MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Javanese

Javanese

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6.7/10

Özet

En zeki kedi ırkları arasında gösterilen Javanese kedileri, zeki oldukları kadar atletik ve enerjik.

Tarihi

Siyam kedilerinin daha uzun tüylü bir varyasyonu olarak kabul edilen Javanese kedileri, Siyam kedileri üzerinde araştırma yapan bir grup tarafından üretildi. Siyam ve Balinese kedilerinin kırması olarak dünyaya gelen Javanese kedileri Bali kökenli.

İsmini Bali adasına komşu olan Java adasından alan Javanese kedileri, 2008 yılında farklı ve yeni bir tür olarak tanınmayı başardı. Bu yıla kadar, üzerinde çok uzun araştırmalar yapılmasına rağmen yeni bir ırk olarak kabul edilmeyen Javanese kedileri, hala pek çok kuruluş tarafından tartışılıyor.

Boyutları – Ağırlığı

Javanese kedileri 2 kilogramdan 4.5 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Javanese kedileri 10 ile 15 yıl arasında yaşayabiliyor. Sağlık konusunda bilinen bir zayıflığı mevcut değil ve oldukça dayanıklı.

Karakteri

Siyam kedileri ile aynı karakteristik özelliklere sahip Javanese kedileri, sahiplerini izlemekten çok hoşlanıyor. Özellikle karmaşık işler yaptığınız durumlarda sizi takip etmekten çok hoşlanacak olan Javanese ırkı, zaman zaman yaptığınız şeylere karışmayı da ihmal etmiyor.

Geceler yalnız uyumaktan hoşlanmayan bu kediler, her zaman sizinle vakit geçirmek isteyecektir. Uyurken yatağınıza tırmanması, sizinle vakit geçirmek istemesi çok olası.

Javanese kedileri hem atletik hem de çok zeki. Zekasını her zaman kullanmak isteyen Javanese ırkı, oyuncak tercihlerinde de bunu gösteriyor. Klasik, hareketsiz kedi oyuncaklarından ziyade, çözülmesi zor ve karmaşık oyunları tercih eden bu ırk, ev içerisindeki her şeyi oyuncağa çevirme yeteneğine sahip. Özellikle hareketli eşyalarınız Javanese kedilerinin çok ilgisini çekecektir.

Bakımı

Tüyleri dayanıklı olan Javanese kedileri, haftada iki kez taranmaya ihtiyaç duyuyor. Bunun dışında bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken herhangi bir nokta yok. Çoğu kedide olduğu gibi Javanese kedilerinde de banyo nadiren gerekli.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Javanese kedileri fazlasıyla sosyal. Bu özelliği sayesinde, çocuklara harika bir arkadaş olabilir. Enerjilerini de yüksek olması, çocuğunuzla iyi vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Javanese kedileri diğer kediler ve köpeklerle birlikte sorunsuz yaşayabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir