MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Tonkinese

Tonkinese

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
7.2/10

Özet

Kedilerin nankör olduğunu düşünüyorsanız, henüz Tonkinese kedisi ile tanışmadınız demektir.

Tarihi

Siyam ve Burmese kedilerinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan Tonkinese ırkı, Güneybatı Asya kökenli bir kedi. Burada daha küçük boyutlu bir kedi üretmeye çalışırken, tesadüf eseri ortaya çıkan bu ırk, yapısı ve karakteristik özellikleri sayesinde kısa sürede ilgi görmeyi başardı.

Dr. Joseph Thompson tarafından Asya’dan Avrupa’ya getirilen ilk Tonkinese kedisi, o dönemde genetik özellikleri tam olarak tanınmadığı için farklı bir isimle adlandırılıyordu. 1880’li yıllarda “Çikolata Siyamı” olarak bilinen bu ırk, İngiltere’de üretilmeye başlandıktan sonra, doğal mutasyon sonucunda koyu renklerini kaybetti.

Tonkinese ırkı ilk kez 1967 yılından uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmaya başlandı. Ancak 20 yıl süren tartışmalı bir tanınma sürecinden sonra tüm kuruluşlar tarafından tanınan Tonkinese kedileri, günümüzde tüm dünyada yaygın olarak beslenmekte.

Ağırlığı – Boyutları

Beklenmedik şekilde ağır bir vücuda sahip olan bu ırk 4 kilogramdan 10 kilograma, hatta daha fazla ağırlıklara ulaşabiliyor.

Yaşam Süresi

Tonkinese kedileri ortalama 10 ile 16 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

Tonkinese ırkı çok aktif ve hareketli. Her şeyi oyuna çevirebilme potansiyeline sahip olan bu ırk sürekli hareket halinde olmaktan ve insanlar ile etkileşim kurmaktan çok hoşlanıyor.

İlgiyi fazlasıyla seven Tonkinese kedileri, sahiplerinin kendisine ilgi göstermesi için gereken her şeyi yapacaktır. İlgi ve sevgi istediği zaman sürekli sahibini takip eden, hatta omzunuzda evin içinde dolaşmak isteyen bu ırk insanlarla çok ciddi bağ kurabiliyor.

Tonkinese kedilerinin bu sosyal yapısı onları tek başlarına yaşayamaz hale getirmiş. Evde tek başına bırakmanız gerekiyorsa veya gündüzleri evde bulunmuyorsanız Tonkinese kedinize eşlik edecek bir kedi veya köpek sahiplenmenizde fayda var.

Tonkinese kedileri oldukça konuşkan. Sizi gördüğünde miyavlamasına, ilgi istediğinde ilginç sesler çıkarmasına alışsanız iyi edersiniz.

Bakımı

Yumuşak ve kısa kürkünün haftada sadece bir kez taranması yeterli olacaktır. Herhangi bir ekstra özel bakım gerektirmiyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Tonkinese kedisi tek başına kaldığında zorlanıyor. Bu nedenle mutlaka bir kedi veya köpek ile birlikte beslenmeli.

Sosyal yapısı ve yüksek enerjisi sayesinde, çocuklara ideal bir arkadaş olabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir