kedilerine, İspanya’dan, Vikinglere kadar çok farklı medeniyetlerde rastlamak mümkün. Özellikle gemi seyahatleri sayesinde, tür dünya çapında oldukça yayıldı. American Shorthair, 1906 yılından itibaren tür olarak kabul edildi.

Boyut – Ağırlık

American Shorthair kedilerinin ağırlığı 3 kilogram ile 5.5 kilogram arasında değişebiliyor.

Karakteri

Önceden avcılık için kullanılan bu kediler, avlanma içgüdülerini hala koruyor. Ancak, günümüzde daha çok ev kedisi ruh haline bürünen American Shorthair ırkı, avlanabilecekleri böcek, fare gibi bir şey gördükleri anda atalarının ruhuna bürünmeye devam ediyor.

American Shorthair kedileri, fazla hareketli bir yapıya sahip olmasa da aktif sayılabilirler. Çok fazla oyun veya ilgi istemeyen bu kedi ırkı, diğer kedilerle de iyi anlaşıyor.

Bu özellikleri sayesinde, çalışan kişilere uygun bir ev hayvanı olan American Shorthair, misafirlere karşı biraz çekingen. Bu kedi ırkının, tanımadığı insanlar ile karşılaşması halinde koltukların arkasına saklandığı sıklıkla görülüyor.

American Shorthair, aynı zamanda taşınmayı ve kucağa alınmayı sevmiyor. Ancak, sürekli olarak sahibinin yakınlarında olmaktan çok hoşlanıyor.

Bakımı

American Shorhair ırkının tüyleri kolayca taranabiliyor. Tüylerinin sağlıklı olarak uzayabilmesi için, haftada birkaç kez taramanız önerilmekte. Tüylerinin kalınlığı, mevsime göre değişkenlik gösterebiliyor.

Bu kedilerde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, yemeği çok sevmeleri. Düzgün beslenmezlerse çok kolay şekilde kilo almaları mümkün. Bu yüzden, sağlıklı yaşayabilmeleri için mamalarını kontrollü vermenizde fayda var.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Bu kedi ırkı, özellikle çocuklarla çok iyi anlaşıyor. Çocuklara kolayca bağlanabilme özelliği olan American Shorthair ırkı, onların ilgisini çekmek için elinden geleni yapacaktır. Aynı şekilde, kedilerle anlaşabilen köpek türleriyle de beraber yaşayabilir.

Avcılık içgüdüleri dolayısıyla, kuş ve benzeri küçük hayvanlarla bir arada yaşaması önerilmiyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

American Shorthair için 1 Yorum Var!

 1. GiZLi says:

  Evde chinchillam var iyi anlaşabilirler mi? Şu anda kedim 4 aylık ve dişi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *