MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilerde Kısırlaştırma

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım

Uzun gelgitler, detaylı araştırmalar ve sonu belirsiz ikilemler sonrasında o malum kararı aldınız, kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiniz. Bunu yapmak için pek çok geçerli ve faydalı sebebiniz olduğunu biliyorsunuz, ancak bunun her şekilde hem sizin hem kediniz için sancılı bir süreç olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Kısırlaştırma süreci ve sonrası ile ilgili kafanızda birbirinden farklı sorular oluşuyorsa bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırma Sonrası Kedimi Ne Zaman Eve Götürebilirim?

Eğer her şey yolunda giderse – ki kedilerde kısırlaştırma operasyonlarında herhangi bir sorun çıkması çok düşük bir ihtimal – kediniz büyük bir ihtimalle ameliyatın olduğu aynı gün sizinle birlikte evinize dönebilir. Bazı veteriner kliniklerinin kedileri ameliyat sonrasında bir gece kontrol altında tutma gibi bir politikaları olabiliyor; bunu ameliyattan önce doktorla konuşarak netleştirmekte fayda var.

Kedilerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma Kedimin Kişiliğini Değiştirir Mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı teoride hayır, ancak bazı durumlarda kısırlaştırma sonrası kedilerde beklenenin dışında davranış, hal ve hareketler oluşabiliyor. Söz konusu kısırlaştırma sonrası davranış değişimi olduğu zaman pek çok kedi sahibinin en korktuğu durum, kedilerinin daha az samimi ve şefkatli davranmaya başlaması ihtimali oluyor. Muayyen dönemindeki dişi kediler genellikle bu dönemlerde saplantılı düzeyde şefkatli oluyor ve sürekli ilgi istiyorlar. Tabii ki bu dönemler kısırlaştırma sonrası ortadan kalktığı için ister istemez bu aşırı şefkat ve ilgi durumu da artık gerçekleşmiyor. Bununla birlikte kısırlaştırma kedinizin standart şefkat ve ilgi beklentisini hiçbir düzeyde etkilemez.

Bazı kedi sahipleri ise doğum yapmadan kısırlaştırılan kedilerin normalden daha agresif ve saldırgan bir hal aldıklarını gözlemleyebiliyorlar. Bu gözlem ve tecrübelerin yanı sıra belirtmek gerekir ki her bir kedi birbirinden farklı ve eşsizdir, bu da kısırlaştırma sonrası her birinin farklı tepki ve davranışlar sergileyebileceği anlamına gelir. Genel olarak baktığınızda ise kısırlaştırmanın kedinizin davranışları ve size karşı tutumu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur diyebiliriz.

Kedilerin Tek Kalması

Kısırlaştırma Sonrası Kedim Kilo Alır Mı?

Burada her şeyden önce belirtmek gerekir ki ameliyatın kendisi kilo alımına yol açan bir prosedür değildir. Bu maalesef kedilerini kısırlaştırmayı düşünen insanları süreçten soğutan, yaygın olarak bilinen bir kedi efsanesi.

Bununla birlikte şunu vurgulamakta fayda var: Eğer kedinizi kısırlaştırıldıktan sonra, kısırlaştırılmadan önceki ile aynı miktar ve oranlarda beslerseniz kesinlikle kilo alacaktır. Bunun temel sebebi, kısırlaştırılan bir kedinin metabolizmasının işlem sonrası daha yavaş çalışmaya başlamasıdır. Bu yüzden de steril bir kedinin prosedür sonrası daha az kalori tüketmesi gerekir.

Eğer ameliyat sonrası kedinizin kilo aldığını fark ederseniz ya verdiğiniz mama miktarını azaltın ya da kısırlaştırılmış kedilere özel mamaya geçin. Bununla birlikte kedinizin rutinine birkaç egzersiz ve hareket eklemek de faydalı olacaktır.

Kedilerde Kısırlaştırma

Kedim Neden Ameliyat Sonrasında Titriyor?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedilerde en sık görülen yan etki titremeleri oluyor. Bunun birden çok sebebi var. Her şeyden önce kediniz anestezi sonrası düşen vücut sıcaklığı ile baş ederken üşüyor olabilir. Kısırlaştırma sonrası bakım sırasında en önemli şey kedinizi sıcakta tutmanız ve her zamanki vücut sıcaklığına bir an önce geri dönmesini sağlamanızdır. Bununla birlikte ameliyat sonrası ağrı da titremeler yaşamasına sebep olabilir. Büyük bir ihtimalle veteriner zaten hali hazırda kedinize ağrıları için bir ağrı kesici ilaç yapmıştır, o yüzden de veteriner kontrolü ya da tavsiyesi altında olmadıkça kedinize ekstradan ağrı kesici vermeniz doğru olmaz.

Buraya dikkat: Eğer kediniz ameliyat sonrası geceyi atlattıktan sonra hala titriyorsa mutlaka ama mutlaka veterineriz ile iletişime geçin.

Kısırlaştırıldıktan Sonra Kedime Nasıl Bakmalıyım?

Kısırlaştırma ameliyatının akabinde kedinizi eve götürmek üzere klinikten ayrılırken veterineriniz size gerekli talimat ve uyarıları yapacaktır. Her ne olursa olsun bu talimatlara uymanız çok önemlidir. Pek çok klinik kısırlaştırma sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler ile ilgili hazırda yazılı bir rehber bulunduruyor; siz de veterinerinizden bu rehberi isteyebilirsiniz.

Genellikle ameliyattan yaklaşık 6-8 saat sonra kedinize mama verebilir duruma geleceksiniz, ancak kediniz büyük bir ihtimalle mamayı yemek istemeyecektir. Bu oldukça doğaldır, ne de olsa hala anestezinin ve ağrı kesici ilaçların etkisindedir ve ufak bir iştah kaybı yaşayabilir. Eğer kediniz ameliyattan 24 saat geçtikten sonra hala yemek yememe konusunda ısrarcıysa yine veterinere danışma vaktiniz gelmiş demektir.

Kısırlaştırma sonrası bakım ile ilgili bir diğer önemli nokta, kediyi ameliyat sonrasında sakin, sessiz ve sıcak bir ortamda tutmanızdır. Kediniz bu korunaklı alanda en az 2 hafta geçirmeli ve hem fiziksel hem ruhsal olarak kendini yenilemelidir. Eğer siz de bir ameliyat geçirdiyseniz, ameliyat sonrası ruh halinizi hatırlayın ve kendinizi kedinizin yerine koyun; o da yüksek ihtimalle sizin de yaşamış olduğunuz aynı hassasiyet ve yorgunluğu yaşıyordur. Bu 2 hafta boyunca diğer evcil hayvanları ve çocukları kedinizden uzak tutun; gereksiz heyecan, stres ve korku kedinizin iyileşme sürecine zarar verecektir.

Kedilerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma sonrası 2 hafta boyunca kedinizi dışarıya çıkartmak da doğru bir hamle olmayabilir. Anestezi ve ağrı kesici ilaçlar ile bir miktar zayıflayan bünye, dışarıdan alacağı mikrop ve virüslere karşı daha açık olacağı için olmadık yere kedinizin hastalanmasına sebep olabilir. Bununla birlikte dış ortamlardaki pire ve bitler kedinizin ameliyat yarasına konarak enfeksiyon kapmasına da yol açabilir. Söz ameliyat kesiğinden açılmışken onu da düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Eğer dikişler etrafında herhangi bir şişkinlik ya da kızarıklık fark ederseniz hemen veterinerinizi arayın. Dikiş izinden ilk günler pembemsi bir sıvı akabilir; bu iyileşmekte olan bir yara için oldukça normaldir. Öte yandan yeşil, beyaz ya da sarımsı bir akıntı veteriner alarmını işaret eder.

Kedinizin dikişleri doktorun işlem tercihine bağlı olarak içeride ya da dışarıda olabilir. Dışarıda olan dikişlerin dezavantajı, kedinizin onlardan rahatsız olup onları çıkartmaya çalışmasıdır, bu nedenle ameliyat öncesinde bu konu ile ilgili mutlaka veteriner ile konuşun ve dikişlerin nasıl konumlanacağı ile ilgili bilgi alın. Kediniz içgüdüsel olarak yarasını yalamaya ve çiğnemeye çalışacaktır; mümkün olduğunca bunu yapmasını engelleyin.

Her şey bir yana bu kısırlaştırma süreci boyunca minik tüylü dostunuza bol bol sevgi, ilgi ve şefkat göstermeyi unutmayın; ne de olsa sevgi her şeyin ilacıdır!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım için 132 Yorum Var!

 1. Aysel aksu dedi ki:

  Kediler her sene kısırlaştırma yapiliyirmu benim kedim bir buçuk yaşında ve beni görünce kendini yerlere atıp yuvarlanıyor bu ne anlama geliyor

  • miyhav.com dedi ki:

   Aysel Merhaba,

   Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında tekrar bir ameliyat olmalarına gerek yok 🙂 Kedin henüz kısırlaştırılmadıysa çiftleşme dönemine girmiş ya da sadece oyun oynamak istiyor olabilir. Dişi kediler çiftleşme dönemlerine girdiklerinde popolarını hafif yukarı kaldırırlar ve konuşurlar (sık miyavlar). Daha fazla detay verebilirsen daha iyi yardımcı oluruz.

   • milaaylen dedi ki:

    aynen öyle oluyor bizimkide öyle yapıyor sonra onu kısıllaştırdık

   • Vildan dedi ki:

    Bir sokak kedisini yavruları varken kisirlastirdilar.. yavrular süt emmeye devam ediyorlar.. acaba kedi süt üretmeye devam ediyor mudur?

   • Hera dedi ki:

    Merhaba ben 2 gün önce kızımı kısırlaştırdım ama gecesinde onu kaybettim narkozdan dediler kızım neden gitti

   • Aysu dedi ki:

    Dişi kedim 15 Şubat’ta yani dün sabah on gibi kısırlaştırma ameliyatı oldu. Bir saat sonra eve geldik yürümeye çalıştı ve yere devrildi bir kaç kez bunu tekrarladı sonra uzun bir süre oturur pozisyonda kaldı sanırım canı acidifi için hep ayrı pozisyonda oturuyor şuan ameliyatın üzerinden 13 saat geçti ve hala su ve yemek yemedi. Bana veteriner hekim tarafından ağrı kesici yaptırmam söylenmedi ağrı kesici ilacı nerde bulabilirim ve napmaliyim

  • Aleyna dedi ki:

   Evet kisirlastir daha sonralarinda bagirmaya basliyorlar ev halki kedini evden atabilir ben ailemle baya problem yasiyorum

  • Ayşenur dedi ki:

   Kedin seni görünce eğer yuvarlanıyor sa senin geldiğine ya sevinmiş yada seninle oyun oynamak ister

  • benan dedi ki:

   Merhaba ilgi istiyordur o 🙂

 2. Meltem dedi ki:

  Erkek kedim iki gün önce kisirlastirildi. Ama o günden beri cok huzursuz evi dört dönüyor, hala aglamakli miyavliyor sürekli. Benzer bir sorun yasayan var midir? Varsa nasil cözebildiniz?

  • miyhav.com dedi ki:

   Meltem Selamlar,

   Ben de dişi kedimi dün kısırlaştırdım. Sabah ameliyatı gerçekleşti ve akşam 5 gibi teslim alıp eve getirdim. Bugün de tekrar kontrole gidip aşılarını oldu. Bizim kedide bir huzursuzluk olmadı fakat veterinerim kedilerin acı eşiklerinin yüksek olduğundan bahsetti. Takip etmem gereken tek konu da ameliyat sonrasında evde yemek yemediği. Bizimkisine kuru ve ıslak mamayı verdiğimde yarısını hemen yedi, böylece rahatladık.

   Eğer sizin ufaklık yemek yediyse bir problem yok. Onu strese sokabilecek şeylerden uzak tutun, çok hareket etmemesi için de oyun vs oynamayın, kendi haline bırakmanızı öneririm. Olabildiğince kendisini güvende hissetmesini sağlayın.

   İçinizi rahatlatmak isterseniz bir veterineri arayıp görüş alabilirsiniz. Kedi kısırlaştırma işlemi benim de beklediğimin aksine çok kolaymış, daha doğrusu kısırlaştırma sonrası bakım. Bizimkisinin bir problemi olmadı, hatta şu anda yastığında uyuyor 🙂

   Çok geçmiş olsun, umarım sizinkisi de en kısa sürede normale döner. Yine de rahatlamak için veteriner görüşü almanız iyi olur.

   Sevgilerle

   • Serap dedi ki:

    Dısı kedım var ve yarın kısıtlastıtacam bır sey olacak dıye cok korkuyomm ?ameliyat ta sonra bende eve alacam tehlikeli olırmus acaba

   • Yusuf dedi ki:

    Kedim kısırlaştırma operasyonu sonrası yemek yemez oldu tüm gün yatıyor hic kalkmıyor

   • Ayşe dedi ki:

    Benim kizimi bu gun kisirlastirdim ama hiç yatmadi daha geziniyor ve oturuyor yemek yedi ama cok korkuyorum

   • Berrin dedi ki:

    Selamlar disi kedim 1 hafta önce kısır lastirma ameliyatı oldu biraz zor atlattı diyebilirim , 2 gündür kendine geldi fakat bugün gece hic uyutmadı hep miyavladi nesi olduğunu anlamadım daha sonra kan izleri gördüm yokladigimda organindan kan geldiğini gördüm acaba ameliyat sonrası normalmidir, evde 4 kediler burada.cevap için şimdiden Teşekkürler.

  • Yeliz dedi ki:

   Aynen bizimkide bir kac gün oldu kisirlastirdik
   O günden beri Cok huzursuz
   Sürekli ordan oraya kosturuyo
   Kapilarin üzerine tirmaniyo
   Yapmadigi hareketleri yapiyo

 3. Yıldız dedi ki:

  Merhabalar. Ben de ilk defa sokak kedisini beslemeye başladım. Çok soğuk olunca apartman merdiven boşluğunda. Dişi . Bu sebeple kısırlaştırmaya götürdüm. Bir iki gün sıkıntı yaşadı. Iyıleşene kadar bizim evde. Sonra ne yapmalıyım dışarda olması daha doğal diye düşünüyorum. Sizin tavsiyeniz ne olur

  • miyhav.com dedi ki:

   Selamlar Yıldız,

   Ufaklığı kısırlaştırman ve misafir etmen bence harika birşey! Gönlüne sağlık.

   Tercihen kediyi sahiplenseniz daha iyi olur fakat en azından havalar ısınana kadar ve ameliyat sonrası dikişlerinin atmasını bekleyebilirseniz harika olur. Dikişlerin atması da ortalama 1 ay sürebiliyor, 1 ay kadar evde misafir edebilirseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum 🙂 Hem havalar da ısınmaya başlar.

   Sevgilerle

 4. umut dedi ki:

  merhaba
  kedimiz dışarıya çok sık çıkıyor sadece mama yemek ve uyumak için geliyor sonra tekrar dışarı çıkmak istiyor.apartmanda oturduğumuz için bu bize sıkıntı veriyor sürekli dışarı çıkıp onu kontrol ediyoruz içeri gelmek isterse apartman önünde bizi bekliyor .hem hijyen hem de sorumluluk yönünden zahmetli oluyor.bazen ortadan kayboluyor 2-3 gün gelmiyor
  kedimiz 2 yaşında erkek
  kısırlaştırsak gene aynı durum devam eder mi sadece evde beslemek istiyoruz dışarı çıkmasını nasıl engelleriz.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • miyhav.com dedi ki:

   Umut Selamlar,

   Kediler kısırlaştırıldıktan sonra genelde daha sakin oluyorlar. Kedinizin neden dışarı çıktığına bakmak gerekli, çiftleşmek için mi yoksa bölgesini genişletmek için mi çıkıyor? Fakat herşeyden önce kediniz dışarı çıkıyorsa dış parazitlerini tekrar tekrar yaptırmanızda fayda var. Dışarıda parazit kapabilir. Açıkçası evde beslenilen evcil kedilerin dışarı çıkmasını pek doğru bulmuyorum.

   Engellemek için dışarı çıkmasına izin vermediğinizde tepkisi nasıl oluyor? Gerçekten çıkmak zorunda mı?

   • Hilal dedi ki:

    Merhaba . Dışı kedim 9 gün önce genital kanamadan dolayı ameliyat oldu ve aynı zamanda kısırlastirildı. Bugün 9. Gün yemeklerini yiyor tuvalete gidiyor bir problem yok fakat başında elizabet denilen koruyucusu var ve surekl i kendini dikişli olan karın bölgesini yalamaya çalışıyor. Koruyucu başlığın kenarları dikişlerine sürtüyor ve kıyafet giydirmeyi denedim arkamdan hemen çıkarıyor. Dikişleri üzerinde bir sulanma fark ettim ama kan değil beyaz veya yeşil renkli bir akıntı da değil. Bu normal midir ?

   • Uğur dedi ki:

    Benim kedimde 4 aylık aşılarını düzenli olarak yaptırıyorum kisirlastirmayida düşünüyorum…kedimin pek olumsuz bi özelliği yok ısırmaz tırmalamaz tek fazlası çok hareketli ve oyuncu aynı zamanda meraklı oluşu dışarıya çıkmak istiyor kıyamayıp çıkarıyorum sonra belirli bir zaman sonra ya kendisi geliyor yada ben gidip alıyorum hiç dışarıya çıkarmasam olurmu hata etmiş olurmuyum

   • miyhav.com dedi ki:

    Uğur Selam,

    Dışarı çıkarıyorsanız parazit aşılarını tazelemeniz gerekebilir. Onun dışında sorun olmaz diye düşünüyorum, size kalmış.

    Sevgilerle

  • hilL dedi ki:

   bizim kedimizde oyleydi sadece yemek ve uyumak icin gelir dinlenip geri disari cikardi gunde 5 kes eve gelip terar hop disari kisirlastirinca gecer sandik ama yine ayni asla disardan vazgecmiyor!eger duzenli disari cikiyorsa sakin kisirlastirmayin en azindan kendini koruyabilsin!tamamen evde olan bir kediyi kisirlastirmakta işe yariyor ama disari cikmaya alismis bir kedi gene disari cikmak icin kisirlastirsanizda bagiriyor

 5. oya dedi ki:

  Merhabalar ben kedim bugün operasyon geçirdi(kısırlaştırma) fakat vet.hek. kafasına yahut vücuduna herhangi bir şey takıp bağlamadı,dikişleri ısırmasından korkuyrum.klinikte hayvanlar kendilerini yalayarak daha çabuk yarayı iyileştirirmiş.sizin görüşünüz nedir??

  • miyhav.com dedi ki:

   Oya Selamlar,

   Korkmanıza gerek yok, evet dikişlerini ısırıp çekiştirebiliyorlar fakat bugüne kadar bununla ilgili kaotik bir durum oluştuğunu duymadım. Kendi kedimi kısırlaştırdıktan sonra da biraz ağzıyla yokladı ama sonra bıraktı. Şu anda halen dikişi duruyor ama pek ellemiyor artık, sanırım alıştı 🙂 Geçmiş olsun, çok da tedirgin olmanıza gerek yok, normal bir süreç.

   • Neşe erdek dedi ki:

    Kedim dün kısırlaştırıldi. Mama yemiyor.kisirlastirilmis kedi maması koydum kabına yemiyor.eski mamasından verebilirmiyim acaba.birde ameliyattan sonra boyunluk taktılar dikişi ellemesin diye ama hiç rahat görünmüyor. Napabilirim acaba

  • Hilal dedi ki:

   Bence pijama kolundan kıyafet giydir ve bantla alt ve üst terefından yuvarlak şekilde . En iyisi bu

 6. Seher şahin dedi ki:

  Kedim bu gün kısırlaştırıldı. Boynuna korumalık taktırtmıyor dikiş üstünü sargı beziyle sarıp kıyafetini giydirsem olur mu

  • miyhav.com dedi ki:

   Seher Selamlar,

   Bence hiç gerek yok, kısa sürede alışıyorlar zaten. Hatta kıyafet bile giydirmeyin, yarasını yalamasına müsade edin.

  • Hilal dedi ki:

   Olur ama kıyafeti üzerinden bantla kayar

 7. Esra dedi ki:

  Kedimi 2gün önce kısırlaştırdık fakat narkozdan uyanması normalden fazla sürdü 10saat sonra hareket etti 10saatten sonra bir 8saat saat sonrada ayağa kalkabildi. Hiç brşey yemedi toplamda eğer kısırlaştırmadan önce ki günüde sayarsak çünkü hece 12den sonra birşey yedirmemizi söylediler 3gündür aç. Onun dışında kendini asla sevdirmiyor dokunturmuyor kafasına elinizi götürğrken dahi tıslıyor. Bu kadar gergin ve kendine asla dokundurmaması normal mi hiç bir şekilde yaklaştırmıyor

  • miyhav.com dedi ki:

   Esra Selam,

   3 gün aç kalması garip, genelde ameliyattan 12 saat öncesinde yemek ve suyu kesmeniz gerekli. Ameliyat sonrasında ve uyandıktan sonra da ortalama 12 saat sonra çok az mama ve su verilebilir, 3 gün abes. Veterinerinizle iletişime geçtiniz mi?

   Ameliyat sonrası gergin olmalaları ve tıslamalarını biraz normal karşılamak lazım 🙂 Narkozun etkisi geçtikçe eski haline dönecektir.

   • Huriye dedi ki:

    Herkese patili günler diliyorum,benim 10 aylık erkek kedimi 3 gün önce kısırlaştırdık hâlâ garip davranıyor sanki yabancı bir evde gibi,sanki narkozla pamuğuma reset atıldı herşeyi sil baştan yaşıyor öğretiyoruz ve hâlâ arka bacaklarını büküp çok garip yürüyor çok korkuyorum bir şeyler ters gitti diye yarın veterinerle konuşacam,buna benzer bir durum yaşıyan varmı ,@miyhav.com normalmi bu yaşadıklarımız çok üzülüyorum,3 gündür yaşadığımız üzücü saatleri saymakla bitmez pamuğumu böyle görmek beni kahretti ve hâlâ devam ediyor tuhaf yürümesi yabancılaması vs

  • Ceyd dedi ki:

   Kedinize noldu kendini toparlayabildi mi?

 8. Sude dedi ki:

  Ayy uzun zamandır sayfanıza giremiyodum neden bilmiyorum bugün girme fırsatı buldum çok güzel bi site yazınızı okudum çok yardımcı oldu sanırım pazartesi barınaktan sahiplendiğim için barınakta kısırlaştırılması yapılacak kedimin aklımda kalan bi soru var acaba erkek kediler kızgınlıktan önce de ksırlaştırılabilirler mi?

  • miyhav.com dedi ki:

   Sude Selamlar,

   Site ile ilgili bir sorun olursa bize merhaba@miyhav.com ‘dan ulaşabilirsin 🙂

   Erkek kediler 1 yaşına girdikten sonra kısırlaştırılabilir. Ameliyatı kızgınlık döneminde yapılmaması daha uygun, öncesi veya sonrası olabilir.

   Sevgilerle

   • Aygün dedi ki:

    Kedimi 3gün önce kısırlastırtım hazır narkoz almıske tıraşınıda yaptırdım mamasını yiyo tuvaletine gidiyo ama büyük tuvaletini birkere yaptı bide bide devamlı uyo yatagından cıkmıyo buda beni cok üzüyo eski nesesi yok ne zaman eski haline döner kızım

   • Cansu dedi ki:

    Benım kedim henuz 11 aylık erkek brtish fakat bı ıkı haftadır miyavlamaya basladı kısık seste bugun ilkkez gezdırme cantasının koluna çişini yaptı daha sonra koltukta gördüm kısırlastırmam gerekli fakat cok korkuyorum istanbul avrupa yakasında iyi olan veterinerler nereleri bilen varmı yazabılırmısıniz

  • mehmet dedi ki:

   Erkek kedimi kısırlaştırdım bugün 5. gün oldu yarasına dikiş vs atılmadı sürekli bölgesini yalıyor ama herhangi bir sorın yokmuş veterinerimin dediğine göre kedim sadece kakasını çok az yapıyor 4 gündür hiç yapmamıştı bugün biraz zeytin yağı içirdim ve kakasını yaptı sonrasında durgun olan kedim hareketlendi kısa bir süre de olsa ama şuan yine aynı oyun vs oynamıyor çok durgun dalıp gidiyor üzgünmüş gibi hissediyorum bu geçicekmidir acaba şuan tek sorunumuz kakasını çok yapmaması ve durgun olması onun haricinde yeme içmesinde bi sorun yok fikrinizi alabilirmiyim

  • Sıla dedi ki:

   Merhaba dişi kedimi dün kısırlaştırdım ve doktorumuz bir antibiyotik iğne veya şurup takviyesiyle ilgili bir şey söylemedi bu sorun çıkarır mı sizce yoksa antibiyotiksiz de atlatabilir mi?

 9. Nergis dedi ki:

  Merhaba kedimiz yaklaşık 6 aylık dişi bir kedi Garip davranışlar içine girince veterineri artık ergenliğe girdiğini ve her ay bu davranışlarının olacağını söyledi.Kısırlaştırırmanın daha doğru olduğunuda ekledi. Dişi kediler için 6 ay kısırlaştırma için erkenmi değilmi ve ben çalıştığım için 5-6 saat yanlız kalacak ameliyat sonrası bir sakıncası olurmu görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim

  • miyhav.com dedi ki:

   Nergis Selam,

   Dişi kediler için genelde 8 aylık olduktan sonra kısırlaştırılması öneriliyor. Ameliyattan sonra kediden kediye değişmekle birlikte özellikle ilk gün yalnız bırakmamakta fayda var.

   Ameliyat sonrası ve veterinerinizden teslim aldıktan sonra, lütfen kedinizin yanında olun. Bunun için bir plan yapıp haftasonuna ya da uygun bir gününüze denk getirmelisiniz. Anestesi etkisinin geçmesi vakit alıyor, etki altındayken yalnız bırakmayın lütfen, en azından bi 12 saat yanında olun ufaklığın.

   Yutkunma gibi refleksleri anestezi altında kontrol edemediği için boğulma tehlikesi yaşayabilir. Bu yüzden ameliyat sonrası yemek ve su vermeyin. Takriben yaklaşık 12 saat sonra az su ve yemek koyabilirsiniz. Ertesi gün ise normal seviyede mama ve su vermeye devam edebilirsiniz.

   • Hülya YILDIRIM dedi ki:

    Merhabalar kızımız 1.5 yaşında.Eşim bir arkadaşından aldı ve bize kısırlaştırılmış denildi! Fakat kedimiz dün garip hareketlerde bulununca,veterinere götürdük ve bize kızgınlık döneminde olduğu söylendi! Yani kedimiz kısırlaştırılmamış! Çünkü dikiş izide bulamadılar.Neyse…kısırlaştırılması önerildi ama dinen caiz değil! Bunun başla bir yolu yok mu? Çok üzülüyorum? Asla dışarı çıkarmıyoz tam ev kedisi.Yani bu kızgınlık süreci,başka nasıl atlatılabilir ki? Ve bu kızgınlık hali beni çok üzüyor? çaresizce miyavlaması ve hareketleri çok üzücü? cevabınızı merakla bekliycem!

 10. Veli dedi ki:

  Tekir erkek kedimizi 7 aylık olunca veterinere kısırlaştırdık aynı zamanda karma aşı zamanı geldiği için karma aşısını yaptırdık. Ameliyattan 2 saat sonra kedim uyandı hareket etti hatta kumuna gitti çişini yaptı ondan sonra uyuması için kucağıma aldım kafası aşağı sarktı gitti gözleri açık hiç kırpmıyor ama nefes alıyor böyle davranması normal mi ilk kedim sonuçta hiçbir bilgim yok çok alıştım kaybetmek istemiyorum

  • miyhav.com dedi ki:

   Selamlar Veli,

   Genelde yaşına girmeden kısırlaştırma ameliyatı pek önerilmiyor, bir de aynı anda aşı yapılmıyor diye biliyorum fakat anlattığına göre anestezinin etkisi geçmemiş olabilir.

   Anestezi etkisi altında böyle davranmaları normal fakat yine de veterinerinizi arayıp bilgi alınız. Geçmiş olsun.

 11. SERDAR dedi ki:

  İyi günler . Ben üç hafta önce dişi bir sokak kedisini sahiplendim. Kızım 8 aylık . İç ve dış parazit aşılarını yaptırdım bir gün de birinci karma aşısını yaptırdım. Veterinerimiz ikinci karma aşı ve kufuz aşısı akabinde istersem kedimi kısırlaştırabileceğimi söyledi. Henüz yaşını doldurmuyor. Yaşını beklemeli miyim? İzmir de yaşıyorum. Sık Aralık’lar ile kızgınlığa girebileceğini söylendi. Teşekkür ederim.

  • miyhav.com dedi ki:

   Serdar Selamlar,

   Dişi kedilerde 8 aylık olduktan sonra kısırlaştırma ameliyatı yapılabiliyor. Ben şahsen yaşına girmeden kısırlaştırılmaması gerektiğini düşünüyorum fakat 8 aylık ve sonrası için ameliyatın bir zararının olmadığı söyleniyor.

   Benim kedim 2-3 ayda 1 periyotlar şeklinde kızgınlık yaşıyordu ve 1.5 hafta kadar sürüyordu. Bana çok sorun yaşatmadığı için yaşına girmesini beklemiştim. Tamamen sizin tercihiniz.

   Bilgine

 12. yeşim sakine dedi ki:

  Merhabalar kedim 7 aylık ve sanırım kızgınlık dönemi sürekli etrafa işiyor.Vet götürdüm kısırlaştırılması gerektiğini söyledi ancak testislerinden biri karın boşluğunda imiş operasyonla kısırlaştırılacağı söylendi açıkçası endişeliyim.Çok uysal bir kedi ameliyattan sonra ne gibi değişiklikler olur.4 gün antibiyotik verilecek tamamen iyileşme süreci nedir?Vet 4 gün boyunca getirip götürmemizi veya 4 gün kendilerinde kontrol altında tutabileceklerinide söylediler . çok üzgünüm ve fikriniz nedir?

 13. Kerem dedi ki:

  Merhaba,ben dişi kedimi bugün kısırlaştırdım ama ilginç bi şekilde yerinde durmuyo dikişlerinde bir açılma gibi bi sorun çıkarmı?

 14. Esra dedi ki:

  Merhaba,9-10aylik bir disi kedim var oldukca sevecen ve sorunsuz mutlu bir cocuk.yarin kisirlastirma operasyonuna girecek.bugun de bir arkadasim kedisini kisirlastirdi fakat cok hircin ve saldirgan olmus.butun kediler icin durum ayni olmayabilir mi?

 15. Ruki dedi ki:

  Kedim DüN öğlen kısırlaştırma operasyonu geçirdi. Mama yemek istemiyor. Azıcık su içti. Mama yemesi için ne yapılabilir

  • miyhav.com dedi ki:

   Ruki Selamlar,

   Ameliyat sonrası yemek istememeleri sık görülür ve yapabileceğiniz pek birşey yok. Yemek ve suyunu taze olacak şekilde her zamanki koyun, biraz biraz yemeğe başlayacaktır. 1 gün daha yemezse lütfen hızlıca veterinize başvurun.

   Sevgilerle

 16. kerem dedi ki:

  iyi akşamlar bugün kedimin kısırlaştırma operasyonu öğlen 12 de gerçekleşti veterinerimiz kendi uyandırdı saat 2 de evdeydik ayrıca ağrı kesici iğne vurdu eve getirdiğimizde ilk çişini yaptı 4 saat sonrada ıslak mamasını yedi fakat hala dışkı çıkartmadı bu normal mi acaba birde ertesi gün öğlen 1 de ağrı kesici vermemi söyledi yarın öğlene kadar ağrı yaşar mı ?

  • miyhav.com dedi ki:

   Kerem Selamlar,

   Kedilerin acı eşikleri insanlara göre çok yüksektir. Dışkı çıkartması biraz zaman alabilir fakat illaki dışkılama yapacak. Daha da yapmadığı durumda lütfen veterinerinizle görüşün.

 17. Rabia Doğan dedi ki:

  İyi akşamlar.Benim 10 aylık bir oğlum var.Kısırlaştırmak istiyorum.Öğrenci olduğumdan üniversite hastanesinde Kısırlaştırma yapacağım.Sizce herhangi bir kötü sonuç alır mıyım bu konuda çok endişeliyim pek güvenmiyorum.

  • miyhav.com dedi ki:

   Selamlar Rabia,

   Sorunuzun yanıtını bilemeyiz fakat kısırlaştırma ameliyatları çok kolay ameliyatlar. Daha önceden aynı yerde kısırlaştırma yapılan kedi sahiplerinden yorumlar alabilirsiniz.

 18. Beyza dedi ki:

  Iyi günler ben kedimi 6 gün ince kısırlaştırdim ama veterinerimiz tedavi sürecini takip etmedi bizi ortada bıraktı elizabeth kolyesini de kafasında durdurmuyor sürekli yaladığı için ve antibiyotik tedavisi görmediği için enfeksiyon kapmış bugün başka bir veterinere götürdüm kolyeyi taktı ama eve gelinceye kadar tekrar çıkardı yalamasini engellemek için başka nasil bir cozum yolu deneyebilirim bir de kızdığım için gözüm içine bakarak daha fazla yapıyor lütfen yardımcı olun ?

 19. Mete ARSLAN dedi ki:

  Merhaba iki dişi kedimize dün kısırlaştırma ameliyatı yaptırdık. Yemek yeme, yalanma, çiş yapma, yürüme hemen hemen düzeldi gibi. Ancak kaka yapmadilar henüz. Ayrıca birinde sağ arka ayağını sanki uyuşmuş gibi kontrol etmekte zorlanma görünüyor. Bu geçici bir durum mudur? Endişelendik.

 20. Karamel dedi ki:

  Merhaba. 14 aylık uysal bir erkek kedim var. Kızgınlığa ilk girdiği zamanlar koku bırakma huyu yoktu bu yüzden kısırlaştırmayı erteledik. Bir dişi kedi ile 2-3 hafta önce çiftleşti ve çiftleşmeden bir hafta kadar sonra koku bırakmaya başladı. Başta inanamadık ve yanlışlıkla yaptı sandık ancak 8-9 gün kadar bu durum devam etti, çok sık olmasa da 2-3 güne bir koku bırakıyordu. Sonrasında bir dişi kedi ile daha çiftleşmesi oldu ve iki gün sonra kısırlaştırıldı. Acaba bu koşullar göz önüne alındığında koku bırakmaya devam eder mi?

 21. Leyla dedi ki:

  Meraba kedim yarin kisirlastirilicak simdi Yemek verebilirmiyim yoksa veremezmiyim

 22. Hicran manisa dedi ki:

  Ben hastanede çalışıyorum ve orda bi tane kedi vardi küçüklükten beri baktim ona sonra kıyamadım orda yağmur çamur soğukta kalmasin diye eve götürdüm ertesi gün barınağa götürüp kısırlaştırayım dedim biraktim kuduz ve parazit aşısını vurmuşlar ve efesi gün kısırlaştırmışlar 6 gün orda kaldi sonra gittim aldim Ama eve getirdim hapşırmaya başladı veterinere götürdük 3 gündür antibiyotik iğne vuruluyo ama çok sessiz mamasın azda olsa yiyyo suda ışığı bugün 12 gün oldu kısırlaştırılalı bişey olur diye korkuyorum yiyip içip tuvaletini yapıp yatiyo sürekli ıyuyo

 23. Pamuş&rakiş dedi ki:

  Selamlar.. 5 gün önce iki kedimi kısırlaştırdım. Biri scottişh Fold 18 aylık biri tekir 8 aylık. İkisi de erkek. Şükürler olsun ki iyiler Tekirim ameliyat sonrası 4 saat sonra hemen toparlandı. İyice ayıldıktan sonra yoğurt verdim. Scottişh biraz sersemledi ama ona da az yoğurt verdim… normalde veriyorsanız ameliyattan sonrada yemek yemeye başlayacağı zaman verin derim ben..

 24. Mia dedi ki:

  Merhabalar.. Dişi bir kedim var. Son birkaç gündür ilk kızışmasını yaşıyor ve gerçekten çok zor geçiyor. Ne ben ne de o uyku uyumuyoruz. Sürekli miyavlıyor. Bu hali beni çok üzüyor. Kısırlaştırmak için biraz geç kaldık malesef. Kısırlaştırmak istiyorum ama okuduğum bir yazıya göre kızışma döneminde iken kısırlaştırma yapılmaması gerekiyormuş. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ne yapmam gerekiyor?

 25. Hatice dedi ki:

  Merhaba.Ben kedimi 1 hafta önce kısırlaştırdım ,normalden çok çok fazla ilgi istiyor dişi kedi.Evde oldukça sürekli ilgileniyorum benimle filan uyuyor bunlar kısırlaştırma sonrası normal olabilir diye düşündüm ama sürekli miyavlıyor,bir sıkıntısı olabilir mi yoksa kısırlaşma sonrasında normal mi?Acil dönebilir misiniz??

  • Yaprak dedi ki:

   Merhaba benim de kızım aynı durumda . Üç gün önce kısırlaştırma operasyonu oldu. Sürekli ilgi istiyor kucağımdan inmek istemiyor . Yanından ayrılınca sürekli bağırıyor. Bayağı konuşmaya başladı resmen . Sizin nasıl geçti bu süreciniz?

  • İlhami oz dedi ki:

   Merhaba benimde dişi kedim iki gün önce kısırlaştı da sizde de kaka yapmadığı oldumu ilk zamanlar

 26. Gokce celbis dedi ki:

  Merhaba 2 fün önce kedimi kısırlaştırdık
  Dişi siyam kedisi
  Bugün zorla yemek yedirdim elimle ıslak mamayı ezdim suyunu azda olsa içiyo tuvaletinide yaptı ama bi durgunluk var kucagıma alıyorum böyle hareketsiz gibi yatıyo bişey olmasından korkuyorum sessiz narkozdan mı hala çıkamadı ilk getirdigim gün kusması oldu sonra kusmada olmadı gidişat normal gibi ama bu hareketsizliği beni korlutuyor ?

 27. İrem dedi ki:

  Merhabalar benim kedim 2 yasında ve cuma günü kısırlaştırma operasyonu geçirdi suan sürekli uyku halinde yemesinde bir problem yok gibi eskisi gibi cok yemese de yemek yiyor ama cok fazla salyası var bu normal mi

 28. kevser dedi ki:

  merhabalar. 2 yaşındaki dişi kedimi 7 mayısta kısırlaştırdık her şey gayet normal görünüyor sadece memelerinden birinde biraz tombulluk var, aşıları için götürmek istedik ama kafese ısrarla girmedi. kontrole götüremiyoruz bu yüzden ne yapabiliriz. açıkçası tedirgin oluyorum korkuyorum. önceki kedimizde hiç böyle bir şey olmamıştı ev kedisi ve hiç dışarı çıkmadı. ne önerirsiniz ? teşekkürler

 29. Melis dedi ki:

  merhaba,
  Benim 2 yaşında bir kedim var sokaktan bulup sahiplenmiştim.Bu hafta sonu kısırlaştıracağım ama çok korkuyorum birşey olur diye 🙁 Birde karakter olarak çok değişik bir kedi çok agresif ve saldırgan kısırlaştırma sonrası daha kötü olur mu ya da tam tersi daha uysal olur mu ? Birde kısırlaştırmaya giderken ne yapmamız gerek aç mı gideceğiz birde yanımızda mama kum vs götürmemiz gerekiyor mu ?

  • Çağla dedi ki:

   Tesadüfen okudum yazınızı..muhtemelen kısırlaştırma operasyonu olmuştur kediniz,benim oğlum da aşırı agresif we saldırgan bi tutuma sahip (7 aylık) küçüklüğünden beri böyle..we kızgınlık dönemine girerse düşünüorum bende..sizinki ne durumda şuan acaba,bilgi werebilir misiz?

 30. Mİa dedi ki:

  Merhaba ben 8 aylık olan dişi kedinimi bugün barınakda kısırlaştırdım fakat bize hiçbir şey sölemediler bildiğim kadarıyla antibiyotik kullanılması gerekiyor fakat bize hiçbir şey söylenmedi ne yapmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkür

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba,

   Konuyla ilgili veteriner görüşü alırsanız çok daha iyi olur. Operasyon sonrasında aşı vb yolla antibiyotiği kedinize vermiş olabilirler mi?

   Sevgilerle

 31. fatma dedi ki:

  merhaba bir sokak kedisini kısırlaştırıcam fakat bundan önce iç parazit ve dış parazit yaptırmalı mıyım

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba, kısırlaştırma ameliyatı ile diğer aşılar aynı gün içinde yapılması tercih edilmez. Ameliyattan 1 hafta önce ya da 2-3 hafta sonrasında iç/dış parazit yaptırırsanız daha iyi olur.

 32. Aytuğ Zeynep dedi ki:

  Merhabalar. Benim kedim (dişi, yaklaşık 5 aylık) bahçede yaşıyor ve dışarı çıkabiliyor dolayısıyla diğer kedilerle karşılaşıyor. Biz hamile kalmasını istemiyoruz. Eğer kısırlaştırırsak ne gibi sorunlarla karşılaşırız, kedimiz için iyi mi olur kötü mü?

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba,

   Düzgün bir operasyonal kısırlaştırma sonrasında bir sorun yaşamazsınız. Detaylı bilgiler yazıda mevcut.

   Sevgilerle

 33. Aleyna dedi ki:

  Merhabalar,

  Bende disi kedimi kisirlastirdim ve suan iyi gibi yalniz biraz yemek yememe problemi var. Kuru mama yemiyo ama ustune yas mama döktügüm zaman yiyor. Aldigim mamadan Devam edebilirmiyim yoksa kisirlastirilmis mamami almam gerekiyo?

  • miyhav.com dedi ki:

   Aleyna Selam,

   Kısırlaştırılmış kedilerin mamaları farklıdır, proteini daha azdır. Bu yüzden kısırlaştırılmış kediler için olan mamadan almanız gerekli.

 34. Neslihan dedi ki:

  Dişi kedimi kısırlaştırdık 3 gün veteriner burada kalsın gözetimimizde olsun kıpırdamadan durması gerekiyor dedi. 3 gün sonunda eve getirdik hiçbir şey yemedi eve geldi 4 gün oluyor ama hala şırınga ile besliyoruz yemiyor içmiyor en sevdiği şeyleri aldık her şeyi denedik yüzüne dahi bakmıyor bizimle de hiç ilgisi yok Sürekli saklanıyor ameliyattan önce kucağımızda nin Nazlı Hep yanımızda üstümüzde yatardı veterinere götürdük hiçbir şeyi yok dedi psikolojik olduğunu söylüyor Ne yapacağım bilmiyorum

  • Volkan Çetinkaya dedi ki:

   Benzer sorun 5 gün önce kısırlaştırılan kedimde de var. SiZin süreciniz nasıl geçti? Yemek yemeye başlamazsa toparlayamayacak diye korkuyorum. Veterineri normal diyor ama su bile içmek istemediği için şırınga ile vermeye başladım.

   • Rana dedi ki:

    Merhabalar sürecei nasıl atlattınız? Aynı durumları şu an yaşıyorum bende. Kedimin ameliyattan sonraki 6. Günü ve biz zorla yedirmedikçe kendisi asla bir şey yemiyor içmiyor lütfen yardımcı olur musunuz?

   • Arzu dedi ki:

    Merhaba bende 10 oldu kisirlastirdim disi kedim hep saklanip uyuyor hic bisey yemiyor icmiyor yuzune bile bakmoyor napcami bilemiyorum normalmi

 35. aslı dedi ki:

  Merhaba iki tane scottish longhair kedim var, biri erkek biri dişi. Daha 3,5 aylıklar. Sadece erkek olanı kısırlaştırmayı düşünüyorum. Dişi olan için ameliyatın daha zor olması ve erkeği kısırlaştırdıktan sonra doğum riski olmaması sebebiyle. Hiçbir şeyden emin değilim. İlgili bir veteriner de bulamadım.

 36. kedikedi dedi ki:

  erkek kedimiz 4 gün önce kısırlaştırıldı onu yıkayabilir miyiz herhangi bir sorun çıkar mı?

 37. ertan dedi ki:

  merhaba bir anne ve iki yavruya bakıyorum. anneyi kısırlaştırdım. yavru erkek 8 aylık. 5 gün öncede erkek yavruyu kısırlaştırdım . 5 gündür evin içinde huzursuzluk var anne kedi sürekli tıslayıp duruyor. kardeşiyle arası düzeldi ama anne sürekli dışlıyor ve huzursuz. ne yapmalıyım ve bu durum ne kadar sürecek. yardımcı olursanız sevinirim.

 38. Figen dedi ki:

  İyi akşamlar ben bugün kedimi kısırlaştırdım fakat çok garim onu elleyince tekrar poposunu kaldırıyor neden cevap bekliyorum teşekürler

  • Rana dedi ki:

   Ameliyatın kesin sonuç vermesi için yumurtalık ve rahmin alınması gerekir. Bazı veterinerler ya rahmi ya da yumurtalığı almayı tercih ediyor ne kadar yanlış olsa da. Ondan kaynaklı olabilir.

 39. Elsin dedi ki:

  Merhaba , 9 aylık erkek kedim var. 8 aylık olduktan sonra basladı deli gibi bagırmaya ama herhangi bir koku bırakma eyleminde bulunmamıstı.Bağırmalar artınca dişi kedi bularak çiftleştirme işlemi yapıldı ama 10 gün sonra iştaha gelmiş gibi hergün bagırmaya basladı , en sonda da kızgınlıgın verdıgı etkıyle yatagımın ortasına kakasını yaptı veterinere danıstıgımda hormonel dengesızlıkte olabılcegını söyledı , 10 gun sonra aynı yataga bu seferde kovadan bosalırcasına çişini yaptı. Bu olaydan 2-3 gun sonrasında koltugun birine gidip işedi ve vakti doldu diyip pazartesi gunu sabah götürdüm kısırlastırmak için aksamında aldım narkoz sersemliği vardı ama istahı yerındeydı sorun olmadı.Salı yani bugün sabah uyandı gitti durduk yere kumuna işemek yerine koltuga işedi yine :/ Sizce bu hormonel dengesızlıkten dolayı mı ? Hemen kısırlastırılma etkisi gelir mi ne zaman gelir.KAfayı yemek üzereyim :/ Yoksa cocugum kendıne huy mu edındı acaba :/

 40. Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben sokaktan bir tane kedi almıştım eve ama kedi dışı kediydi ve hamilemiş hiç dışara çıkarmiyorduk kedim 2 tane yavru doğdu ben o yavruları ve annesini kısırlaştırmak istiyorum bu mümkünmü ben 17 yaşım da annemle birlikte yaşiyorum uygun fiyata yapabilecek var mı. Çok teşekkürler

  • Kerem dedi ki:

   Bazı belediyelerin sokak hayvanları için ücretsiz hizmetleri oluyor. Bağlı bulunduğunuz belediyenin ilgili bölümüne danışırsanız belki size yardımcı olabilirler.

  • Bircan dedi ki:

   Aynı durumu yaşıyorum. Erkek kedimizi bu sebepten kısırlastirdik. Hala etrafa işeme eğiliminde. Geçmeyecekmi. Çok yoruyor bizi..

 41. Yaprak dedi ki:

  Merhaba ben 2 yaşında dişi kedimi üç gün önce kısırlaştırdım. İlk gün beklenen davranışları sergiledi. İkinci günden beri yaş mama yiyor kuru mamayı az yiyor ama bizim sorunumuz kızımızın hiç susmadan bizimle konuşması ve yanımızdan ayrılmak istememesi. Sürekli yanında olalım istiyor bağırıyor. Yanında olunca kucağımıza çıkıp uyuyor. Sevgi yumağına döndü.Ama haricinde tuvalete bile gitsek sanki kızgınlık dönemi gibi apartmanı inletene kadar bağırıyor. Bu durum normal mi?

 42. Büşra dedi ki:

  Merhabalar bende bugün götürdüm kısırlaştırmak için kediyi bir gece veterinerde kalcak yarın alacağım ama bu kedi sokak kedisi onu eve alamıyorum sizce bir sorun olur mu ameliyattan sonra veterienrde vücut sıcaklığı yerine gelmiş midir umarım gelmiştir

  • Okay dedi ki:

   Büşra Merhaba,
   En az 10 gün evde tutun.10 günden sonra dikişler vs.normale dönmeye başlar birde evde sıcak ortamda olması gerekiyor.Bir.kiti veya çamaşır sepeti içine batttaine polar veya benzeri birşeyler koyun.Sepetin yanlarına da çıkmaya çalışıp düşmemesi için yastıklar koyun.Simdi gördüm 10 gün geçmiş zaten umarım iyi olmuştur

 43. Haşim dedi ki:

  Merhaba benim erkek kedimi 1 hafta önce kısırlaştırdım şuanda herhangi bir sorun yok ama halen kısırlaştırmadan önceki kötü koku devam ediyor acaba bu kötü kokuyu nasıl temizliyebilirim odanın içinde

 44. Gülnaz dedi ki:

  merhaba,

  Bahçemide baktığımız sokak kedisi çok genç 7 yavruya birden baktı (4 kendini ve 3 başka kedinin yavruları), bugün kısırlaştırdık Nermin’i, eve getirdim 4-5 gün yavrulardan uzak tutun dedi veteriner hekim. Biraz önce sendeleyerek kutudan çıktı, ama narkozun etkisi ile tekrar uyuyor – yavaş yavaş kutuya yönlendirdim. Tek düşüncem bahçe kedisi olduğu için sürekli çıkmaya çalışacak ve kedi kutunun içinde durmayabilir. Bu durumu nasıl atlatabilirim, önerileriniz nedir? daha su ve mama vermedim ancak akşama doğru (4-5 saat su ve mama vermeyin dediler) vereceğim – umarım biraz yer.
  Evde tutmaya çalışacağım ancak dışarı çıkmak ister – görüşlerini rica edeceğim.
  Zaten çok zayıf ve halsiz bu şekilde daha kötü olabilir mi?
  Teşekkürler,

 45. Ademktn dedi ki:

  Meraba kedim rahim iltihabından dolayı hamileyken kısırlaştırılmak zorund kaldı öncesinde de yanlış teşhisler yüzünden çok fazla iğne yedi operasyon sonrası sürekli miyavlıyor onunla uyuduğumda yada uzandığımda sadece susuyor. Bu normal bir süreçmi. Bide bir hafta sonra iyi olur diye düşünerekten hamile bir kedi getirdik eve onlada oek anlaşamıyorlar. Hamile kediyi dışarı bırakmak istemiyoruz oda da tutsak yeterli olur mu ? Bu durum kedimin psikolojisini çok kötü etkiler mi ?

 46. Serdar dedi ki:

  Merhaba 3 gün önce dişi kedimi kısırlaştırdım kısırlaştırma işlemi olduğunda çocukları hala emiyordu şuanda memeleri çok şiş ve sert. kalıp halinde taş gibi neredeyse, neden kaynaklı olabilir ne zaman düzelir?

  • Nisa dedi ki:

   Çocuklarını emerken kisirlastirmasaydoniz belli bir zaman sonra kediler emmeyi birakiyor birakmasini bekleseydiniz keske suanda emmedikleri icin sut dolmuş

 47. Talha dedi ki:

  Kedim kısırlaştırıldığından beri haraket etmiyor ve kulağı beyazlaştı kötü birşeyi yoktur değilmi yani ölme riski falan

 48. Kadriye makaroğlu dedi ki:

  Kolaygelsin benim kedimde bugün belediye veterineri tarafından kısırlaştırıldı .Tedirgin oluyorum yalayıpta gece ben uyurken zarar verirmi beklememgerekirmi hiçbişey yemedi sadece kumuna gidip kaka yaptı şimdi uyuyor

  • Aysun dedi ki:

   Ben de kedimi kocaeli belediyesinin veterinerinde kısırlaştırıcam da tedirginim. Şu an iyi mi memnun musunuz? Hangi şehrin belediyesiydi?

 49. Berke dedi ki:

  Merhabalar,

  Dişi kedim ve 4 aylık 2 yavrusu aynı evde yaşıyorlar. Ancak dişi kedimi kıaırlaştırdıktan sonra eve getirdiğimde yavrular annelerineie hırlamaya kızmaya bağırmaya hatta saldırmaya başladılar.

  Bu neden olmuş olabilir?

  • Candy dedi ki:

   Selamlar aynı durumu şu anda ben yaşıyorum. Kedimi kısırlaştırdım bir gece ayrı kaldı yavrularından eve geldiğinde yavrular hırlamaya saldırmaya başladılar. Acaba elbise giydilrildi ameliyat sonrası ondan mı,? Siz nasıl başa çıktınız? Ne yapmalıyım?

 50. Merve dedi ki:

  Merhabalar. Erkek kedim 2 yaşında ve daha yeni kisirlastirdik. Dışarı çıkmaz ama 1.katta olduğumuz için sokak kedileri çok var etrafta . Ameliyattan önce kızgınlığı yüzünden evin belirli köşelerine tuvaletini yapıyordu ve son dönemde bu artmaya başlamıştı. Tuvaletinin keskinde bir kokusu vardı bizde dayanamadik ve bu huyunun bitmesi için kisirlastirdik. Size sorum şu bu huyu biter mi . Bu yaşta ameliyat olması huyunun degismemesine Neden olur mu?

  • Nisa dedi ki:

   Geç kalmissiniz kisirlastjrma ameliyatı icin erken yapilmasi gerektiğini biliyorum ve de kediniz eve koku bırakıyor dişiler için

 51. Okan dedi ki:

  Slm 5 gün önce kızımı kısırlaştırdık. Fakat ceviz büyüklüğünde şişlik oluştu. Ve sürekli dikişli kısmı yalıyo. Bu şişliğin bir zararı varmı vet. Ödem dedi. Ben ne yapabilirim inmesi için

 52. Birgül Akkaya dedi ki:

  8 ekimde 6 aylık erkek kedimi kısırlaştırdım. O günden beri yemek yemiyor. Şırınga ile su içiriyorum tek tek mama yediriyorum. Hiç duymak bilmeyen kedimiz yemez oldu bu durum bizi çok üzüyor ve kısırlaştırma yaptırdığımız için çok pişman oldum. Veteriner geçici bir durum dedi başka bir tavsiyede bulunmadı. Bu durum normal mi ne zaman kendine eski haline döner acaba? Bu aşamada ne yapmamız gerek tavsiyelerinize ihtiyacımız var.

  • miyhav.com dedi ki:

   Birgül Merhaba,

   Veteriner hekiminizin de dediği gibi kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrasında kedilerde iştah kaybı tamamen normal ve geçici bir durumdur. Eski haline muhakkak dönecektir. 3-4 gün daha gözlemleyip durumunda iyileşme olmazsa lütfen tekrar veteriner hekimizle iletişime geçin.

   Sevgiler

 53. Cemile dedi ki:

  Dun bende kedimi ameliyat ettirdim …bu sabaha kadar bisi yemedi anesteziyi atamadi sanirim yas mama aldim bugun ondan yemege basladi..ama ani hareketler yapiyo evde korkuyorum kendine zarar vermesinden.ve dikisleriyle oynuyo hafif bir sulanma var napmam lazim yarin da evde tek birakacagim aklim onda

  • miyhav.com dedi ki:

   Cemile Merhaba,

   Tamamen normal davranışlar, ufaklığa biraz daha zaman verin. Dikişleriyle oynar, yalar hatta ısırarak çıkarmaya çalışabilir, bu davranışları gayet normal panik yapmayın.

   Sevgilerle

 54. nisa dedi ki:

  Merhaba kedimi kısırlaştıralı 5 ay oluyor ama hala kızgınlık dönemine giriyor veteriner yapacak bi şey yok yıllar sürebilir hormonların normale dönmesi dedi ve kilo verdi iyice bilgilendirebilir misiniz ?

  • Aysun dedi ki:

   Az önce bir video izledim kedi kısirlaştırma amelyatı rahmı alıtken bir parça gösterdi adını hatırlayamadım.Bu parça çok onemli eğer bu parça dısarı çikmazsa kedi kısırlaştırılmış da olsa kızgınlık dönemine girer butun kızgınlık belirtilerini gösterir demişti. Parçanın kaldığini hormonel testlerle anlayabilirlermıs. Sizde de o parçayı almamış olabilirler. Başka bi veterinere götürün test yaptırın bence.

 55. Beni üzmeyin dedi ki:

  Merhaba cevap verirseniz çok mutlu olurum. 5 gün önce dişi kedimizi kısırlaştırdık tüm gün uyuyor uyumasa bile yatıyor hiç hareket etmiyor. Az az yaş mama yiyor. ANCAK, ağzından salya gibi su geliyor ve asla SU İÇMİYOR. Dışarı çıkan bi kedi değil doğduğundan beri sadece ev ortamı gördü. Veteriner için dışarı çıkıyoruz sadece, taşıma kabıyla. Veterinerde kuduz olmuş olabilir mi? Salya akıtması ve su içmemesi neye işarettir? Biz intetnetten kuduz diye bulduk. Bilginiz var mı? Korkuyoruz

  • miyhav.com dedi ki:

   Merhaba,

   Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında ağzından salya/su gelmesi normal. Bazen bu yeşilimsi rente de olabilir. Kuduz olabileceğini pek sanmıyorum ama durumunu gözlemlemeye devam edip halen devam ediyorsa lütfen veteriner hekiminizle iletişime geçin.

   Sevgilerle

 56. Nisa dedi ki:

  Kedim dişi ve 8 aylik kisirlastirma ameliyatı olali 3 gun oldu ve kusuyor yemek yemiyor su zar zor iciyo ve toveletini de yapmiyor nerdeyse kusmasi narkozu atmasını oldugunu soylediler sıvı kaybı yaşadığı icin toveletini yapmadığını dediler benimle ayni durumu yasayan olduysa yazabilir mi bilgi almam gerekiyor

 57. Gülşen dedi ki:

  Merhabalar 1 yaşında erkek kedimi 1 hafta önce kısırlaştırdık,bir kaç gün hiçbir problem gözlemlemedim ama sürekli ilgi isteyen benimle uyuyup uyanan kedim halsizlestu evde saklanır oldu evden dışarı çıkmayan sokak görmeyen bir kedi ,hapsurmaya ve gözleri sulanmaya başladı veteriner hiçbir şekilde kısırlaştırma sonrası ilgilenmiyor bu durum normal midir acaba evin içi gayet sıcak ama kendisi halsiz ve sürekli hapsuruyor

 58. Seçil dedi ki:

  Merhabalar bende kedimi dün kısırlaştırdım fakat kedim sürekli kısırlaştırıldığı bölgeyi yalıyor Elizabeth i de taktırmıyor bununla ilgili ne yapabiliriz??

 59. Aysun dedi ki:

  Kediler kısırlaştırma öncesinde ve sonrasında herhangi bir aşı oluyor mu ben kedimi kocaeli belediyesinin mobil kısirlaştırmasına götürücem.Belediyenin sitesinde kediler operasyondan sonra kuduz aşısı vurulur yazıyodu bu kedi için kötü mü?

 60. Duygu dedi ki:

  Merhabalar,biz dişi kedimizi kısırlaştırdığımız günün akşamı eve alabildik fakat çok kötü bir gece geçirdik. Sabaha kadar uyumamak bir yana kedimiz elizabethden kurtulmak için elinden geleni yapıyor,hırçın olan kedi daha da hırçınlaşıyordu.Fakat bir ürün bulduk adı Win-Pet korse gibi bir ürün dikişi kapatıyor,kedi daha rahat ediyor.Hatta bizim bebeğimiz baya sakinleşti bile.Ürün biraz pahalı 200-300 arası fiyat var kedinizin bedenini öğrenip ona göre almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü biz aldık fakat beden büyük geldiği için bir tane aldık(maalesef değişim yada para iadesi yapmadılar)Keşke daha önce haberimiz olsaydı dedik.Uzun lafın kısası kediniz hırçın ise yada çok korkuyorsanız direkt bu ürünü alın emin olun rahatlarsınız.Biz çook rahatladık.
  Teşekkürler…

 61. Ece dedi ki:

  Merhabalar,
  Erkek 7 aylik kedimi 18 gun once kisirlastirdim. Daha once hic yikanmadi. Yikamak istiyorum sizce ne zaman yikamaliyim. Ameliyat yerinde hafif bi kizariklik var ama onun disinda iyi gorunuyor keyfi ve istahi yerinde kontrolune de goturmustum problem yok demislerdi. Tesekkurler simdiden.

 62. Tuğba dedi ki:

  Merhaba 10 aylık kedimi dün kısırlaştırdım kesi bölgesi çok küçük bir dikişi var sadece kendim böyle çok sessiz özellikle karanlık bölgelere kendini saklıyor uzun uzun bir yere bakıyor malt görünce cıldıran kedi bir tuhaf bakmıyor bile boyunluğunu çıkarınca biraz daha düzeliyor endişeleniyorum acaba kendini karanlık sesiz yere kapatması ağrısı mı var demek oluyor 🙁

 63. Musa dedi ki:

  Merhabalar

  Dişi kedimiz kısırlaştırma operasyonu geçirdi.Ameliyat olalı 1 hafta oldu ağzından salya akıyor ve dilinin üstü yara olmuş.Veterinere götürdük 1 haftalık asi programı olmasını söyledi.Birsey olmasından endişeleniyoruz lütfen yardım edin.Teşekkürler

 64. Şirin dedi ki:

  Merhabalar yanitlarsaniz cok mutlu olurum. Kedimi pazartesi gunu kisirlastirdik. Sali gecesine kadar hicbir sey yemedi zorla siringa ile su icirebildik. Sali gecesi de yas mamasini iyice pure haline getirerek yedirebildim. Simdi ise sadece yas mamasini onune goturmem halinde yiyor asla kalkip yerinden mama yemiyor su icmiyor. Suyunu da yanina goturmem gerekiyor. Ayni zamanda tuvaleti icin de ben kum kabina goturuyorum cisi varsa yapiyor yoksa kum kabina oturuyor. Veteriner hekimimiz bir normal diyor bir degil diyor cok guvenemedik. Ayrica kakasini da hala yapmadi. Sizin gorusunuzu de merak ediyorum endiselenmeli miyim? Yeme aliskanligi kendi kendine duzelir mi? Ne onerirsiniz

 65. Melis dedi ki:

  Dişi kedim 2 gün önce kısırlaştırma ameliyatı geçirdi az önce yani bu sabah karnında hafif morarmalar gözlemledim anormal bir durum mu bu acaba dün gece de dikişlerinin olduğu kısma biraz su değdi sıkıntının sebebi o olabilir mi çok korkuyorum acil dönüş yapabilecek olursa çok mutlu olurum??

 66. Yasemin dedi ki:

  Merhaba dişi kedimi kısırlaştıralı 5 gün oluyor iştahı çok azaldı kuru mama hiç yemiyor sürekli uyuyor ama geceleri oyun oynuyor bide ağzından iki gündür salya akıtıyor bu normal mi acaba bilen bir varsa bilgilendirirse beni çok sevinirim

 67. Ela dedi ki:

  Merhaba. Erkek kedimi 5 ay önce kısırlaştırdım(şuan 1 yaşında), kısırlaşmadan önce de hiç koku bırakmadı. Sadece yastığa, yorgana garip hareketler yapıyordu. Bu 5 ay sorunsuz geçti, ta ki bugüne kadar. Yine yorgana aynı hareketleri yaptığını gördüm, daha sonra baktım ki, yorgana ve yatağa koku bırakmış. Koku tüm odayı sardı. Kısırlaştırdıktan ve operasyondan bu kadar süre sonra bu normal mi?

 68. gamze dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin evde iki dişi besliyorum. 1 tanesi evden kaçmıştı hamileymiş bilmiyordum dün ikisinide kısırlaştırma için götürüdm bugün almaya gittim. büyük olanı kısırlaştırmadık hamile küçüğü kısırlaştırdık dediler. eve geldiklerinden beri çok hırçınlar biribirlerine zarar veriyorlar nasıl hareket etmem gerekiyor.

 69. Deniz dedi ki:

  Evde iki kedim var anne kız. Anne olanı kısırlaştırdım. Eve geldiğimizde kızı annesine saldırganlaştı sebebi nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir