MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Oyuncakları

En Popüler Kedi Oyuncakları

Her ne kadar ev içerisinde hastalıklara, pirelere ve diğer kedice tehlikelere karşı daha güvende olsalar da ev kedileri genellikle olmaları gerekenden daha şişman, olmamaları gerektiği kadar da hareketsiz olurlar. Tıpkı köpekler ve insanlar için olduğu gibi kediler için de fit, aktif ve hareketli olmak bolca fayda sağlar – hem zihinsel, hem de fiziksel olarak. Egzersiz ve hareketin kedinizin zihinsel, ruhsal ve fiziksel sağlığına etkileri paha biçilemezdir. Bir yandan stresi ve sıkıntıyı ortadan kaldırırken bir yandan vücut sirkülasyonunu iyileştirir, kasları güçlendirir ve davranışsal sorunların oluşmasını engeller. Söz konusu kediler için egzersiz olduğunda ise akla gelen ilk yardımcı araçlar tabii ki kedi oyuncakları ve kedi oyunları oluyor. Kediniz için edineceğiniz birkaç etkili oyuncak onu hareketlendirecek, onunla günde birkaç dakika oynayacağız oyunlar ise aranızdaki bağın daha da kuvvetlenmesine yardımcı olacaktır. En popüler kedi oyuncaklarını sıraladığımız bu yazımızda her kedi için bir eğlence bulmak mümkün.

1. Kedi Çubuğu

Ucuna bir ip bağlanmış kedi çubuğu, kedi oyuncakları arasında belki de en basit ama en etkili oyuncaktır. Ucunda zil, tüy ya da benzeri ilgi çekici objelerin takılı olduğu bir kedi çubuğunu herhangi bir petshop’tan ya da internetten satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Ev yapımı bir kedi çubuğu için tek yapmanız gereken yaklaşık 50 santim uzunluğunda ince, tahta bir çubuğun ucuna jüt ip bağlamak. İpin ucuna kedinizin ilgisini çekecek bir çıngırak ya da sallantılı bir oyuncak asmanız, çubuktan çabuk sıkılmasını önleyecektir.

Kedi çubuğunu rastgele kedinizin etrafında sallayarak, döndürerek ve gezdirerek ucundaki objenin bir böcek ya da kuş benzeri bir ava dönüşmesini sağlarsınız, böylece kediniz kendini avlanıyormuş gibi hissederek anında oyuna ilgi duyar. Bununla birlikte kedi çubuğunun en büyük avantajı, kedinizin ani tırmalama ve ısırma hareketlerine karşılık aranızda belli bir mesafe korumasıdır.

Kedi Çubuğu

Öte yandan kedi çubuğu ile oyununuz bittikten sonra uzmanlar çubuğu kesinlikle kedinin ulaşamayacağı ve göremeyeceği bir yerde saklamanız gerektiğini söylüyor. Kedinizle daha iyi bir ilişki kurabilmeniz için bu oyuncak, yalnızca oyun oynadığınız durumlarda ortada olmalı. Buna ek olarak kediniz bir av olarak nitelendirdiği bu oyuncağı oynamadığı zamanlarda öylece ortalıkta dururken görürse “av illüzyonu” dediğimiz kavram bir anda yok olur. Kediler de tıpkı insanlar gibi ulaşamadıkları ve kolay elde edemedikleri şeylere çekilirler, bu yüzden bu oyuncağın olabildiğince gizemli kalmasında fayda var.

2. Kedi Topları

Toplar, daha doğrusu top şeklindeki oyuncaklar kediler için bir diğer ilgi çekici oyuncak türü. Topların zemindeki hareketleri fare benzeri avların mimiklerini taklit ettikleri için yine kedilerin avlanma içgüdülerine hitap ediyor. Kedinizin toplarla oynamasını daha motive edici ve ödüllendirici hale getirmek için topun içerisine ödül maması koymanız da mümkün. İçinde zil ya da çıngırak olan ve hareket ettikçe ses çıkaran toplar da kedinizin anında ilgisini çekebilecek bir diğer top oyuncak türü. Kedi toplarının belki de tek dezavantajı çoğu zaman ne sizin, ne de kedinizin ulaşabileceği kuytu bir köşede sıkışıp kalmaları!

Kedi Topları

Kedi topu oyuncağı alternatifi olarak pek çok kedinin sevdiği bir diğer oyun aracı da ip yumağı. Tırnaklarını iplerin arasına geçirerek, ısırarak ve tırmalayarak adeta harap ettiği ip yumağı sayesinde kediniz hem avcılık içgüdülerini tatmin ediyor, hem de ihtiyaç duyduğu anlarda dişlerini ve tırnaklarını kaşıyor. Tam anlamıyla tek topta iki kuş, değil mi?

3. Mama Veren Oyuncaklar

Pek çok kedi sahibi, kedilerinin mamasını her daim ulaşılabilecek bir yerde tutar ve mamaya erişimi kısıtlamaz. Her ne kadar doğru olan gibi gözükse de çoğu zaman bu beslenme şekli kedinin olması gerektiğinden daha kilolu olmasına yol açabiliyor. Bazı kedi sahipleri ise oyun ile beslenmeyi biraraya getirmeyi tercih ederek oyun karşılığında mama anlayışını benimsiyor. Tabii ki bu anlayışı benimseyebilmek için özel olarak tasarlanmış, aksiyon karşılığı mama veren kedi oyuncaklarına ihtiyaç duyuluyor. Bazen mama kabı, bazen de başlı başına bir oyuncak gibi bir görüntüye sahip bu objeler kediniz ona bastığında, dokunduğunda ya da birkaç tekrarlayıcı egzersiz yaptığında ayarlanan düzeyde mama dağıtımı sağlıyor. Bir yandan kedinizin egzersiz karşılığı beslenmesine olanak tanıyan bu oyuncaklar diğer yandan kedinizin zihinsel gelişimine katkıda bulunarak neden-sonuç ilişkisini anlamasına vesile oluyor.

Mama Veren Oyuncaklar

4. Kedi Nanesi

Kedi nanesi, kediler için adeta yatıştırıcı, sakinleştirici ve mutluluk verici bitkisel bir ilaç niteliğinde. Pek çok kedi, kedi nanesinin kokusundan bile etkilenerek anında yumuşayabiliyor. Bu bitkiyi kedi oyun zamanına dahil ederek kedinizin oyundan aldığı zevki katlamanız mümkün. Az önce bahsettiğimiz kedi toplarına ya da kedi çubuklarının ucuna yerleştirebileceğiniz ufak bir tutam kedi nanesi ile kediniz çok daha aktif ve mutlu bir şekilde oyun oynar. Bununla birlikte kedi nanesi sayesinde en akla gelmeyecek, gündelik objeler bile kediniz için bir oyuncak haline gelebilir. Bir karton kutunun, bir poşetin ya da gazete kağıdının üzerine serpiştireceğiniz bu bitki sayesinde kediniz her bir obje ile saatlerce oynayabilir. Kedi nanesi aşırıya kaçmadığınız sürece kedinizin güvenle koklayabileceği ve tüketebileceği bir bitki – özellikle kaliteli ve organik bir markadan satın aldığınız zaman.

Kedi Nanesi

5. Farklı Materyallerden Üretilen Kedi Oyuncakları

Bazı materyaller var ki tıpkı kedileri oyuncaklara çekmek için kullanılan kedi nanesi gibi adeta hipnotize edici bir etki yaratabiliyor. Bu materyallerin başında kürk, yün ve post geliyor. Bu gibi yumuşak ve kaygan yapıya sahip kumaşlar kediniz için ilgi çekici bir alan oluştururken dinlenmesi ve uyuması için de ideal bir zemin oluşturuyor. Öte yandan kedinizin diğer duyu organlarına hitap eden oyuncaklar da aynı şekilde cezbedici bir hal alabiliyor. İçerisinde çıngırak ya da elektronik ziller barındıran kedi oyuncakları, parlak ışıklı lazerler, balık, et ve benzeri kokular ile donatılmış objeler de bir kedi için vazgeçilmezler arasında.

Kedinizin her bir duyu organına hitap edebilecek bir oyuncak bulmak için mağaza mağaza gezmenize gerek yok; farkında olmasanız bile aslında bu tip oyuncaklar evinizin her bir köşesinde saklı. Hiç yediğiniz bir şekerin jelatinini buruşturup kedinizin önüne attınız mı? Ya da buruşturduğunuz bir kağıdı kedinizin ulaşabileceği bir menzilde tuttunuz mu? Hışırdayan, dokundukça hareket eden ve esneyen objeler en hareketsiz ve tembel kediyi bile yerinden hoplatmaya yetecek nitelikte!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir