MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpeklerde Diş Bakımı

Köpeklerde Diş Bakımı

Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamanız, onu ağız ve diş hastalıklarına yakalanmaktan korur ve vücuduna bakteri yayılmasını engeller. Köpekler için özel olarak formüle edilmiş köpek ağız ve diş bakım ürünleri sayesinde plak, tartar ve çürük gibi istenmeyen durumlarda önlenmiş olur.

Köpek diş bakımı söz konusu olduğunda güzel haber şu: Köpek dişleri, çürüklere karşı insanlarda olduğu kadar hassas ve dayanıksız değillerdir. Bununla birlikte “Köpeklerin ağzı, insan ağzından daha hijyenik ve temizdir.” algısına rağmen, köpeklerin de düzenli aralıklarla ağız ve diş bakımına ihtiyaç duyduğu gözlemlenmiştir.

Tartar ve plak oluşumunu engellemek, dişlerin sararmasına karşı önlem almak ve kötü ağız kokusunun önüne geçebilmek için köpeğinize düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapmanız önem taşır.

Köpeğimin Dişlerini Nasıl Fırçalayabilirim?

Eğer köpeğiniz kendi dişlerini kendi fırçalayabiliyorsa, bu yazıyı okumayı bırakmanızı ve bir an önce köpeğinizin videosunu YouTube’a yükleyerek para kazanmaya başlamanızı tavsiye ederiz.

Şaka bir yana, her ne kadar köpekler doğaları gereği diğer tüm hayvanlar gibi kendi kendilerini temizlemeye meyilli olsalar da, diş bakımı konusunda bazen sahiplerinin desteğine ihtiyaç duyarlar; özellikle de diş fırçalama konusunda. Köpeğiniz için özel olarak tasarlanan bir diş fırçası ve özel köpek diş macunu ile bu süreci kolaylaştırmanız mümkün.

Köpeklerde Diş Bakımı

Elbette minik dostunuz ilk etapta dişlerini fırçalatmaya pek sıcak bakmayacaktır, ancak zaman içerisinde her ikinizin de bu sürece alışması mümkün. Köpeğinizin dişlerini fırçalamak için tercihen bolca egzersiz yaptığı bir aktivite seansı sonrasını seçmeli, böylece yorgun ve nispeten daha hareketsiz olacağı bir ana denk getirmelisiniz. Diş fırçalama seansı bittikten sonra da bu tecrübenin köpeğiniz için olumlu bir an olması için onu güzel bir ödül maması ile ödüllendirmelisiniz.

Eğer yavru köpeğiniz varsa, diş fırçalama alışkanlığını ilk aylarından itibaren ona aşılamanızda fayda vardır.

Köpeğim İçin Doğru Diş Macununu Nasıl Seçerim?

Bu noktada en önemli olan şey, insanlar için üretilen diş macunlarını kesinlikle kullanmamanızdır. Çoğu diş macununda köpekler için ciddi derecede zehirleyici olan florit bulunmakta, bu da köpeğinizde mide zehirlenmesi oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Köpeğiniz için özel olarak üretilen bir diş macununu veterinerinizin kliniğinde, petshoplarda ya da bazı eczanelerde bulabilirsiniz.

Köpeğimin Dişlerinin Sağlıklı Kalması İçin Ne Yapabilirim?

Köpeğinizin dişlerinin daha sağlıklı, daha sağlam ve daha güçlü olmasını istiyorsanız, sizin de bir köpek sahibi olarak yapabileceğiniz şeyler var. İşte onlardan bazıları:

Eğer hali hazırda hassas dişlere sahip bir köpeğiniz varsa, ıslak mama yerine kuru mama ile beslenmesini sağlayabilirsiniz. Islak mama dişlere daha fazla yapışırken kuru mama köpeğinizin dişlerine zarar teşkil etmeyen bir yapıdadır.

Dişlerin temizliğini sağlamak ve onları daha güçlü tutmak için çiğneme oyuncakları kullanın. Bu oyuncaklar sayesinde diş cepleri daha kuvvetli bir yapıya bürünür ve hem ağız, hem çene tutuşu açısından daha verimli bir fonksiyonellik sağlar.

Köpeklerde Diş Bakımı

Düzenli olarak köpeğinizin dişlerini ve ağız yapısını kontrol edin. Diş etleri sağlıklı bir pembemsi tonda, dişlerin tamamı da yerinde ve sağlam bir konumda olmalı. Kırmızı ya da beyaz dişleri veya olduğu yerde sallantıda olan dişler, sağlıksız bir ağız yapısına işaret olabilir.

Köpeğiniz hiçbir şekilde dişlerini fırçalamanıza izin vermiyorsa, yine petshoplarda bulabileceğiniz özel köpek diş mendillerini kullanabilir ve diş tabakası üzerinde biriken plağı kaldırabilirsiniz.

Ne Zaman Veterinere Başvurmalıyım?

Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi biri ile karşı karşıya kalırsanız, köpeğinizi bir veterinere gösterme vakti gelmiş demektir:

 • Ağız kokusu
 • Yemek yeme ya da çiğneme alışkanlıklarında değişiklikler
 • Köpeğinizin ağzını ya da yüzünü patilemesi
 • Depresyon
 • Aşırı derecede salya akıntısı
 • Eksik ya da sallanan dişler
 • Rengi bozulmuş, kırık ya da yamuk dişler
 • Kırmızı, şiş veya kanayan diş etleri
 • Dişeti hattında sarımsı-kahverengi bir tartar oluşumu
 • Ağzın içinde yaralar ya da şişkinlikler

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Köpeklerde Diş Bakımı için 1 Yorum Var!

 1. Hilmi Öztürk dedi ki:

  hayvan bakımını veterinerle yürüttüğün zaman maliyetlerden dolayı cıkmaz sokak oluyor köpeklerde en büyük sorun kene bit pıre bunu içiç onereceğiniz şampuan ve ilaçlar olsun köpeğide bakalım derken öldürmeyelim bunlar için etkin ve cözen önerilerinizi bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir