MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Ragdoll Kedisi

Ragdoll

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 8/10
  Eğitilebilirlik - 8/10
6.8/10

Özet

Ragdoll kedileri eğer doğru şekilde eğitilirse, çok ilginç oyunları ve komutları öğrenebilme yeteneğine sahip.

Tarihi

Ragdoll kedileri ilk kez California’da, 1960’lı yıllarda Ann Baker tarafından üretildi. Baker’ın kurduğu bir vakıf aracılığıyla tüm ülkeye tanıtılan Ragdoll ırkı, güzel görüntüleri ve etkileyici kürkleri sayesinde çok kısa sürede yaygınlaşmayı başardı.

Gen havuzunun korunması için çok sıkı çalışan Baker, Ragdoll ırkı kesin genetik özelliklere sahip olana kadar, üretimin her aşamasında aktif olarak yer alarak, bu ırkın bugünkü görüntüsünü elde etmesini sağladı.

İlginç spekülasyonlara sahip olan Ragdoll kedileri üzerinden pek çok deney yapıldığı söylenmekte. Özellikle Ann Baker tarafından ortaya atılan bu iddialarda, CIA tarafından bu kedi ırkına insan genleri aktarıldığı ve farklı deneyler yapıldığından bahsediliyor. Bunlarla ilgili herhangi bir kesin kanıt mevcut değil.

Ragdoll kedileri ilk kez 1993 yılında tanındı. Tüm dünya tarafından tanınması ise 2000 yılını buldu.

Ağırlığı – Boyutları

Erkekleri 10 kilograma ulaşabilen Ragdoll kedilerinin dişileri 4.5 ile 7 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip.

Yaşam Süresi

Bu ırk 12 ile 17 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Diğer ırklara kıyasla ilginç bir karaktere sahip olan Ragdoll kedileri, kucağa alındığı zaman kendisini tamamen serbest bırakmaktan çok hoşlanıyor. Aynı hareketi kucağınızda da yapan Ragdoll ırkına bebek muamelesi göstermeniz gerekebilir.

Sahiplerini çok seven Ragdoll’un eve geldiğinizde sizi kapıda karşılayacağına emin olabilirsiniz. Belli seslere ve durumlara çok kolay adapte olabilen Ragdoll ırkı kediler, eve geliş gidiş zamanlarınızı da kolayca öğrenebiliyor.

Oyun oynarken her zaman sahipleri ile birlikte vakit geçirmeyi tercih eden Ragdoll kedileri, düzgün şekilde eğitilirse her türlü oyunu öğrenebiliyor. Köpeğe benzer karakteri ve zekası sayesinde, attığınız oyuncakları size geri getirmesini öğretebilirsiniz.

Bakımı

Ragdoll kedileri uzun ve sık bir kürke sahip. Haftada 2 kez taranmaya ihtiyaç duyan Ragdoll, çok fazla tüy dökmüyor. Eğer düzenli taranırsa ev içerisinde çok rahat besleyebilirsiniz.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Ragdoll kedileri çocuklu aileler ile birlikte yaşamaya çok uygun bir ırk. Oyun oynarken nadiren tırnaklarını çıkarması, bu kedileri küçük çocuklar için gayet uygun bir ırk yapıyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir