MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Kedilerle interaktif bir şekilde oynamak sadece eğlenceli bir aktivite olmakla kalmıyor, aynı zamanda her yaştan kedi için değerli bir hareketlilik seansı kazandırmış oluyor. Bununla birlikte kedilerle oynamak, insan ile kedi arasındaki bağı güçlendiriyor, bu da hem kedinin hem sahibinin iyiliği için önemli bir maneviyat haline geliyor. Kedi ve sahibi arasındaki interaktif oyun zamanı, kedinin avcılık içgüdülerini tetikliyor ve onu aktif kılarak sağlıklı bir kiloda kalmasını sağlıyor.

Tüm bunlara ek olarak oyun vakti, kedinizin içinde biriktirebileceği negatif enerjiyi de sağlıklı bir şekilde dışa vurmasına vesile oluyor. Eğer kediniz gergin ya da utangaç ise, içten bir oyun seansı kedinizin eve daha iyi alışmasına ve kendini evinde hissetmesine de yardımcı oluyor. Her yaştan kedilerle nasıl oynanır, gelin hep birlikte bakalım.

Yavru Kediler ile Oynamak

Yavru kediler, onlara verdiğiniz neredeyse her şeyle, her şekilde oynayabilirler. Yavru kedinizin aslında bir bebek olduğunu da unutmamak lazım; bu yüzden de onu keskin objelerden ve fazla küçük oyuncaklardan uzak tutmak gerekiyor. Bu gibi tehlikeli eşyalarla oynadığı zaman kendini yaralayabilir ya da yutup boğulma tehlikesi geçirebilir. Yavru kediler için en iyi oyuncak çoğunlukla dişlerini geçirebilecekleri yumuşak objeler olmalıdır; pamuktan üretilen çiğneme oyuncakları gibi.

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

İdeal olarak bir yavru kedi, oyun oynayabileceği başka akranlara da sahip olur, ancak evinizde tek bir tane yavru kedi varsa onun elleriniz ve ayaklarınız ile oynamaya alışmamasını sağlamanız gerekiyor. Oyun vakti gelmeden bazı sınırlar belirlemeniz ve kediniz büyüdüğünde, dişleri ve pençeleri maksimum boyutuna ulaştığında gerekli önlemleri almış olmanız önemli.

Küçük bir not daha ekleyelim: Yıllar içerisinde içinde ufak bir zil olan, plastik bir top, popüler bir kedi oyuncağı olarak pazarlandı. Bu oyuncağı yavru kedinize verdiğiniz takdirde onun o oyuncağı saat kaç olursa olsun bulacağından ve onunla acımasızca oynayacağından emin olabilirsiniz. Eğer uykunuzun bölünmesini istemiyorsanız kendisini bu oyuncak ile hiç tanıştırmamakta fayda vardır.

Yetişkin Kedilerle Oynamak

Yetişkin kedilerle nasıl oynanır sorusuna ise birden fazla oyuncak ile cevap verilebilir. Kolay sıkılabileceği için yetişkin kediniz ile oyun oynamak için farklı oyuncak türlerine sahip olmakta yarar var. Bunların arasında sopalı oyuncaklar, hışırtılı kağıt topları, ip yumakları ya da şişe kapakları yer alıyor.

Yetişkin kediniz ile oynarken oyun vakti bittiğinde oyuncağı ortadan kaldırmanız gerekir. Eğer oyuncak her daim ulaşılabilir bir yerde olursa kısa bir süre sonra kediniz için sıkıcı hale gelecek ve ilgisini kaybedecektir.

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır?

Kedinizin merakını tetiklemek için oyuncağı bir kedi ya da kuş gibi hareket ettirebilirsiniz. Burada önemli olan, oyun hızını kedinizin belirlemesine izin vermektir. Kedinizi oyun oynamaya zorlayamayacağınız gibi, tam olarak neyin ilgisini çektiğini belirleyebilmek için farklı yaklaşımlar deneyebilirsiniz.

Kediler, hava karardığında avlanmaya çıkmayı tercih ettiği için oyun vaktinden önce ışıkları kapatabilir ya da daha düşük bir seviyeye getirebilirsiniz. Bir süre sonra kediniz zaten kendi kendine koşullanacak ve siz ışıkları kıstığınız anda oyun oynamaya hazır olacaktır.

Oyun oynamayı fazla kolaylaştırmamaya özen gösterin; kedinizin merakını ve ilgisini her daim canlı tutmaya bakın. O büyük yakalama anı geldiğinde “avını” yakalamasına izin verin ve ona zaferi tattırmayı ihmal etmeyin!

Oyun Seansını Bitirmek

Kediniz ile geçirdiğiniz oyun seansını bitirmenin en iyi vakti, 10-15 dakika boyunca aktif bir biçimde oynadıktan sonraki anlardır. Kediniz “zafer”ini de elde ettiyse zaten kısa bir süre içerisinde ilgisi kaybolacak ve oyun oynamaya karşı ilk dakikalardaki kadar hevesli olmayacaktır.

Oyun seansı tamamlandığında kedinize oyuna katıldığı ve başarılı bir oyun seansına imza attığı için bir ödül vermeyi de ihmal etmeyin.

Kedilerle Oynanabilecek Oyun Türleri

Kediniz ile oynayabileceğiniz bazı oyun türlerini şu şekilde sıralamamız mümkün:

 • Atma ve yakalama: Bunun için seçtiğiniz oyuncağın, kedinizin ağzında kolayca taşıyabileceği bir oyuncak olmasına özen gösterin.
 • Buruşturulmuş kağıt: Kediler, özellikle buruşturulmuş kağıt ya da naylonun çıkardığı sese tav olurlar. Oyunun sizin açınızdan daha keyifli geçmesi için kolayca dağılmayan ve yıpranmayan bir kağıt yumağı yapmanızda fayda var.
 • İp ve tüyler
 • Kese kağıdı ya da kutu: Kediler, bu tip kapalı alanlara girmeyi fazlaca severler. Dayanıklı bir kese kağıdı ya da orta bir karton kutu ile eğlenceli bir oyun seansı yaratmanız mümkün.
 • Lazer ya da ışık yansımaları
 • Tablet oyunları: Tıpkı yeni nesil çocuklar gibi, artık günümüz kedileri de teknoloji ile oldukça samimi hale gelmiş durumdalar. Tabletinizin uygulama mağazasında sadece kedinize özel onlarca oyun olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerle Nasıl Oyun Oynanır? için 4 Yorum Var!

 1. Ruqeyye dedi ki:

  Super. ??❤️?

 2. elma dedi ki:

  ?????????????????????????çokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk tatliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 3. Onurcan dedi ki:

  Merhabalar günde bir kez 10-15 dakika oynamak yeterli midir? Çünkü benim kedim bir günde 3-4 kez oyun oynamak istiyor ve sadece benim oynatmami istiyor sadece kendi kendine oynatamiyorum nedense. Birde bu bahsettiğiniz kedilere özel oyunlar hangileridir? Şimdiden teşekkürler

 4. Ziya dedi ki:

  Benim kedim top oynamayı çok seviyor. Tüneli var, tünelin bi ucuna geçip eğilip bekliyor, top atıyorum koşup yakalıyor sonra tekrar koşarak tünelin ucuna geçiyor. Çok iyi bir egzersiz. 🙂 Deneyebilirsiniz. Pinpon topları veya içi bilyeli toplar ilgisini çekiyor. Kendi başına da lastik tokayla inanılmaz derecede çok oynuyor. Tokayı suyuna atıp ıslatıp çıkarıyor sonra ağzında bir yere götürüp yere atıp patiliyor şapşik. Binbir türlü oyuncağı var en sevdiği oyun top ve toka. 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir