MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpeklerde Burun Akıntısı

Köpeklerde Burun Akıntısı

Köpeklerde burun akıntısı, basit bir şeyin işareti olabildiği gibi kanser kadar ciddi bir hastalığı da işaret edebilir. Burun, köpekler için çok önemlidir ve koku alma duyusu köpeklerde birçok şeyi algılamayı sağlar. Sağlıklı bir buruna sahip olan köpekler daha mutlu bir yaşam sürecektir.

Köpeklerde Burun Akıntısının Nedenleri

Genelde köpeğinizin burnu aktığında, yanında başka bulgular yoksa eğer endişelenmeniz gerekmez. Bununla beraber sarı, yeşil veya kötü kokulu akıntı daima endişe verici ve tehlikeli görünür. Köpeğinizin burun akıntısı ile ilgili şüpheleriniz olduğunda hemen veterinere gitmelisiniz. Burun akıntısının birçok nedeni olabilir ve bunlardan bazıları hayati önem taşımaktadır.

Alerjiler

Köpeğinizin burnundan akıntı olursa alerjik bir durum olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Köpeklerde anormal burun salgılarının en yaygın nedeni alerjiler olabilmektedir. İnsanlar gibi köpeklerde de polen, yiyecek, uyuşturucu, spor ve kimyasallar alerjiye sebep olabilir. Hatta köpeklerde insan derisine karşı bile alerjik durumlar oluşabilir. Bir köpeğin alerjik belirtileri sadece burun akıntısı ile kalmaz ve hapşırma, kaşıntı, öksürme, burun tıkanıklığı, nefes darlığı gibi sorunlar da buna eklenir. Köpeğinize alerji testi yaptırarak neye alerjik reaksiyon geliştirdiğini anlayabilirsiniz. Alerjiyi tetikleyen maddelerden uzak tutmak köpeğinizin sağlığı için en iyi yoldur. Veterinerin önerdiği ilaçlar ile tedavi edilen köpeğiniz daha sağlıklı olabilir. Alerji basit görünen ama köpeğinizin nefes almasını bile etkileyebilecek kadar hayati sonuçlar doğurabilen önemli bir rahatsızlık çeşididir.

Köpeklerde Burun Akıntısı

Tıkanıklık

Köpeğinizin burun deliklerinden bir tanesi bir madde ile tıkanmış olabilir. Hapşırma, burnu kaşıma, burunda kanama ile gelişen burun akıntılarında tıkanıklık olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Köpeğinizin burnundaki yabancı nesneleri kolayca görebiliyorsanız cımbız yardımı ile dikkatlice çıkarmalısınız. Eğer tıkanıklığı gidermekte zorlanıyorsanız veterinere gitmelisiniz. Burun çok fazla kanamışsa ve müdahale edemiyorsanız veteriner hekim köpeğiniz için en doğru olanı yapacaktır. Yanlış müdahalede bulunmaktan kaçınmalı ve gerekli önlemleri alarak veterinere köpeğinizi hemen ulaştırmalısınız.

Köpeklerde Burun Akıntısı

Enfeksiyon

Köpeğinizin burun akıntısı, bakteri, mantar veya viral enfeksiyonu olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Burun akıntısı yanında kötü koku, tıkanıklık, öksürük ve boğulma varsa enfeksiyonel sorunları olup olmadığı incelenmelidir. Bakteriyel bir enfeksiyon oluştuysa köpeğiniz için veteriner hekim, birkaç hafta antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Enfeksiyonun oluşma nedenine bağlı olarak köpeğin tedavisi şekillenecektir. Mantar enfeksiyonları genellikle ilaçlar kullanılarak ve özel tedaviler ile iyileştirilir. Köpeğinizin kronik enfeksiyonu varsa cerrahi müdahaleler bile gerekebilir. Enfeksiyon köpeğinizin vücut direncini tamamen düşürmeden müdahalede bulunmak çok önemlidir.

Köpeklerde Burun Akıntısı

Polipler ve Tümörler

Kan, pus veya mukus köpeğinizin burun polipleri ile burun tümörleri olduğunu işaret edebilir. Polipler; aşırı büyümüş mukus üreten bezler olarak tanımlanabilir. Hırıltılı nefes ve burnun bir tarafında çıkıntı varsa tümör olma ihtimali değerlendirilmelidir. Tümörler nedeni ile evde beslenen hayvanınızın iştahı da azalabilir. Poliplerin tedavisi genellikle ameliyat ile olmaktadır. Polipler tekrar ortaya çıkma eğiliminde olduğunda ek tedavi uygulamalarına da başlanmalıdır. Burun tümörleri için tedavi seçenekleri değişkenlik gösterir. İyi huylu olan burun tümörleri cerrahi operasyon ile çıkarılırken kanserli olan kötü huylu tümörler radyasyon tedavisi ile iyileştirilmeye çalışılır. Kanserli burun tümörlerini ameliyat etmek ve tamamen iyileştirmek pek mümkün değildir. Yine de erken davranmak faydalı olacak ve köpeğiniz daha az acı çekerek tedavi olacaktır.

Burun Deliği Sorunları

Bazı köpekler burun akıntısına daha yatkındır. Düz yüzlü ırklar ve yumuşak disket burun kıkırdaklı köpekler burun akıntısı bakımından daha şanssızdır. Hırıltılı solunum köpeğinizde burun deliği sorunu olduğunu gösteren önemli bir işarettir. Küçük burun deliği olan köpeklerin yanı sıra kıkırdak problemi olan köpekler için de bazen cerrahi operasyon gerekebilir. Köpek küçükken anlaşılırsa durumu yetişkin olana kadar beklenir ve ameliyat ertelenir. Burun deliği yeterince geniş olmadığında nefes almak köpeğiniz için çok zor olacaktır.

Distemper

Distemper, köpeklerde yapışkan ve sarı burun akıntısına neden olur. Belirtiler değişebilirken ateş, zatürre ve titreme gibi bulgular distemper olduğunu işaret eder. Distemper virüsü, köpek gençlik hastalığı denen bir rahatsızlıktır. Tedavisi belirtiler bağlı olarak değişir. Antibiyotikler, sedatifler ve ağrı kesiciler ile tedavi edilmeye çalışılır. 8 ile 16 hafta arasında köpek yavruları üç kez aşı olarak ve çiftleşmeden birkaç hafta önce üreme dişililerini aşılayarak distemper tedavi edilebilir.

Köpeklerde Burun Akıntısı

Keneler

Burun tıkanıklığı, enfeksiyon kapmış keneler tarafından bulaşan bakterilerin etkisi ile oluşmuş olabilir. Yüksek ateş, öksürük, gözlerde yanma ve ağrı olduğunda köpeğinizin vücudunda kene olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Tedavisinde birkaç hafta antibiyotik kullandırılır ve kenelerden mutlaka uzak durulması gerekir.

Yarım Damak veya Fistül

Köpeğiniz yemek yedikten sonra burun akıntısı oluşuyorsa burun deliği ile ilgili sorunlar araştırılmalıdır. Köpeğinizin damağının iki tarafı kaynaşmadıysa veya burun ile ağız arasında delik oluştuysa yemek yediğinde akıntı olacaktır. Bu durumlar; diş çürüğü, yaralanma, enfeksiyon veya ameliyat sonucu gerçekleşmiş olabilir. Ameliyat ile bu durumların tedavisi mümkündür.

Köpeğin Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Köpeğinizin burun tıkanıklığı ve akıntısını nedenini araştırırken kanama oluşabilir. Burundaki kanamayı durdurmak için köpeğinizi yatıştırıp sakin kalmasını sağlayın.

  • Köpeğinizin burun deliğini emici bir şeyle örtün ve bastırın.
  • Köpeğin burnunun üst kısmına, gözler ile burun delikleri arasında soğuk bir baskı uygulayın.
  • Kanı yavaşlatmak için köpeğinizin kafasını geri yatırmayın veya köpeğinizin burun deliğine bir şey koymayın. Yanlış müdahaleler yapmak daha kötü sonuçları beraberinde getirebilir.
  • Kanamanın birkaç dakika içinde durmaması halinde hemen veterinere gitmelisiniz.
  • Veterinere ulaşana kadar geçirilen durumları ona eksiksiz anlatmalısınız.

Köpeklerde Burun Akıntısı

Köpeğinizin Burnu İle İlgili Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Köpeğinizin burnu sağlıklı olduğu zamanlarda nasıl görünüyor dikkat etmelisiniz. Köpeğinizin burnuna bakarak iz var mı kanama var mı iyi incelemelisiniz. Köpeğinizin burun akıntısı çok, az, ıslak, kuru diye değerlendirilip sadece bu bulgular ile hastalıklar belirlenemez. Aşırı kuruluk, kanama, hırıltılı nefes, pürüz gibi bulgular önemli sorunları bulmanızda yardımcı olacaktır.

Köpeğiniz önemli nefes sorunları yaşıyor olabileceği gibi daha büyük hastalıkları da olabilir. Endişeleriniz olduğunda veteriner ile görüşmek için geç kalmamalısınız. Köpeklerde burun akıntısı değişik renklerde ve durumlarda olabileceğinden veteriner tarafından hemen muayene edilmelidir. Veteriner muayenesi ardından köpeğinizin burun akıntısının nedeni daha kolay bulunacaktır. Teşhis edilen burun akıntısının nedenine uygun olarak gerekli tedavilere, cerrahi operasyonlara başlanır.

Köpeğinizin tedavisi sırasında beslenme şekline de önem göstermelisiniz. Önemli görmediğiniz burun akıntıları çok riskli durumlar doğurabilir. Veteriner hekimin talimatlarına eksiksiz uyduğunuz takdirde köpeğiniz daha kolay iyileşecektir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir