MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Munchkin

Munchkin

 • 9/10
  Çocuklarla Arası - 9/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 10/10
  Hareketlilik - 10/10
 • 5/10
  Bakım İhtiyacı - 5/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
7.8/10

Özet

Kabarık tüylü kuyruğu ile kendine hayran bırakan Munchkin kedileri çocuklar için çok iyi bir arkadaş.

Tarihi

Doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan Munchkin kedileri, ilk kez İngiltere’de karşımıza çıktı. 1944 yılından beri tanınan bu ırk, o yıllarda İngiltere’de gerçekleştirilen kedi güzellik yarışmalarında çok kez karşımıza çıkıyor. İngiltere dışında, 1956 yılında Rusya’da, 1970’li yıllardaysa ABD’de Munchkin kedilerinin izlerine rastlamak mümkün.

1994 yılından başlayarak, uluslararası otoriteler tarafından farklı bir ırk olarak tanınan Munchkin kedileri, genetik özelliklerini koruması ve bozulmadan çoğaltılması için özel olarak üretilmeye başlandı. Çok sayıda kedi üreticisinin katıldığı çalışmalar ile, Munchkin kedileri günümüzdeki popülasyonlarına ulaşmayı başardı.

2003 yılından itibaren uluslararası kuruluşlar tarafından tam olarak tanınmış olsa da, oldukça köklü bazı kuruluşlar hala Munchkinleri farklı bir ırk olarak kabul etmiyor.

Ağırlığı – Boyutları

Munchkin kedileri 3 ile 7 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Oldukça dayanıklı bir ırk olan Munchkinler, 15 yıla kadar yaşayabilmekte. Bu ırkta sağlık sorunları çok nadir görülüyor.

Karakteri

Tüylü ve şişman görüntüsünün aksine oldukça atlet bir yapıda olan Munchkin kedilerinde durdurulamaz bir enerji görülüyor. Her zaman oyun oynamak isteyen ve sürekli bir şeylerle ilgilenen bu kediler, yoruldukları zaman sahiplerinin dizinde oturmayı tercih ediyor.

Sosyal bir yapıda olması sayesinde, özellikle kendisi ile oyun oynayan kişilere bağlanan Munchkin kedileri, çocuklu aileler için ideal bir seçenek. Çoğu zaman çocuğunuz yorulana kadar onu yalnız bırakmayan bu kedi ırkı beslendiği ortama renk katacaktır.

Munchkin kedileri fazlasıyla zeki. Zekasını kullanmaktan çok hoşlanan Munchkin kedilerine zorlu oyunlar öğretmeniz mümkün.

Munchkin kedileri yüksek yerlerde olmaktan da çok hoşlanıyor. Tek seferde yüksek noktalara atlama kapasiteleri olmasa da, tırmanmak için alternatif rotaları bulacaklarına emin olabilirsiniz.

Bakımı

Tüyleri uzun ve kabarık olsa da oldukça yumuşak olan bu kedilere haftada bir kez tarama yeterli olacaktır. Bunun dışında herhangi bir özel bakım ihtiyaçları bulunmuyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Munchkinler çocuklarla çok iyi anlaşıyor. Oyun oynamaktan çok hoşlanmaları, çocukları onlar için iyi bir arkadaş yapacaktır.

Sosyal bir ırk olması sayesinde köpeklerle ve diğer hayvanlarla sorunsuz yaşayabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir