MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Devon Rex

Devon Rex

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 5/10
  Hareketlilik - 5/10
 • 2/10
  Bakım İhtiyacı - 2/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
4.3/10

Özet

İlgiden ve insanlardan çok hoşlanan Devon Rex, tam bir aile kedisi. Üstelik neredeyse hiç tüy dökmüyor.

Tarihi

İngiltere’nin Devon kentinde, 1959 yılında ortaya çıkan bu kedi ırkı, Cornish Rex adında kardeş bir ırka sahip. Cornish Rex ile çok yakın özelliklere sahip olsa da, görüntü ve genetik açısından farklı olan Devon Rex kedileri, 1968 yılından itibaren tüm dünyada yayılmaya başladı. İlk kez bu yıllarda ABD’ye giden Devon Rex kedileri, 1979 yılından itibaren resmi olarak tanınmaya başladı.

Ağırlığı – Boyutları

Bu kedi ırkının ağırlığı 2 ile 4.5 kilogram arasında değişmekte. Devon Rex kedileri kilo almaya çok müsait oldukları için mutlaka düzgün bir diyet ile beslenmeli.

Yaşam Süresi

Devon Rex kedileri ortalama 9 ile 15 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

İlginç bir karaktere sahip olan Devon Rex kedileri, sahiplerinin omzunda uyumaktan çok hoşlanıyor. Her zaman yüz hizasında olmak isteyen bu kediler, siz otururken omzunuza çıkmaya veya koltukların sırt kısmında vakit geçirmeye bayılıyor.

Neredeyse her şey ile ilgilenen Devon Rex kedileri, en ufak bir eşyayı bile oyuna çevirebilme yeteneğine sahip. Eğer etrafta oyuncak bulamazsa sizinle uğraşması çok muhtemel. Bu kediler aynı zamanda kendileri ile konuşulmasını çok seviyor.

Sahipleri ve birlikte yaşadığı insanlara karşı çok büyük bağlılık hisseden Devon Rex kedileri, yalnız yemek yemekten hoşlanmıyor. Çoğu zaman insanlarla birlikte yemek yemek isteyen Devon Rex, sizinle birlikte masaya oturmak isteyecektir.

Bakımı

Devon Rex kedilerinin tüyleri çok nazik olsa da gayet kolay taranabiliyor. Haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Devon Rex kedilerinin en önemli özelliği neredeyse hiç tüy dökmemeleri. Bunun dışında, sıcak noktalardan çok hoşlanan bu kedi ırkı, soğuk havalarda çok kolay üşüyebilir. Bu nedenle kedinize uygun bir hayvan kıyafeti veya battaniye edinmeniz önerilmekte. Aynı şekilde, bu kedi ırkının soğuk havalarda hastalanma riski yükseldiği için, mutlaka beslendiği ev sıcak tutulmalı.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Devon Rex kedileri, hem diğer hayvanlarla hem de çocuklarla oldukça iyi ilişkiler kurabiliyor. Kendine zarar verilmediği sürece, her türlü ilgiden çok hoşlanmakta.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir