MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Savannah

Savannah

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 10/10
  Hareketlilik - 10/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 10/10
  Oyunculuk - 10/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
8/10

Özet

Orta boyutlu vahşi Afrika kedisi ve yerel türlerin melezi olan Savannah ırkı, zorlu bir ırk olsa da, aynı ölçüde etkileyici.

Tarihi

Çok net bir tarihe sahip olan Savannah ırkı, ilk kez 7 Nisan 1986 yılında üretildi. Orta boyutlarda bir vahşi Afrika kedisi ile yerel bir türün melezlenmesi ile oluşan Savannah, ismini bölgeden değil, üreticilerinden almakta.

Savannah ırkının üretildiğinin duyulması ile birlikte, bölgenin profesyonel üreticilerinden Patrick Kelly ve Joyce Sroufe’in dikkatini çeken Savannah kedileri, hızlı ve profesyonel bir biçimde üretilmeye başlandı.

Bir süre sonra üzerinde genetik çalışmalar yapılan Savannah ırkında Bengal, Mau ve Oriental Shorthair kedilerinin ırklarına da rastlandı. Günümüzde gen havuzu net bir şekilde belirlenemeyen Savannah kedileri, türün korunması amacıyla denetimli olarak üretilmekte.

Ağırlığı – Boyutları

Savannah kedileri ortalama boyutlarda bir ırk olarak kabul edilmekte. Ağırlıkları 3 ile 9 kilogram arasında değişmekte. Erkek Savannah kedileri daha ağır olabiliyor.

Yaşam Süresi

Savannah ırkının yaşam süresi 17 ile 20 yıl arasında değişmekte.

Karakteri

Eğer hareketsiz, sakin bir kedi arıyorsanız Savannah kedileri size göre değil. Savannah ırkı, aktif karakterleri ve sürekli hareket halinde olma ihtiyaçları ile tanınıyor. Çok kaslı ve atletik bir vücuda sahip olmaları, bu ırkın çok yüksek noktalara kolayca zıplayabilmesine olanak sağlıyor.

Savannah kedileri oldukça dayanıklı bir ırk. İlgisini çeken her şey ile oynamak isteyen Savannahlar, insanlara alışmakta zorlanabiliyor. Ortalama bir hafta içerisinde evde sizinle yaşamaya alışabilen bu ırk, bir kez sahibine alıştığında büyük bir sadakat beslemekte.

Çok zeki bir ırk olması nedeniyle ev içerisinde farklı aktiviteler ile uğraşmaya hazır olmalısın. Zekasını zorlayan aktivitelerden hoşlanan Savannah ırkı, interaktif oyuncaklardan çok keyif alıyor.

Bakımı

Orta uzunluktaki tüylerini haftada 2 kez taramanız yeterli olacaktır. Bazı ülkelerde Savannah kedilerini beslemek için özel izne ihtiyaç duyabileceğinizi unutmayın. Bu ırk, genetik havuzunun korunabilmesi amacıyla çok sıkı takip ediliyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Bol enerjisi ile Savannah kedileri çocuklar için muhteşem oyun arkadaşları olabiliyor. Çocuklar ile birlikte gayet rahat yaşayabilir.

Savannah kedileri yalnız kalmaktan hoşlanmadığı için, mümkünse benzer aktiflik seviyesinde bir kedi ile birlikte beslenmesi öneriliyor. Bu ırk köpeklerle de gayet iyi anlaşabilmekte.

Savannah kedileri doğaları gereği çok iyi avcı oldukları ve içgüdülerini korudukları için kuş, balık, hamster gibi hayvanlarla bir arada yaşayamıyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir