MENU
Üye Ol | Giriş Yap
American Curl

American Curl

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 7/10
  Bakım İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
5.7/10

Özet

Sessiz ve sabırlı American Curl, evinizdeki her kapıyı açabilecek kadar gelişmiş bir zıplama kabiliyetine sahip.

Tarihi

American Curl, oldukça yeni bir kedi türü. Genetik mutasyon sonucunda, doğal olarak doğan bu kediler, ilk kez Lakewood, California’da dünyaya geldi. 1986 yılında, resmi olarak türün kaydı yapıldı. 1987 yılında safkanlaştırma çalışmaları başlayan American Curl, 1993 yılında tamamen safkan bir ırk olarak tanındı.

Boyut – Ağırlık

American Curl, orta boy bir kedi türü. Kilo olarak 2 kilogramdan başlayan kediler, 5 kilograma kadar artan ağırlığa sahip olabiliyor.

Karakteri

American Curl, insanları seven ve nazik karakteri ile ünlü bir kedi. Arkadaşlık kurmayı fazlasıyla seven American Curl, eğer yakınlarında birlikte vakit geçirebileceği herhangi bir kedi yoksa, çocuklara yakın olmayı tercih ediyor. Bu kediler, uyurken bile insanlara yakın durmak istemekte.

Ortalamanın üzerinde bir aktiviteye sahip olan American Curl, oldukça meraklı bir kedi. Sürekli yeni şeyler keşfetme isteği ile hareket eden kediler, genellikle insanların ne yaptığını izlemeyi çok seviyor. Her hareketinizi takip eden American Curl, aynı zamanda kolay öğrenebilme özelliğine sahip.

American Curl cinsini ayrı kılan özelliklerden biri de, acıktıkları zaman herhangi bir ses çıkarmamaları. Yemek için sabırlı şekilde bekleyen ve acıktığını belli etmeyen American Curl cinsine sürekli ilgi göstermeniz çok önemli.

American Curl, zıplamayı çok seven bir kedi türü. Sürekli koltuklar arasında zıplayan kedilerin özellikle yavrularını izlerken çok eğlenebilirsiniz. Zıplama özelliği sayesinde, kapı kollarını rahatlıkla açmayı öğrenen American Curl kedileri, ev içerisinde özgürlüklerine oldukça düşkün. Aynı zamanda kucakta uyumayı çok seviyor.

Bakımı

Tüylerinin uzunluğu kediden kediye değişen American Curl cinsinin bakımı kolay. Tüylerinin haftalık olarak taranması yeterli gelecektir. Bunun haricinde, tüylerin kısaltılmasına çok gerek olmasa da, eğer kediye rahatsızlık veriyorsa, yılda bir kez tıraş edebilirsiniz.

Sıcak mevsimlerde normale göre daha fazla tüy döken American Curl, bu mevsimlerde daha fazla taranmaya ihtiyaç duyuyor. Banyoya çok nadir durumlarda ihtiyaç duyan American Curl kedilerinin tüylerini taramanız yeterli gelecektir.

Kum kutusu konusunda özel bir hassasiyeti olan American Curl, kirli tuvalete asla gitmiyor. Bu nedenle, kumunu sık değiştirmeniz ve sürekli temizlemeniz önemli.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

American Curl kedileri hem çocuklarla hem de diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşıyor. Canının acıması halinde temkinli bir ruh haline bürünen bu kedide saldırganlık çok nadir görülmekte. Diğer ev hayvanlarıyla tanıştırılırken, yavaş ve tedbirli olunmasında fayda var.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir