MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Bengal Kedisi

Bengal

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 10/10
  Zeka - 10/10
 • 8/10
  Hareketlilik - 8/10
 • 3/10
  Bakım İhtiyacı - 3/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6.1/10

Özet

Her şeyi öğrenebilmesi ve oyuna çevirme yeteneği ile, Bengal kedileri sizi çok eğlendirecek.

Tarihi

Boyutları ve benekli kürkü göz önünde bulundurunca, Bengal kedilerinin, vahşi orman kedileri ile yakın bir ilişkisi olduğu düşünülebiliyor. Ancak bunun aksine, Bengal kedileri, Asya’da yaşayan, küçük bir kedi türü olan Asya Leopar kedisinden gelmekte. Üstelik Asya Leopar kedisi oldukça evcil bir ırk.

1960’lı yıllardan itibaren hızlıca yayılan Bengal kedileri, California’dan, Jean Mill’in çalışmaları neticesinde üretildi. Farklı bir kedi ırkı üzerinde çalışsa da, Bengal kedilerinin ortaya çıkmasını sağlayan Mill, üniversiteler ile ortak çalışma yaparak, bu ırkın resmi olarak tanınmasını sağladı. Uluslararası topluluklar tarafından, 1991 yılında, Bengal kedileri tamamen yeni bir ırk olarak tanındı.

Boyutları – Ağırlığı

Bengal kedileri, büyük kedi ırkları arasında kabul edilmekte. Ortalama ağırlıkları 3.5 kilogramdan başlayan Bengal kedileri, 7 kilograma, hatta çok daha fazlası bir ağırlığa ulaşabiliyor.

Karakteri

Bu kedi ırkı fazlasıyla aktif ve zeki. Birlikte yaşamaktan çok keyif alacağınız bu kedi ırkı, bazen zorluklar da çıkarabiliyor. Sürekli tetikte olan yapısı nedeniyle, her hareketinizi izleyecek olan kediniz, her şeyden oyun ortaya çıkarma yeteneğine de sahip.

Oldukça zeki olmaları sayesinde, farklı alışkanlıklar geliştirebilen Bengal kedileri, evde size zor anlar yaşatabilir. Bazı Bengal kedileri, ışıkları açıp kapatmak, bilgisayarınızı açıp kapatmak gibi, özellikle bir buton ile yapılan işlemlerden oyun üreterek, siz evde yokken bunlarla vakit geçirebilir. Çoğu Bengal kedisi, DVD oynatıcıları açıp kapatmaktan çok hoşlanıyor.

Bengal kedileri suyla oynamaktan çok hoşlanıyor. Duş alırken sahibi ile birlikte olmak isteyen bu kediler, çeşmelerle oynamaktan büyük keyif almakta. Bengal kedilerinin tırmanmayı ve yüksekte olmayı seven karakterleri, evin içerisinde sürekli dolapların üstünde dolaşmalarına neden olabilir.

Bakımı

Kısa tüylü olması nedeniyle, haftada bir kez tarama yeterli olacaktır. Her ne kadar su ile oynamayı sevse de, Bengal kedinize banyo yaptırmanız gerekmiyor.

Tırmanmayı sevmeleri nedeniyle, evinizde tırmanabileceği oyuncaklar bulundurmanız tavsiye edilmekte.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Bengal kedileri sosyal ve aktif olmaları sayesinde, çocuklu aileler için güzel bir tercih olacaktır. Köpeklerde olduğu gibi, bir oyuncağı fırlattığınızda size geri getirme eğiliminde olan Bengal kedileri, eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak.

Köpeklerle iyi geçinebilen bu kediler, köpeklerle de oyun oynayabiliyor. Bengal kedisinin aktif doğası nedeniyle, kuş, hamster, tavşan gibi küçük evcil hayvanlarla bir arada tutulmaması tavsiye ediliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *