MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Ocicat Kedisi

Ocicat

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 9/10
  Zeka - 9/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 5/10
  Bakım İhtiyacı - 5/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
7.3/10

Özet

Ocicat ırkı kedilerin en sevdiği aktivite sahibinin peşinde dolaşmak.

Tarihi

Görüntüleri nedeniyle vahşi olduğu düşünülse de, Ocicat ırkı kedilerin kürkünün altında bambaşka bir karakter yatıyor. Abyssinian, Siyam ve American Shorthair ırklarının melezi olarak üretilen Ocicat ırkı, tamamen evcil ve gayet uysal bir karaktere sahip.

İlk kez 1964 yılında üretilen bu ırk özel bir çalışmadan ziyade, kazara ortaya çıktı. Görüntüleri ile ilgi çeken Ocicat yavruları, pek çok kedi üreticisinin ilgisini çekerek üzerinde çalışmalar yapılmasını sağladı. Sayılarının çoğalması ile birlikte uluslararası kuruluşların ilgisini de çekmeyi başaran Ocicat ırkı, 1987 yılında yeni bir ırk olarak tanınmayı başardı. Günümüzde tüm uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmakta.

Ağırlığı – Boyutları

Ocicat kedileri 2.5 kilogramdan 7 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Bu ırkın ortalama yaşam süresi 10-15 yıl.

Karakteri

Sahipleri ile arasında çok kısa sürede bağ oluşan Ocicat kedileri, ev içerisinde her adımınızı takip etmekten çok hoşlanacak. En sevdiği aktivitenin sahibini takip etmek olduğu düşünülünce, bu kedilerin ne kadar sosyal bir karaktere sahip olduğunu çok net anlayabiliyoruz.

Ocicat kedileri her zaman insanlar ile temas halinde olmayı tercih eden bir ırk. Bağ kurdukları insanların kucağında olmayı çok seven bu kediler, yüksekte olmayı da sevdikleri için çoğu zaman sahiplerinin omzunda oturuyor.

Çok zeki bir ırk olan Ocicatlar, her türlü oyunu ve komutu kısa süre içerisinde öğrenebiliyor. Aktif bir yapıda olmaları nedeniyle, zekalarını kullanabildikleri interaktif oyunlar isteyen bu kedileri oyuncaksız bırakmadığınıza emin olmalısınız.

Ocicat ırkı kediler evde tek başına kalmaktan hiç hoşlanmıyorlar. Bu nedenle çalışan insanlar için Ocicat kedileri tavsiye edilmemekte. Eğer mümkünse, Ocicat kedileri tek başına bırakmak yerine, birlikte vakit geçirebileceği bir kedi sahiplenmenizde fayda var.

Bakımı

Ocicat kedilerini haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Tüylerinin kısa olması nedeniyle özel bir bakıma ihtiyaç duymuyor.

Bu kedilere ihtiyaç olmadığı takdirde banyo yaptırmamanız tavsiye ediliyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Ocicat kedileri oldukça dost canlısı. Diğer hayvanlarla bir arada yaşamaktan rahatsız olmadıkları gibi, aksine bu durumdan çok hoşlanıyorlar. Ancak diğer hayvanlara karşı dominant bir karakterleri olması nedeniyle, diğer kedileri hatta köpekleri bile kontrol altına alabiliyorlar.

Ocicat kedileri her yaştan çocukla birlikte yaşayabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir