MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Australian Mist

Australian Mist

 • 9/10
  Çocuklarla Arası - 9/10
 • 5/10
  Zeka - 5/10
 • 3/10
  Hareketlilik - 3/10
 • 3/10
  Bakım İhtiyacı - 3/10
 • 4/10
  Oyunculuk - 4/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
4.8/10

Özet

Australian Mist, meraklı karakteri ile yaptığınız her hareketi anlamaya çalışacak.

Tarihi

Çok fazla ayırt edici özelliği olmaması nedeniyle, 1977 yılına kadar bir kedi ırkı olarak tanınmayan Australian Mist ırkı, Avustralya’da doktorluk yapan bir cerrah tarafından tanıtılmayı başardı. Dokuz yıl süren çabalar sonucunda, uluslararası topluluklar tarafından tanınan bu kedi ırkı, oldukça geniş bir gen havuzuna sahip.

Abyssinian kedilerinden başlayarak, 30 farklı kedi türünden gen barındıran Australian Mist, tam anlamıyla karma bir ırk.

Boyut – Ağırlık

Normal şartlara, bu kedi ırkı 4 – 7 kilogram arasında değişen ağırlığa sahip. Tüyleri kısa olan Australian Mist ırkı, çok fazla büyümemekte.

Karakteri

Çok nazik bir karaktere sahip olması nedeniyle, özellikle küçük bebeklerle birlikte yaşaması uygun olan Australian Mist kedileri, her konuda sabırlı ve sakin kalabiliyor. Oldukça anlayışlı olan bu kediler, yaptığınız her hareketi inceleyerek anlamlandırmaya çalışıyor.

Yavruluk dönemlerinde oldukça aktif bir karaktere sahip olsa da, büyüdükçe daha sakin bir yapıya bürünen Australian Mist kedileri, insanlarla birlikte olmaktan çok hoşlanıyor. Tam bir ev kedisi karakterine sahip olan bu ırk, yeni tanıştığı insanların kucağına çıkarak kendini sevdirmekten çok hoşlanıyor.

Avcı özellikleri körelmiş bir kedi ırkı olsa da, böcek ve sinek gibi küçük hayvanlar özel olarak ilgilerini çekiyor. Çok aktif olmasa bile, etrafta dolaşan bir böcek görmesi, Australian Mist’i hareketlendirmeye yetecektir.

Bakımı

Australian Mist, özel bir bakıma ihtiyaç duymamakta. Tüylerinin kısa olması ve az dökülmesi sebebiyle, birkaç haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Bunun dışında özel ilgi gerektirmeyen bu kedi ırkı, çalışan insanlara oldukça uygun.

Dayanıklı bir kedi ırkı olan Australian Mist’in özel bir sağlık problemi de yok. Kolay kolay hasta olmadığı gibi, tasma ile dışarıda gezdirilebilecek şekilde eğitim de verilebiliyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Australian Mist, özellikle küçük çocuklar için fazlasıyla uygun bir ırk. Bebeklerle bile bir arada bulunabilen bu kediler, nazik ve sabırlı olmaları sayesinde, her ortama kolayca adapte olabiliyor.

Diğer hayvanlara karşı da aynı şekilde yaklaşan Australian Mist, tüm evcil hayvanlarla bir arada yaşayabilme özelliğine sahip.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *