MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Parazit Kontrolü

Kedilerde Parazit Kontrolü ve Belirtileri

Hamile Kedilerde Beslenme

Hamile Kedilerde Beslenme

Kedilerde Kısırlaştırma

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Uzun gelgitler, detaylı araştırmalar ve sonu belirsiz ikilemler sonrasında o malum kararı aldınız, kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiniz. Bunu yapmak için pek çok geçerli ve faydalı sebebiniz olduğunu biliyorsunuz, ancak bunun her şekilde hem sizin hem kediniz için sancılı bir süreç olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Kısırlaştırma süreci ve sonrası ile ilgili kafanızda birbirinden farklı sorular oluşuyorsa bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırma Sonrası Kedimi Ne Zaman Eve Götürebilirim?

Eğer her şey yolunda giderse – ki kedilerde kısırlaştırma operasyonlarında herhangi bir sorun çıkması çok düşük bir ihtimal – kediniz büyük bir ihtimalle ameliyatın olduğu aynı gün sizinle birlikte evinize dönebilir. Bazı veteriner kliniklerinin kedileri ameliyat sonrasında bir gece kontrol altında tutma gibi bir politikaları olabiliyor; bunu ameliyattan önce doktorla konuşarak netleştirmekte fayda var.

Kedilerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma Kedimin Kişiliğini Değiştirir Mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı teoride hayır, ancak bazı durumlarda kısırlaştırma sonrası kedilerde beklenenin dışında davranış, hal ve hareketler oluşabiliyor. Söz konusu kısırlaştırma sonrası davranış değişimi olduğu zaman pek çok kedi sahibinin en korktuğu durum, kedilerinin daha az samimi ve şefkatli davranmaya başlaması ihtimali oluyor. Muayyen dönemindeki dişi kediler genellikle bu dönemlerde saplantılı düzeyde şefkatli oluyor ve sürekli ilgi istiyorlar. Tabii ki bu dönemler kısırlaştırma sonrası ortadan kalktığı için ister istemez bu aşırı şefkat ve ilgi durumu da artık gerçekleşmiyor. Bununla birlikte kısırlaştırma kedinizin standart şefkat ve ilgi beklentisini hiçbir düzeyde etkilemez.

Bazı kedi sahipleri ise doğum yapmadan kısırlaştırılan kedilerin normalden daha agresif ve saldırgan bir hal aldıklarını gözlemleyebiliyorlar. Bu gözlem ve tecrübelerin yanı sıra belirtmek gerekir ki her bir kedi birbirinden farklı ve eşsizdir, bu da kısırlaştırma sonrası her birinin farklı tepki ve davranışlar sergileyebileceği anlamına gelir. Genel olarak baktığınızda ise kısırlaştırmanın kedinizin davranışları ve size karşı tutumu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur diyebiliriz.

Kedilerin Tek Kalması

Kısırlaştırma Sonrası Kedim Kilo Alır Mı?

Burada her şeyden önce belirtmek gerekir ki ameliyatın kendisi kilo alımına yol açan bir prosedür değildir. Bu maalesef kedilerini kısırlaştırmayı düşünen insanları süreçten soğutan, yaygın olarak bilinen bir kedi efsanesi.

Bununla birlikte şunu vurgulamakta fayda var: Eğer kedinizi kısırlaştırıldıktan sonra, kısırlaştırılmadan önceki ile aynı miktar ve oranlarda beslerseniz kesinlikle kilo alacaktır. Bunun temel sebebi, kısırlaştırılan bir kedinin metabolizmasının işlem sonrası daha yavaş çalışmaya başlamasıdır. Bu yüzden de steril bir kedinin prosedür sonrası daha az kalori tüketmesi gerekir.

Eğer ameliyat sonrası kedinizin kilo aldığını fark ederseniz ya verdiğiniz mama miktarını azaltın ya da kısırlaştırılmış kedilere özel mamaya geçin. Bununla birlikte kedinizin rutinine birkaç egzersiz ve hareket eklemek de faydalı olacaktır.

Kedilerde Kısırlaştırma

Kedim Neden Ameliyat Sonrasında Titriyor?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedilerde en sık görülen yan etki titremeleri oluyor. Bunun birden çok sebebi var. Her şeyden önce kediniz anestezi sonrası düşen vücut sıcaklığı ile baş ederken üşüyor olabilir. Kısırlaştırma sonrası bakım sırasında en önemli şey kedinizi sıcakta tutmanız ve her zamanki vücut sıcaklığına bir an önce geri dönmesini sağlamanızdır. Bununla birlikte ameliyat sonrası ağrı da titremeler yaşamasına sebep olabilir. Büyük bir ihtimalle veteriner zaten hali hazırda kedinize ağrıları için bir ağrı kesici ilaç yapmıştır, o yüzden de veteriner kontrolü ya da tavsiyesi altında olmadıkça kedinize ekstradan ağrı kesici vermeniz doğru olmaz.

Buraya dikkat: Eğer kediniz ameliyat sonrası geceyi atlattıktan sonra hala titriyorsa mutlaka ama mutlaka veterineriz ile iletişime geçin.

Kısırlaştırıldıktan Sonra Kedime Nasıl Bakmalıyım?

Kısırlaştırma ameliyatının akabinde kedinizi eve götürmek üzere klinikten ayrılırken veterineriniz size gerekli talimat ve uyarıları yapacaktır. Her ne olursa olsun bu talimatlara uymanız çok önemlidir. Pek çok klinik kısırlaştırma sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili hazırda yazılı bir rehber bulunduruyor; siz de veterinerinizden bu rehberi isteyebilirsiniz.

Genellikle ameliyattan yaklaşık 6-8 saat sonra kedinize mama verebilir duruma geleceksiniz, ancak kediniz büyük bir ihtimalle mamayı yemek istemeyecektir. Bu oldukça doğaldır, ne de olsa hala anestezinin ve ağrı kesici ilaçların etkisindedir ve ufak bir iştah kaybı yaşayabilir. Eğer kediniz ameliyattan 24 saat geçtikten sonra hala yemek yememe konusunda ısrarcıysa yine veterinere danışma vaktiniz gelmiş demektir.

Kısırlaştırma sonrası bakım ile ilgili bir diğer önemli nokta, kediyi ameliyat sonrasında sakin, sessiz ve sıcak bir ortamda tutmanızdır. Kediniz bu korunaklı alanda en az 2 hafta geçirmeli ve hem fiziksel hem ruhsal olarak kendini yenilemelidir. Eğer siz de bir ameliyat geçirdiyseniz, ameliyat sonrası ruh halinizi hatırlayın ve kendinizi kedinizin yerine koyun; o da yüksek ihtimalle sizin de yaşamış olduğunuz aynı hassasiyet ve yorgunluğu yaşıyordur. Bu 2 hafta boyunca diğer evcil hayvanları ve çocukları kedinizden uzak tutun; gereksiz heyecan, stres ve korku kedinizin iyileşme sürecine zarar verecektir.

Kedilerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma sonrası 2 hafta boyunca kedinizi dışarıya çıkartmak da doğru bir hamle olmayabilir. Anestezi ve ağrı kesici ilaçlar ile bir miktar zayıflayan bünye, dışarıdan alacağı mikrop ve virüslere karşı daha açık olacağı için olmadık yere kedinizin hastalanmasına sebep olabilir. Bununla birlikte dış ortamlardaki pire ve bitler kedinizin ameliyat yarasına konarak enfeksiyon kapmasına da yol açabilir. Söz ameliyat kesiğinden açılmışken onu da düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Eğer dikişler etrafında herhangi bir şişkinlik ya da kızarıklık fark ederseniz hemen veterinerinizi arayın. Dikiş izinden ilk günler pembemsi bir sıvı akabilir; bu iyileşmekte olan bir yara için oldukça normaldir. Öte yandan yeşil, beyaz ya da sarımsı bir akıntı veteriner alarmını işaret eder.

Kedinizin dikişleri doktorun işlem tercihine bağlı olarak içeride ya da dışarıda olabilir. Dışarıda olan dikişlerin dezavantajı, kedinizin onlardan rahatsız olup onları çıkartmaya çalışmasıdır, bu nedenle ameliyat öncesinde bu konu ile ilgili mutlaka veteriner ile konuşun ve dikişlerin nasıl konumlanacağı ile ilgili bilgi alın. Kediniz içgüdüsel olarak yarasını yalamaya ve çiğnemeye çalışacaktır; mümkün olduğunca bunu yapmasını engelleyin.

Her şey bir yana bu kısırlaştırma süreci boyunca minik tüylü dostunuza bol bol sevgi, ilgi ve şefkat göstermeyi unutmayın; ne de olsa sevgi her şeyin ilacıdır!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım için 56 Yorum Var!

 1. Aysel aksu dedi ki:

  Kediler her sene kısırlaştırma yapiliyirmu benim kedim bir buçuk yaşında ve beni görünce kendini yerlere atıp yuvarlanıyor bu ne anlama geliyor

  • miyhav.com dedi ki:

   Aysel Merhaba,

   Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında tekrar bir ameliyat olmalarına gerek yok 🙂 Kedin henüz kısırlaştırılmadıysa çiftleşme dönemine girmiş ya da sadece oyun oynamak istiyor olabilir. Dişi kediler çiftleşme dönemlerine girdiklerinde popolarını hafif yukarı kaldırırlar ve konuşurlar (sık miyavlar). Daha fazla detay verebilirsen daha iyi yardımcı oluruz.

 2. Meltem dedi ki:

  Erkek kedim iki gün önce kisirlastirildi. Ama o günden beri cok huzursuz evi dört dönüyor, hala aglamakli miyavliyor sürekli. Benzer bir sorun yasayan var midir? Varsa nasil cözebildiniz?

  • miyhav.com dedi ki:

   Meltem Selamlar,

   Ben de dişi kedimi dün kısırlaştırdım. Sabah ameliyatı gerçekleşti ve akşam 5 gibi teslim alıp eve getirdim. Bugün de tekrar kontrole gidip aşılarını oldu. Bizim kedide bir huzursuzluk olmadı fakat veterinerim kedilerin acı eşiklerinin yüksek olduğundan bahsetti. Takip etmem gereken tek konu da ameliyat sonrasında evde yemek yemediği. Bizimkisine kuru ve ıslak mamayı verdiğimde yarısını hemen yedi, böylece rahatladık.

   Eğer sizin ufaklık yemek yediyse bir problem yok. Onu strese sokabilecek şeylerden uzak tutun, çok hareket etmemesi için de oyun vs oynamayın, kendi haline bırakmanızı öneririm. Olabildiğince kendisini güvende hissetmesini sağlayın.

   İçinizi rahatlatmak isterseniz bir veterineri arayıp görüş alabilirsiniz. Kedi kısırlaştırma işlemi benim de beklediğimin aksine çok kolaymış, daha doğrusu kısırlaştırma sonrası bakım. Bizimkisinin bir problemi olmadı, hatta şu anda yastığında uyuyor 🙂

   Çok geçmiş olsun, umarım sizinkisi de en kısa sürede normale döner. Yine de rahatlamak için veteriner görüşü almanız iyi olur.

   Sevgilerle

 3. Yıldız dedi ki:

  Merhabalar. Ben de ilk defa sokak kedisini beslemeye başladım. Çok soğuk olunca apartman merdiven boşluğunda. Dişi . Bu sebeple kısırlaştırmaya götürdüm. Bir iki gün sıkıntı yaşadı. Iyıleşene kadar bizim evde. Sonra ne yapmalıyım dışarda olması daha doğal diye düşünüyorum. Sizin tavsiyeniz ne olur

  • miyhav.com dedi ki:

   Selamlar Yıldız,

   Ufaklığı kısırlaştırman ve misafir etmen bence harika birşey! Gönlüne sağlık.

   Tercihen kediyi sahiplenseniz daha iyi olur fakat en azından havalar ısınana kadar ve ameliyat sonrası dikişlerinin atmasını bekleyebilirseniz harika olur. Dikişlerin atması da ortalama 1 ay sürebiliyor, 1 ay kadar evde misafir edebilirseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum 🙂 Hem havalar da ısınmaya başlar.

   Sevgilerle

 4. umut dedi ki:

  merhaba
  kedimiz dışarıya çok sık çıkıyor sadece mama yemek ve uyumak için geliyor sonra tekrar dışarı çıkmak istiyor.apartmanda oturduğumuz için bu bize sıkıntı veriyor sürekli dışarı çıkıp onu kontrol ediyoruz içeri gelmek isterse apartman önünde bizi bekliyor .hem hijyen hem de sorumluluk yönünden zahmetli oluyor.bazen ortadan kayboluyor 2-3 gün gelmiyor
  kedimiz 2 yaşında erkek
  kısırlaştırsak gene aynı durum devam eder mi sadece evde beslemek istiyoruz dışarı çıkmasını nasıl engelleriz.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • miyhav.com dedi ki:

   Umut Selamlar,

   Kediler kısırlaştırıldıktan sonra genelde daha sakin oluyorlar. Kedinizin neden dışarı çıktığına bakmak gerekli, çiftleşmek için mi yoksa bölgesini genişletmek için mi çıkıyor? Fakat herşeyden önce kediniz dışarı çıkıyorsa dış parazitlerini tekrar tekrar yaptırmanızda fayda var. Dışarıda parazit kapabilir. Açıkçası evde beslenilen evcil kedilerin dışarı çıkmasını pek doğru bulmuyorum.

   Engellemek için dışarı çıkmasına izin vermediğinizde tepkisi nasıl oluyor? Gerçekten çıkmak zorunda mı?

   • Hilal dedi ki:

    Merhaba . Dışı kedim 9 gün önce genital kanamadan dolayı ameliyat oldu ve aynı zamanda kısırlastirildı. Bugün 9. Gün yemeklerini yiyor tuvalete gidiyor bir problem yok fakat başında elizabet denilen koruyucusu var ve surekl i kendini dikişli olan karın bölgesini yalamaya çalışıyor. Koruyucu başlığın kenarları dikişlerine sürtüyor ve kıyafet giydirmeyi denedim arkamdan hemen çıkarıyor. Dikişleri üzerinde bir sulanma fark ettim ama kan değil beyaz veya yeşil renkli bir akıntı da değil. Bu normal midir ?

   • Uğur dedi ki:

    Benim kedimde 4 aylık aşılarını düzenli olarak yaptırıyorum kisirlastirmayida düşünüyorum…kedimin pek olumsuz bi özelliği yok ısırmaz tırmalamaz tek fazlası çok hareketli ve oyuncu aynı zamanda meraklı oluşu dışarıya çıkmak istiyor kıyamayıp çıkarıyorum sonra belirli bir zaman sonra ya kendisi geliyor yada ben gidip alıyorum hiç dışarıya çıkarmasam olurmu hata etmiş olurmuyum

    • miyhav.com dedi ki:

     Uğur Selam,

     Dışarı çıkarıyorsanız parazit aşılarını tazelemeniz gerekebilir. Onun dışında sorun olmaz diye düşünüyorum, size kalmış.

     Sevgilerle

 5. oya dedi ki:

  Merhabalar ben kedim bugün operasyon geçirdi(kısırlaştırma) fakat vet.hek. kafasına yahut vücuduna herhangi bir şey takıp bağlamadı,dikişleri ısırmasından korkuyrum.klinikte hayvanlar kendilerini yalayarak daha çabuk yarayı iyileştirirmiş.sizin görüşünüz nedir??

  • miyhav.com dedi ki:

   Oya Selamlar,

   Korkmanıza gerek yok, evet dikişlerini ısırıp çekiştirebiliyorlar fakat bugüne kadar bununla ilgili kaotik bir durum oluştuğunu duymadım. Kendi kedimi kısırlaştırdıktan sonra da biraz ağzıyla yokladı ama sonra bıraktı. Şu anda halen dikişi duruyor ama pek ellemiyor artık, sanırım alıştı 🙂 Geçmiş olsun, çok da tedirgin olmanıza gerek yok, normal bir süreç.

 6. Seher şahin dedi ki:

  Kedim bu gün kısırlaştırıldı. Boynuna korumalık taktırtmıyor dikiş üstünü sargı beziyle sarıp kıyafetini giydirsem olur mu

  • miyhav.com dedi ki:

   Seher Selamlar,

   Bence hiç gerek yok, kısa sürede alışıyorlar zaten. Hatta kıyafet bile giydirmeyin, yarasını yalamasına müsade edin.

 7. Esra dedi ki:

  Kedimi 2gün önce kısırlaştırdık fakat narkozdan uyanması normalden fazla sürdü 10saat sonra hareket etti 10saatten sonra bir 8saat saat sonrada ayağa kalkabildi. Hiç brşey yemedi toplamda eğer kısırlaştırmadan önce ki günüde sayarsak çünkü hece 12den sonra birşey yedirmemizi söylediler 3gündür aç. Onun dışında kendini asla sevdirmiyor dokunturmuyor kafasına elinizi götürğrken dahi tıslıyor. Bu kadar gergin ve kendine asla dokundurmaması normal mi hiç bir şekilde yaklaştırmıyor

  • miyhav.com dedi ki:

   Esra Selam,

   3 gün aç kalması garip, genelde ameliyattan 12 saat öncesinde yemek ve suyu kesmeniz gerekli. Ameliyat sonrasında ve uyandıktan sonra da ortalama 12 saat sonra çok az mama ve su verilebilir, 3 gün abes. Veterinerinizle iletişime geçtiniz mi?

   Ameliyat sonrası gergin olmalaları ve tıslamalarını biraz normal karşılamak lazım 🙂 Narkozun etkisi geçtikçe eski haline dönecektir.

 8. Sude dedi ki:

  Ayy uzun zamandır sayfanıza giremiyodum neden bilmiyorum bugün girme fırsatı buldum çok güzel bi site yazınızı okudum çok yardımcı oldu sanırım pazartesi barınaktan sahiplendiğim için barınakta kısırlaştırılması yapılacak kedimin aklımda kalan bi soru var acaba erkek kediler kızgınlıktan önce de ksırlaştırılabilirler mi?

  • miyhav.com dedi ki:

   Sude Selamlar,

   Site ile ilgili bir sorun olursa bize merhaba@miyhav.com ‘dan ulaşabilirsin 🙂

   Erkek kediler 1 yaşına girdikten sonra kısırlaştırılabilir. Ameliyatı kızgınlık döneminde yapılmaması daha uygun, öncesi veya sonrası olabilir.

   Sevgilerle

 9. Nergis dedi ki:

  Merhaba kedimiz yaklaşık 6 aylık dişi bir kedi Garip davranışlar içine girince veterineri artık ergenliğe girdiğini ve her ay bu davranışlarının olacağını söyledi.Kısırlaştırırmanın daha doğru olduğunuda ekledi. Dişi kediler için 6 ay kısırlaştırma için erkenmi değilmi ve ben çalıştığım için 5-6 saat yanlız kalacak ameliyat sonrası bir sakıncası olurmu görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim

  • miyhav.com dedi ki:

   Nergis Selam,

   Dişi kediler için genelde 8 aylık olduktan sonra kısırlaştırılması öneriliyor. Ameliyattan sonra kediden kediye değişmekle birlikte özellikle ilk gün yalnız bırakmamakta fayda var.

   Ameliyat sonrası ve veterinerinizden teslim aldıktan sonra, lütfen kedinizin yanında olun. Bunun için bir plan yapıp haftasonuna ya da uygun bir gününüze denk getirmelisiniz. Anestesi etkisinin geçmesi vakit alıyor, etki altındayken yalnız bırakmayın lütfen, en azından bi 12 saat yanında olun ufaklığın.

   Yutkunma gibi refleksleri anestezi altında kontrol edemediği için boğulma tehlikesi yaşayabilir. Bu yüzden ameliyat sonrası yemek ve su vermeyin. Takriben yaklaşık 12 saat sonra az su ve yemek koyabilirsiniz. Ertesi gün ise normal seviyede mama ve su vermeye devam edebilirsiniz.

 10. Veli dedi ki:

  Tekir erkek kedimizi 7 aylık olunca veterinere kısırlaştırdık aynı zamanda karma aşı zamanı geldiği için karma aşısını yaptırdık. Ameliyattan 2 saat sonra kedim uyandı hareket etti hatta kumuna gitti çişini yaptı ondan sonra uyuması için kucağıma aldım kafası aşağı sarktı gitti gözleri açık hiç kırpmıyor ama nefes alıyor böyle davranması normal mi ilk kedim sonuçta hiçbir bilgim yok çok alıştım kaybetmek istemiyorum

  • miyhav.com dedi ki:

   Selamlar Veli,

   Genelde yaşına girmeden kısırlaştırma ameliyatı pek önerilmiyor, bir de aynı anda aşı yapılmıyor diye biliyorum fakat anlattığına göre anestezinin etkisi geçmemiş olabilir.

   Anestezi etkisi altında böyle davranmaları normal fakat yine de veterinerinizi arayıp bilgi alınız. Geçmiş olsun.

 11. SERDAR dedi ki:

  İyi günler . Ben üç hafta önce dişi bir sokak kedisini sahiplendim. Kızım 8 aylık . İç ve dış parazit aşılarını yaptırdım bir gün de birinci karma aşısını yaptırdım. Veterinerimiz ikinci karma aşı ve kufuz aşısı akabinde istersem kedimi kısırlaştırabileceğimi söyledi. Henüz yaşını doldurmuyor. Yaşını beklemeli miyim? İzmir de yaşıyorum. Sık Aralık’lar ile kızgınlığa girebileceğini söylendi. Teşekkür ederim.

  • miyhav.com dedi ki:

   Serdar Selamlar,

   Dişi kedilerde 8 aylık olduktan sonra kısırlaştırma ameliyatı yapılabiliyor. Ben şahsen yaşına girmeden kısırlaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum fakat 8 aylık ve sonrası için ameliyatın bir zararının olmadığı söyleniyor.

   Benim kedim 2-3 ayda 1 periyotlar şeklinde kızgınlık yaşıyordu ve 1.5 hafta kadar sürüyordu. Bana çok sorun yaşatmadığı için yaşına girmesini beklemiştim. Tamamen sizin tercihiniz.

   Bilgine

 12. yeşim sakine dedi ki:

  Merhabalar kedim 7 aylık ve sanırım kızgınlık dönemi sürekli etrafa işiyor.Vet götürdüm kısırlaştırılması gerektiğini söyledi ancak testislerinden biri karın boşluğunda imiş operasyonla kısırlaştırılacağı söylendi açıkçası endişeliyim.Çok uysal bir kedi ameliyattan sonra ne gibi değişiklikler olur.4 gün antibiyotik verilecek tamamen iyileşme süreci nedir?Vet 4 gün boyunca getirip götürmemizi veya 4 gün kendilerinde kontrol altında tutabileceklerinide söylediler . çok üzgünüm ve fikriniz nedir?

 13. Kerem dedi ki:

  Merhaba,ben dişi kedimi bugün kısırlaştırdım ama ilginç bi şekilde yerinde durmuyo dikişlerinde bir açılma gibi bi sorun çıkarmı?

 14. Esra dedi ki:

  Merhaba,9-10aylik bir disi kedim var oldukca sevecen ve sorunsuz mutlu bir cocuk.yarin kisirlastirma operasyonuna girecek.bugun de bir arkadasim kedisini kisirlastirdi fakat cok hircin ve saldirgan olmus.butun kediler icin durum ayni olmayabilir mi?

 15. Ruki dedi ki:

  Kedim DüN öğlen kısırlaştırma operasyonu geçirdi. Mama yemek istemiyor. Azıcık su içti. Mama yemesi için ne yapılabilir

  • miyhav.com dedi ki:

   Ruki Selamlar,

   Ameliyat sonrası yemek istememeleri sık görülür ve yapabileceğiniz pek birşey yok. Yemek ve suyunu taze olacak şekilde her zamanki koyun, biraz biraz yemeğe başlayacaktır. 1 gün daha yemezse lütfen hızlıca veterinize başvurun.

   Sevgilerle

 16. kerem dedi ki:

  iyi akşamlar bugün kedimin kısırlaştırma operasyonu öğlen 12 de gerçekleşti veterinerimiz kendi uyandırdı saat 2 de evdeydik ayrıca ağrı kesici iğne vurdu eve getirdiğimizde ilk çişini yaptı 4 saat sonrada ıslak mamasını yedi fakat hala dışkı çıkartmadı bu normal mi acaba birde ertesi gün öğlen 1 de ağrı kesici vermemi söyledi yarın öğlene kadar ağrı yaşar mı ?

  • miyhav.com dedi ki:

   Kerem Selamlar,

   Kedilerin acı eşikleri insanlara göre çok yüksektir. Dışkı çıkartması biraz zaman alabilir fakat illaki dışkılama yapacak. Daha da yapmadığı durumda lütfen veterinerinizle görüşün.

 17. Rabia Doğan dedi ki:

  İyi akşamlar.Benim 10 aylık bir oğlum var.Kısırlaştırmak istiyorum.Öğrenci olduğumdan üniversite hastanesinde Kısırlaştırma yapacağım.Sizce herhangi bir kötü sonuç alır mıyım bu konuda çok endişeliyim pek güvenmiyorum.

  • miyhav.com dedi ki:

   Selamlar Rabia,

   Sorunuzun yanıtını bilemeyiz fakat kısırlaştırma ameliyatları çok kolay ameliyatlar. Daha önceden aynı yerde kısırlaştırma yapılan kedi sahiplerinden yorumlar alabilirsiniz.

 18. Beyza dedi ki:

  Iyi günler ben kedimi 6 gün ince kısırlaştırdim ama veterinerimiz tedavi sürecini takip etmedi bizi ortada bıraktı elizabeth kolyesini de kafasında durdurmuyor sürekli yaladığı için ve antibiyotik tedavisi görmediği için enfeksiyon kapmış bugün başka bir veterinere götürdüm kolyeyi taktı ama eve gelinceye kadar tekrar çıkardı yalamasini engellemek için başka nasil bir cozum yolu deneyebilirim bir de kızdığım için gözüm içine bakarak daha fazla yapıyor lütfen yardımcı olun 🙏

 19. Mete ARSLAN dedi ki:

  Merhaba iki dişi kedimize dün kısırlaştırma ameliyatı yaptırdık. Yemek yeme, yalanma, çiş yapma, yürüme hemen hemen düzeldi gibi. Ancak kaka yapmadilar henüz. Ayrıca birinde sağ arka ayağını sanki uyuşmuş gibi kontrol etmekte zorlanma görünüyor. Bu geçici bir durum mudur? Endişelendik.

 20. Karamel dedi ki:

  Merhaba. 14 aylık uysal bir erkek kedim var. Kızgınlığa ilk girdiği zamanlar koku bırakma huyu yoktu bu yüzden kısırlaştırmayı erteledik. Bir dişi kedi ile 2-3 hafta önce çiftleşti ve çiftleşmeden bir hafta kadar sonra koku bırakmaya başladı. Başta inanamadık ve yanlışlıkla yaptı sandık ancak 8-9 gün kadar bu durum devam etti, çok sık olmasa da 2-3 güne bir koku bırakıyordu. Sonrasında bir dişi kedi ile daha çiftleşmesi oldu ve iki gün sonra kısırlaştırıldı. Acaba bu koşullar göz önüne alındığında koku bırakmaya devam eder mi?

 21. Leyla dedi ki:

  Meraba kedim yarin kisirlastirilicak simdi Yemek verebilirmiyim yoksa veremezmiyim

 22. Hicran manisa dedi ki:

  Ben hastanede çalışıyorum ve orda bi tane kedi vardi küçüklükten beri baktim ona sonra kıyamadım orda yağmur çamur soğukta kalmasin diye eve götürdüm ertesi gün barınağa götürüp kısırlaştırayım dedim biraktim kuduz ve parazit aşısını vurmuşlar ve efesi gün kısırlaştırmışlar 6 gün orda kaldi sonra gittim aldim Ama eve getirdim hapşırmaya başladı veterinere götürdük 3 gündür antibiyotik iğne vuruluyo ama çok sessiz mamasın azda olsa yiyyo suda ışığı bugün 12 gün oldu kısırlaştırılalı bişey olur diye korkuyorum yiyip içip tuvaletini yapıp yatiyo sürekli ıyuyo

 23. Pamuş&rakiş dedi ki:

  Selamlar.. 5 gün önce iki kedimi kısırlaştırdım. Biri scottişh Fold 18 aylık biri tekir 8 aylık. İkisi de erkek. Şükürler olsun ki iyiler Tekirim ameliyat sonrası 4 saat sonra hemen toparlandı. İyice ayıldıktan sonra yoğurt verdim. Scottişh biraz sersemledi ama ona da az yoğurt verdim… normalde veriyorsanız ameliyattan sonrada yemek yemeye başlayacağı zaman verin derim ben..

 24. Mia dedi ki:

  Merhabalar.. Dişi bir kedim var. Son birkaç gündür ilk kızışmasını yaşıyor ve gerçekten çok zor geçiyor. Ne ben ne de o uyku uyumuyoruz. Sürekli miyavlıyor. Bu hali beni çok üzüyor. Kısırlaştırmak için biraz geç kaldık malesef. Kısırlaştırmak istiyorum ama okuduğum bir yazıya göre kızışma döneminde iken kısırlaştırma yapılmaması gerekiyormuş. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor?

 25. Hatice dedi ki:

  Merhaba.Ben kedimi 1 hafta önce kısırlaştırdım ,normalden çok çok fazla ilgi istiyor dişi kedi.Evde oldukça sürekli ilgileniyorum benimle filan uyuyor bunlar kısırlaştırma sonrası normal olabilir diye düşündüm ama sürekli miyavlıyor,bir sıkıntısı olabilir mi yoksa kısırlaşma sonrasında normal mi?Acil dönebilir misiniz🙏🏽

 26. Gokce celbis dedi ki:

  Merhaba 2 fün önce kedimi kısırlaştırdık
  Dişi siyam kedisi
  Bugün zorla yemek yedirdim elimle ıslak mamayı ezdim suyunu azda olsa içiyo tuvaletinide yaptı ama bi durgunluk var kucagıma alıyorum böyle hareketsiz gibi yatıyo bişey olmasından korkuyorum sessiz narkozdan mı hala çıkamadı ilk getirdigim gün kusması oldu sonra kusmada olmadı gidişat normal gibi ama bu hareketsizliği beni korlutuyor 😔

 27. İrem dedi ki:

  Merhabalar benim kedim 2 yasında ve cuma günü kısırlaştırma operasyonu geçirdi suan sürekli uyku halinde yemesinde bir problem yok gibi eskisi gibi cok yemese de yemek yiyor ama cok fazla salyası var bu normal mi

 28. kevser dedi ki:

  merhabalar. 2 yaşındaki dişi kedimi 7 mayısta kısırlaştırdık her şey gayet normal görünüyor sadece memelerinden birinde biraz tombulluk var, aşıları için götürmek istedik ama kafese ısrarla girmedi. kontrole götüremiyoruz bu yüzden ne yapabiliriz. açıkçası tedirgin oluyorum korkuyorum. önceki kedimizde hiç böyle bir şey olmamıştı ev kedisi ve hiç dışarı çıkmadı. ne önerirsiniz ? teşekkürler

 29. Melis dedi ki:

  merhaba,
  Benim 2 yaşında bir kedim var sokaktan bulup sahiplenmiştim.Bu hafta sonu kısırlaştıracağım ama çok korkuyorum birşey olur diye 🙁 Birde karakter olarak çok değişik bir kedi çok agresif ve saldırgan kısırlaştırma sonrası daha kötü olur mu ya da tam tersi daha uysal olur mu ? Birde kısırlaştırmaya giderken ne yapmamız gerek aç mı gideceğiz birde yanımızda mama kum vs götürmemiz gerekiyor mu ?

 30. Mİa dedi ki:

  Merhaba ben 8 aylık olan dişi kedinimi bugün barınakda kısırlaştırdım fakat bize hiçbir şey sölemediler bildiğim kadarıyla antibiyotik kullanılması gerekiyor fakat bize hiçbir şey söylenmedi ne yapmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkür

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba,

   Konuyla ilgili veteriner görüşü alırsanız çok daha iyi olur. Operasyon sonrasında aşı vb yolla antibiyotiği kedinize vermiş olabilirler mi?

   Sevgilerle

 31. fatma dedi ki:

  merhaba bir sokak kedisini kısırlaştırıcam fakat bundan önce iç parazit ve dış parazit yaptırmalı mıyım

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba, kısırlaştırma ameliyatı ile diğer aşılar aynı gün içinde yapılması tercih edilmez. Ameliyattan 1 hafta önce ya da 2-3 hafta sonrasında iç/dış parazit yaptırırsanız daha iyi olur.

 32. Aytuğ Zeynep dedi ki:

  Merhabalar. Benim kedim (dişi, yaklaşık 5 aylık) bahçede yaşıyor ve dışarı çıkabiliyor dolayısıyla diğer kedilerle karşılaşıyor. Biz hamile kalmasını istemiyoruz. Eğer kısırlaştırırsak ne gibi sorunlarla karşılaşırız, kedimiz için iyi mi olur kötü mü?

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba,

   Düzgün bir operasyonal kısırlaştırma sonrasında bir sorun yaşamazsınız. Detaylı bilgiler yazıda mevcut.

   Sevgilerle

 33. Aleyna dedi ki:

  Merhabalar,

  Bende disi kedimi kisirlastirdim ve suan iyi gibi yalniz biraz yemek yememe problemi var. Kuru mama yemiyo ama ustune yas mama döktügüm zaman yiyor. Aldigim mamadan Devam edebilirmiyim yoksa kisirlastirilmis mamami almam gerekiyo?

  • miyhav.com dedi ki:

   Aleyna Selam,

   Kısırlaştırılmış kedilerin mamaları farklıdır, proteini daha azdır. Bu yüzden kısırlaştırılmış kediler için olan mamadan almanız gerekli.

 34. Neslihan dedi ki:

  Dişi kedimi kısırlaştırdık 3 gün veteriner burada kalsın gözetimimizde olsun kıpırdamadan durması gerekiyor dedi. 3 gün sonunda eve getirdik hiçbir şey yemedi eve geldi 4 gün oluyor ama hala şırınga ile besliyoruz yemiyor içmiyor en sevdiği şeyleri aldık her şeyi denedik yüzüne dahi bakmıyor bizimle de hiç ilgisi yok Sürekli saklanıyor ameliyattan önce kucağımızda nin Nazlı Hep yanımızda üstümüzde yatardı veterinere götürdük hiçbir şeyi yok dedi psikolojik olduğunu söylüyor Ne yapacağım bilmiyorum

 35. aslı dedi ki:

  Merhaba iki tane scottish longhair kedim var, biri erkek biri dişi. Daha 3,5 aylıklar. Sadece erkek olanı kısırlaştırmayı düşünüyorum. Dişi olan için ameliyatın daha zor olması ve erkeği kısırlaştırdıktan sonra doğum riski olmaması sebebiyle. Hiçbir şeyden emin değilim. İlgili bir veteriner de bulamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir