MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilerin Az Tüy Dökmesi İçin Yapılması Gerekenler

Kedilerin Az Tüy Dökmesi İçin Yapılması Gerekenler

Kedilerin tüy dökmesi hem kedi sahipleri hem kedilerin kendisi için can sıkıntısı yaratabilen bir olay. Söz konusu aşırı tüy dökme olduğunda ise kıyafetlerinizden mobilyanıza evinizin tamamında tüy yumakları ile karşılaşıyor olmak pek de iç açıcı olmasa gerek. Tüy dökme özellikle uzun tüylü kedilerde sık rastlanan bir sorun olarak bilinir, ancak kısa tüylü kedilerde de dönem dönem bu sorun ile karşılaşmanız mümkün. Kedinizin türü her ne olursa olsun tüy dökme ile başa çıkabilmek için belli başlı yöntemler de yok değil. Kedinizin sağlığını riske atmamak ve temiz, pak bir eve sahip olmak için, kısacası kedilerin az tüy dökmesi için yapılması gerekenler adına yapabileceğiniz pek çok şey var.

1. İçeriden başlayın.

Kedinizin tüyleri, yediklerinin birebir yansımasıdır aslında. Kedinizi kaliteli bir mama ile beslemeye başladığınızda tüylerinde ortaya çıkacak değişim eminiz ki sizi de şaşırtacaktır. Optimal düzeyde mineral, vitamin ve kediniz için gerekli olan tüm besin değerlerini taşıyan bir kedi maması – özellikle Omega-3 ve Omega-6 içeren mamalar – kedinizin daha yumuşak bir cilde sahip olmasına ve daha az tüy dökmesine vesile olacaktır. Bununla birlikte kedinizin daha sağlıklı bir kürke sahip olması için ek gıda ve vitamin takviyesine de başlamanız mümkün.

2. Kedinizi düzenli aralıklarla tarayın.

Eğer kedinizi düzenli olarak tararsanız – ki bunu kesinlikle yapmanız gerekiyor – birkaç seanstan sonra artık çok daha az tüy ile karşılaşacağınızı fark edeceksiniz. İlk etapta avuç avuç elinize gelecek ve taraya taraya bitiremeyeceğiniz o tüyler düzenli bakım neticesinde azalacak ve daha sağlıklı tüylerin varlığı korunacaktır. Kedi tarağı ya da kedi tarama eldiveni gibi doğu alet-edevatı kullanarak ölü deriyi kaldırır ve kalan tüylerin daha parlak görünmesini sağlarsınız. Kedinizin siz onu tararken alacağı keyif de cabası!

3. Tüyleri temizleyin.

Kedinizi düzenli aralıklarla yıkamak da aşırı tüy dökme sorununa karşı bir diğer çözüm. Her ne kadar kediler gün içerisinde birden çok kez kendi kendilerini temizliyor olsalar da bu maalesef aşırı tüy dökmelerine engel olamıyor. Söz konusu gevşek tüyler, ciltten yayılan yağ ve koku olduğu zaman bunun kökten çözümü güzel bir kedi banyosu oluyor. Tabii ki kedilerin çok büyük bir kısmı iş suya geldiğinde en huysuz ve en saldırgan hallerini alabiliyorlar, ancak sağlıklı gelişimleri için düzenli aralıklarla onlara banyo yaptırmanız şart. Bahsettiğimiz düzenli aralıklar 4-6 ay arasında; o süreç içerisinde de kedilere özel üretilen ıslak mendillerden de kullanarak kedinizin kürkünde fazlalık eden dökülmüş tüyleri almanız mümkün.

4. Mobilyalarınızı koruma altına alın.

Koltuk, kanepe ve sandalyelerinizi dökülen tüylere maruz bırakmak istemiyorsanız koltuk örtülerine başvurabilirsiniz. Bununla birlikte kedinizi sevdikten ya da kucağınıza aldıktan sonra kıyafetlerinizde biriken tüylerden kurtulmak için tüy toplama rulolarını kullanmanız mümkün.

5. Kedinize özel alanlar yaratın.

Kedilerde tüy dökmeye karşı alabileceğiniz bir diğer önlem de kedinizin tüylerini bırakabileceği alanları kısıtlı tutmak. Örneğin bir kedi yatağı edinip kedinizi orada oturmaya ve yatmaya alıştırırsanız evdeki herhangi bir koltuk ya da kanepede tüy bırakma olasılığını azaltmış olursunuz. Bununla birlikte kedi evleri de kedinizin vaktinin çoğunu geçirmek isteyeceği diğer eğlenceli alanlardan. Eğer mobilyaların üzerinde ve mutfak gereçlerinde kedi tüyü bulmaktan rahatsız oluyorsanız kedinizin salon ve mutfağa girmesini yasaklayabilirsiniz, ancak bu başvurmanız gereken en son çözüm olmalı.

6. Tıraş ettirin.

Yine 6-12 ay gibi düzenli ama geniş aralıklarla kedinizi tıraş ettirmek, tüylerinin daha sağlıklı, daha güçlü ve daha parlak olmasına katkı sağlayacaktır. Ölü deri ve tüyleri ortadan kaldırarak cildin canlanmasına ve yenilenmesine olanak sağlayan bu yöntem sayesinde emin olun kediniz de rahat bir nefes alacaktır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerin Az Tüy Dökmesi İçin Yapılması Gerekenler için 5 Yorum Var!

  1. Mehtap dedi ki:

    Tüylerini düzenli fırçalamak ve kaliteli mama kullanmak en önemlisi; kedi her türlü tüy döker. Tüy dökmeyen kedi yoktur, bakımlı kedi vardır 🙂 Bir de tüy az döksün diye tüyleri yazın kesilir, kesinlikle alakasız, bu tamamen aslı olmayan bir bilgi. Kedi zaten zayıflayan tüylerini ya da mevsimsel olarak tüyünü döker; tıraş edip hayvanın psikolojisini bozmak anlamsız…

    Fakat bazı durumlarda çok nadiren de olsa traş etmekten zarar gelmez. Sadece kışın tıraş etmeyin.

  2. Hasan dedi ki:

    Mrb kedi maması olarak hangi mamayi
    Almalıyız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir