MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Affenpinscher Köpek

Affenpinscher

 • 2/10
  Çocuklarla Arası - 2/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 6/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 6/10
 • 6/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 6/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
6.6/10

Özet

Hipoalerjenik tüyleri sayesinde, köpeklere alerjisi olan insanlar tarafından da beslenebilen Affenpinscher ırkının geçmişi 15. yüzyıla dayanıyor.

Tarihi

Affenpinscher ırkının ortaya çıkış tarihi 17. yüzyıl olarak kabul edilmekte. Bu tarihlerde, çok net bulgular ile tanınmaya başlayan bu ırkın kökenlerinin 15. yüzyıla kadar gittiği düşünülüyor. Pek çok tabloda ve eski edebi eserde Affenpinscher köpeklerine rastlamak mümkün.

Almanya kökenli olan bu köpek ırkı özel olarak fare avlamak amacıyla yetiştirilmekteydi. Tarlalarda ve ambarlarda sıkça kullanılmış olan Affenpinscher köpekleri, dönemin soyluları tarafından ilgi görmeye başlayınca, özellikle kadınlar tarafından sahiplenilen bir köpek ırkı haline geldi.

Ağırlığı – Boyutları

Affenpinscher köpekleri 3 ile 4 kilogram arasında değişen ağırlığa sahipler. Uzunlukları ise 30 santimetreye ulaşıyor.

Yaşam Süresi

Bu ırk ortalama 12 ile 14 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

Oldukça meraklı bir karakteri olan Affenpinscher ırkı her zaman tetikte olması ile tanınıyor. Sahiplerine ve yanında olan insanlara her zaman sadık olan bu ırk, sahibini tehlikeden korumak için gereken her şeyi yapacaktır.

Sokakta dolaşırken, sahibini koruma içgüdüsü ile kendinden çok daha büyük köpeklere havladığına şahit olabilirsiniz.

Her köpekte olduğu gibi, Affenpinscher ırkında da küçük yaştan itibaren eğitim çok önemli. Farklı seslere, insanlara ve hayvanlara alıştırıldığı sürece, sağlıklı ve dost canlısı bir karakter geliştirebilir. Köpeğinizi insanlara alıştırmak için düzenli olarak kalabalık parklarda dolaşmanız veya köpek parklarında diğer köpekler ile sosyalleştirmeniz tavsiye ediliyor.

Bakımı

Affenpinscher köpekleri apartman dairesinde beslenmeye uygun yapıda. Az ve rastgele havlayan bu ırk, komşularınıza çok fazla rahatsızlık vermeyecektir.

Apartman dairesinde beslerken mutlaka yeterli egzersiz yaptırdığınızdan emin olmalısınız.

Küçük boyutları nedeniyle, özgürce dolaşması güvenli olmayan Affenpinscher ırkını her zaman ev içerisinde veya bahçe dışına çıkamayacağı çitler arkasında beslemenizde fayda var. Kendinden çok daha büyük köpeklere karşı korkusuz olması nedeniyle özgür dolaşması kötü sonuçlara neden olabilir.

Çocuklarla İlişkisi

Affenpinscher ırkı agresif ve ani hareketlerden hiç hoşlanmıyor. Peşinden koşulmasından, kucakta taşınmaktan ve buna benzer davranışlara karşı saldırganlaşabildikleri için küçük çocuklu aileler için uygun bir seçim değil.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir