MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Köpek Sağlığı

Köpek Sağlığı

Köpeklerimizin sağlığını korumak en büyük önceliğimizdir. Köpeklerimizin de bizler gibi sağlık problemleri olur ve hızlı bir şekilde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi ileriki yaşamları için kritiktir. Köpeklerimize iyi baktığımız zaman bu riskler elbette ki azalır ama yine de zamanla oluşabilecek bazı sağlık sorunları bulunur. Köpeğimiz hasta olsa da olmasa da rutin bir şekilde yapılacak veteriner ziyaretleri oluşacak sağlık sorunlarının da önüne geçmek için uygulanabilecek en iyi adımlardan biridir.

Fark ettiğiniz her sağlık sorunun da lütfen ilk olarak veterinerinize gidin. En doğru teşhisi ve tedavi yöntemini uzman kişilerden alabileceğinizi unutmayın. Kendi yöntemlerinizi uygulayıp sonuç alamadığınızda tedavi sürecini istemeden de olsa uzatmış olursunuz.

Köpek sağlığında en bilinen sağlık sorunlarından biri cilt sorunlarıdır. Kendi köpeğimiz de dahil etrafımızdaki birçok köpeğin cilt sorunları yaşadığına şahit olmuşuzdur. Başlıca sebeplerinden biri rutin temizliklerinin yapılmamasından kaynaklanır. Temizliği yapılmayan köpeklerde kaşıntı, pul pul ve kırmızı bir deri oluşur. Bu oluşumların sebebi temizlik eksikliğinin yanı sora alerji, parazit ya da enfeksiyonlar da olabilir.

Köpeklerin kulaklarında oluşan enfeksiyonlar kulağından kötü bir koku geldiğinde ya da kulak akıntısı olduğunda fark ediliyor. O sebeple en azından haftada bir de olsa köpeklerimizin kulak içlerini koklamamız tedaviye hızlıca başlanmasını sağlayabilir. Kulak ağrısı bizde de olduğu gibi köpeklerde de çok fazla ağrıya sebep olur. Sürekli kulağını kaşımaya çalışıyorsa kulağından kötü  bir koku gelip gelmediğine bakabilirsiniz. Sıkıntı olduğunu anladığınız durumda hemen veterinere ulaşmanız uygun olacaktır.

Köpeğimiz kustuğu zaman farklı bir şey yediğini anlarız. Genelde de böyle olur. Evde bulduğu ve köpekler için sağlıklı olmayan besinleri yediği zaman kusarlar fakat bazen köpeğimizin kusması mide problemleri olduğunu anlamına da gelir. Kusma eylemi olağan şekilde sıklaştıysa dışkılarını kontrol etseniz iyi olur. Kusmanın yanında ishal, kabızlık ya da yorgunluk gibi belirtiler varsa başka bir sağlık sorunu olabileceğinden şüphelenmeniz gerekir.

Köpeklerde diş sorunları da aynı kulaklar da olduğu gibi kötü koku ile anlaşılabilir. Dişlerinde oluşan plak ve tartarlar kötü bakterilerin biriktirir ve diş etlerine zarar verir. Kulak kontrolü ile beraber dişlerini de kontrol edebilirsiniz. Kırık, diş etlerinde olağan dışı bir renk fark ederseniz veterinere başvurabilirsiniz.