MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri

Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri

Yeni bir kedi sahiplendiniz ve tüm ihtiyaçlarını eksiksiz bir biçimde tamamlayabilmek adına heyecanlı bir biçimde alışverişe başladınız; kedi maması, kedi oyuncakları, kedi yatağı ve mama kapları… Bu listenin en başında ise elbette kedi tuvaleti ve kedi kumu var. Renkli ve kokulu kedi kumu, topaklanan kedi kumu, kapaklı kedi tuvaleti, kapaksız kedi tuvaleti… Karşınıza o kadar çok seçenek çıkacak ki! Kedi tuvaleti seçimine ve kedi kumu tercihinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Öğrenmeye hazır olun.

Kedi Kumu Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Her şeyden önce tarihsel bir bilgi ile başlayalım: İkinci Dünya Savaşı’ndan önce kediler hem ev ortamında, hem dışarıda yaşardı ve tuvalet olarak da mahallenin bahçelerini kullanırlardı. Evcil kediler için bazı aileler, içerisinde kum ya da kül olan karton kutular yapıp kapının önüne koyarlardı. Elbette ev hanımları, o yıllarda kedilerin evlerinin çevresinde kum ve kül artıkları bırakıyor olmalarından pek memnun değillerdi, o yüzden de eski bir gemici olan Ed Lowe, kadınlara emici kil kullanmalarını tavsiye etti. Ve böylece kedi kumu doğmuş oldu.

Granül kedi kumları, bu gelişmenin akabindeki 40 yıl boyunca pek fazla değişime uğramadan 90’lı yıllara kadar gelmiş bulundu. Ardından bir biyo-kimyager olan Prof. Thomas Nelson, İran kedisi yetiştirdiği dönemlerde topaklanan kedi kumunu icat etmeyi başardı. Topaklanan kedi kumları, idrarın neredeyse tamamını, dışkının hepsi ile birlikte ortadan kaldırmaya yaradığı için daha sakin kokulu ve daha temiz tuvalet alanları sağlamaya yarıyor. Elbette topaklanan kedi kumu kullanırken tuvaletten alınan kedi kumu kadar temiz ve taze kum ekliyor olmak, en sağlıklı kedi kumu temizleme yöntemi olarak bilinir ve koku oluşumunu maksimum düzeyde engeller.

Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri

Piyasada pek çok farklı topaklanan kedi kumu çeşidi ve markası ile karşılaşmanız mümkün. Kokulu ve kokusuz gibi farklı estetik çözümlerin sunulduğu topaklanan kedi kumları, çoğunlukla granüllü şekilde temin edilir. Çoğu kedinin de kokusuz kedi kumunu tercih ettiğini belirtmekte fayda var; zira kokusuz olanlar daha doğal ve organik bir his sağlamaktadır. Bazı topaklanan kedi kumları, ıslandığında çimento-tarzı bir yapıya bürünerek tuvaletten çok daha kolay bir şekilde çıkartıldığı gibi çıkartılırken neredeyse hiç dağılmaz. Bu tip kedi kumlarını hiçbir koşulda tuvalete atmamalı ve üstüne sifon çekmemelisiniz. Bentonit kedi kumları olarak da bilinen bu kedi kumları, en sağlıklı kum çeşidi olarak bilinmekte ve çoğu kedi sahibi tarafından güvenle tercih edilmektedir.

Bir diğer kedi kumu çeşidi de silica kumdur. Silica kedi kumu, daha büyük, daha iri ve daha beyaz bir yapıya sahiptir. Kristalleşmiş bir formülasyona sahip bu kedi kumları, her ne kadar bentonit kumlar kadar yaygın bir şekilde kullanılmıyor ve tercih edilmiyor olsa da kedi kumu çeşitleri arasında daha ekonomik bir alternatif sunmaktadır. Silica kedi kumları, büyük ve beyaz taş parçacıklarına benzer bir yapıya sahiptir; bu nedenle yere döküldüğünde ya da tuvalet kabından sıçradığında temizlemesi diğer kedi kumu çeşitlerine göre daha kolay olmaktadır. Kediden kediye kedi kumu tercihleri değişebildiği için bazı kediler, özellikle silica kuma tuvalet yapmayı tercih edebilmektedir.

Seçeceğiniz kedi kumu ister bentonit, ister silica olsun; seçim esnasında dikkat etmeniz gereken belli başlı noktaları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Kum, onu poşetinden dökmeye kalktığınızda etrafa toz yaymamalı.
 • Kedinizin sağlığı ve güvenliği için tercihen kokusuz olmalı.
 • Tek bir kedi kumunda karar kılmadan önce kediniz için birden fazla kedi kumu alternatif satın almalı ve en çok hoşuna giden marka ve türde karar kılmalısınız.
 • Satın alacağınız kedi kumu markasının bilindik, popüler ve veteriner tarafından onaylı bir marka olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Eğer aşırı derecede hassas ve alerjik bir kediye sahipseniz, anti-alerjan özelliğe sahip bir kedi kumu tercih etmenizde fayda var.

Kedi Tuvaleti Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Elbette kedi kumundan bahsederken kedi tuvaletine de değinmemek olmaz. En az kedi kumu seçimi kadar önemli olan kedi tuvaleti seçimi, hali hazırda mahremiyetine önem veren kediler için oldukça önemli bir karar olarak karşımıza çıkıyor. Bir kedi sahibi olarak kediniz için tuvalet seçerken belli başlı noktalara dikkat etmeli ve onun yüzde yüz rahat edeceği bir tuvalet almaya özen göstermelisiniz.

Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri

Piyasada pek çok farklı kedi tuvaleti çeşidi ile karşılaşmanız mümkün. Doğru kedi kumu tuvaleti seçimi, aynı zamanda kediniz için doğru ve köklü bir tuvalet eğitimi vermeniz gerektiği anlamına geliyor. Eğer kediniz daha önce bir başkası tarafından sahiplenmişse ve hali hazırda bir tuvalet eğitimi varsa, bir önceki sahibinden ne tür bir tuvalete alışkın olduğunu öğrenebilirsiniz. Öte yandan ilk defa kedi tuvaleti kullanacak bir yavru için birden fazla seçiminiz var. Unutmayın ki yavru kediniz çok hızlı bir şekilde büyüyecek ve büyüdükçe boyutlarına ayak uydurabilen bir tuvalete ihtiyaç duyacaktır; bu nedenle de en başından standart büyüklükte bir kedi tuvaleti almanızda fayda var. Temel olarak kapaklı ve kapaksız olmak üzere iki farklı kedi tuvaleti alternatifi ile karşılaşacaksınız. Kapaklı bir tuvalet tercih etmeniz, tuvaletin içerisinde bulunduğu odaya çok daha az koku yayılmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte tuvaletin kapağının mümkün olduğunca geniş ve ferah olmasına dikkat etmelisiniz. Kapaksız kedi tuvaletlerini temizlemek çok daha kolaydır; ancak onların da kenarlarının, kedinizin kolaylıkla girip çıkabileceği ebatlarda olmasına özen göstermeniz şart. Kedi tuvaleti seçerken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar işe şu şekilde:

 • Seçeceğiniz kedi tuvalet kabı, kedinizin her bir tarafından rahatlıkla girebileceği ve çıkabileceği ebat ve yükseklikte olmalı.
 • Eğer kediniz tuvaletini yaparken çerçevelerin içinde kalma sıkıntısı yaşıyorsa, tercihen daha yüksek bariyerleri olan bir tuvalet seçebilirsiniz.
 • Kedi tuvaleti seçiminde en ideal materyal, ağır ve dayanıklı plastik olarak kabul ediliyor. Bu materyalin aynı zamanda temizliği de daha kolay; bu yüzden de tercihinizi bu tür kedi tuvaletlerinden yana yapmanızda fayda var.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri için 1 Yorum Var!

 1. qoker41 dedi ki:

  Kedi kumu olarak doğal kumları önermekteyim. Çünkü içersinde kimyasal içeren kumlar kedilere hastalık bulaştırabiliyor. Çok toz kaldırıyorlar bentonit ve silika kumlar tamamen kediye geri dönüşü olmayacak hastalıklara neden olabiliyor. chance maya ‘nın kumları çok iyi onu kullanıyorum doğal olduğunu söylüyorlardı alıp kontrol ettim gerçektende çok güzel kumları var hemde kokusu evi sarıyor doğal çam kokusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir