MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpekler Nasıl Yıkanır ve Banyo Yaptırılır?

Köpekler Nasıl Yıkanır ve Banyo Yaptırılır?

Çoğu köpeğin banyo vaktine “Yok, ben almayayım” diyeceğini biliyoruz, ancak köpeklerde yıkanmanın ve banyo yapmanın sağlıkları konusunda büyük rol oynadığını göz ardı etmek imkansız. Köpeğinizin banyo yapması, cildinin ve tüylerinin daha sağlıklı olmasına vesile olurken onu parazitlerden ve kirlerden uzak tutar. Buna ek olarak minik dostunuzun etrafınızdayken mis kokulu, tertemiz bir şekilde geziyor olması da cabası. Köpekler nasıl yıkanır konumuza, hadi başlayalım!

Köpeğimi Ne Sıklıkla Yıkamalıyım?

Her ne kadar köpekler, bizim gibi sık bir banyo seansına ihtiyaç duymasalar da düzenli olarak yıkanmaları gerektiği kesin. Elbette “Ne kadar düzenli?” sorusunun cevabı, birden fazla faktöre göre değişkenlik gösterebilir; buna köpeğinizin içinde bulunduğu yaşam koşulları ve kürkünün cinsi de dahil. Veterineriniz, size köpeğinizi ne sıklıkla ve nasıl yıkamanız gerektiğine dair tüm bilgileri verecektir. Bizim verebileceğimiz genelgeçer öneriler ise şu şekilde:

Çoğu köpek türünü ayda bir kere yıkamak yeterli olmaktadır.

Basset tazıları gibi yağlı bir kürke sahip olan köpekler, haftada bir gibi daha sık bir yıkama seansına ihtiyaç duyabilirler.

Çoğu pürüzsüz ve kısa tüylü köpek cinsi, bir aydan da daha seyrek bir süre yıkanabilirler.

Köpekler Nasıl Yıkanır ve Banyo Yaptırılır?

Golden Retriever’lar gibi suya dayanıklı tüylere sahip olan köpekler de aynı şekilde daha seyrek dönemlerde banyoya ihtiyaç duyar.

Samoyedler ya da Malamute’lar gibi kalın bir kürke sahip olan köpek cinsleri, daha az yıkanmaya ihtiyaç duydukları gibi daha sık taranmak isterler. Bu şekilde kürkün üzerinde birikmiş ölü tüylerden ve ölü deriden kurtulurlar ve daha sağlıklı bir kürke sahip olurlar.

Elbette köpeğiniz yüzmeyi fazlaca seviyor ya da çamur gördüğünde kendini onun içine atmaktan alamıyorsa, banyo aralıklarını daha da sıklaştırmanız gerekebilir. Elbette bahçede yaşayan bir köpeğin şehirdeki bir evde yaşayan bir köpeğe göre daha sık yıkanması gerektiğini söylemeye bile gerek yok.

Tüm bunlar bir yana, gerçekten ihtiyaç duyulmadığı sürece köpeğinize banyo yaptırmaktan kaçınmanızda fayda var. Ne kadar köpek dostu olursa olsun, kullanacağınız şampuanlar ve bakım ürünleri, köpeğinizin doğal kürküne az da olsa zarar verebileceği gibi cildini kurutabilir ve istenmeyen reaksiyonlara yol açabilir. Köpeğinizin banyoya ihtiyaç duyup duymadığını anlayabilmek için kullanabileceğiniz en etkili yöntem ise onu bir güzel koklamaktır!

Köpekler Nasıl Yıkanır?

Köpekler Nasıl Yıkanır ve Banyo Yaptırılır?

Küçük köpek cinslerine sahip hayvanseverler, onu bir evyede ya da ufak bir leğende yıkayabilmenin avantajına sahiptirler. Ancak büyükçe bir köpek ırkına sahipseniz işiniz o kadar da kolay değil. Bu gibi durumlarda onu bir küvete ya da bir duşun içine sokmanız gerekebilir. Eğer hava güzelse ve bahçeli bir eviniz varsa, bahçe hortumunu kullanmak da güzel ve pratik bir seçenek. Şimdi gelin, o sevimli köpek nasıl yıkanır veya banyo yaptırılır, hep birlikte öğrenelim:

  1. Banyodan önce köpeğinizi güzelce tarayın.
  2. Kullandığınız suyun ne soğuk, ne sıcak; olabildiğince ılık olmasına dikkat edin.
  3. Köpeğinize tüm süreç boyunca sakin ve şefkatli bir ses tonu ile hitap edin. Onu yıkadığınız süre boyunca onunla konuşmayı kesmeyin.
  4. Sadece köpeklere özel olarak üretilen köpek şampuanları kullanın.
  5. Şampuan ile işiniz bittikten sonra tüylerinde ve cildinde hiçbir kalıntı kalmadığından emin olmak için en az 2 kere durulama yapın.
  6. Köpeğinizin tüylerini kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayın! Eğer hava güzelse tüylerinin kendi kendine, doğal güneş ısısında kurumasını sağlayın. Soğuk havalarda gerçekleşen banyo sonrasında ise sadece köpeklere özel olarak tasarlanan bir kurutma makinesine başvurun.
  7. Köpeğinizi mutlaka banyo sonrası en sevdiği ödül ile ödüllendirin.

Unutmayın; köpeğinize banyo yaptırmak cildini ve kürkünü daha sağlıklı hale getiren bir aktivitedir. Tüylerini parazitlerden arındırdığı gibi temiz ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Doğru teknik ve bol sevgi ile yapıldığı takdirde aslında köpeklere banyo yaptırmak çok keyiflidir!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir