MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?

Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?

Kendini kaşıyan, derisini çiğneyen ve adeta bir huzursuzluk abidesi gibi ortalıkta dolaşan bir kedinin tek bir sorunu vardır: Pire! Kedinizde pire ve kene tespiti yapmayı öğrenirseniz hem kedinizi, hem evinizi, hem de kendinizi bu sinir bozucu parazitlerden arındırabilirsiniz.

Pire ve Kene Kontrolü Nasıl Yapılır?

Herhangi bir pire tedavisi için cepleri boşaltmadan önce kedinizde gerçekten pire, kene ya da bit gibi bir dış parazit olup olmadığını teyit edin. Pireler ve keneler bir geldi mi, tünedikleri yerden çok zor çıkarlar, ama bazen yeterince şanslıysanız onlardan tek seferde kurtulmanız da mümkün olabilir.

 • Kedinizin tüylerinde olağandışı bir hareketlilik olup olmadığını gözlemleyin. Eğer tüylerinin arasında ışık hızında zıplayan minik siyah noktalar görürseniz, pirelerle savaşma vakti gelmiş demektir.
 • Metal bir pire tarağı kullanarak kedinizi kafadan kuyruğa kadar tarayın. Bunu günde birkaç kere yapın. Bu yöntemle deride kendine yer etmiş yetişkin pireleri sıyırır, yumurtlamalarını önler ve kaşıntı bakımından kedinize rahatlık sağlarsınız.
 • Tarağı her seanstan sonra çamaşır suyu, bulaşık deterjanı ve ılık su içeren bir karışıma batırarak pire ve keneleri öldürün.

Pireler Nasıl Önlenir?

Kedinizin sıcak ve yumuşak tüyleri, iştah açıcı kan sirkülasyonu ile kombinlendiğinde dış parazitler için ideal bir barınma ortamı meydana gelmiş oluyor. Pire, kene, bit ve benzeri dış parazitlerin kedinizin narin bedenine yerleşmesini engellemek için her şeyden önce bir pire bariyeri oluşturmanız şart. İşte o bariyerlerden birkaçı.

Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?

Kedinizin üzerinde kullanabileceğiniz ürünler: Harici medikal tedavi yöntemleri oldukça güvenli, düşük maliyetli ve etkilidir – özellikle pire tozu, pire şampuanı ya da pire spreyi gibi ürünlerle karşılaştırıldığı zaman. Veterinerinizden ya da online olarak temin edebileceğiniz bu ilaçları kullanmaya başlamadan önce mutlaka ama mutlaka uzman bir veteriner hekimden onay almanız gerekmektedir. Kendisi size ürünü tam olarak nereye uygulamanız gerektiğini ve ne kadar miktarlarda uygulama yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Kedinizin yiyebileceği ürünler: “Nitepyram” içeren kedi tabletleri, kedinizin üzerinde yetişkin pireleri yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamiyle öldürür. Buna rağmen pek çok veteriner, bu tür hapların kalıcı etkisi olmadığını savunuyor. “Spinosad” etken maddeli haplar ise pireler henüz yumurtlamaya başlamadan onları öldürür ve etkisini en az 1 ay süresince gösterir. Tekrar belirtmekte fayda var: Bu ve benzeri ilaçları yalnızca veteriner kontrolünde ve tavsiyesinde kullanmanız gerekir.

Kedilerde Pire ve Keneler Nasıl Temizlenir?

Pire ve kene temizliği maalesef ilaç kullanımıyla tamamlanmıyor. Yorucu bir süreç olan pireden arınma süreci, yalnızca kedinizin değil, evinizin ve sizin de fiziksel olarak dahil olmanız gereken bir süreç.

Her şeyden önce evinizi pirelerden arındırmayla başlayın. Yetişkin bir pire günde 50’ye yakın yumurta bırakabilir. Bu yumurtalarda kediniz hareket ettikçe ve kaşındıkça üzerinden yuvarlanıp halınıza, koltuklarınıza ve yastıklarınıza düşebilir. Eğer yumurtaların çıkmasına izin verirseniz evinizde bir pire ordusu ile karşılaşmanız çok muhtemel. Bunu önlemek için istisnasız her gün evi süpürün. Halılar, kumaş koltuk ve kanepeler, yastıklar, yerdeki çatlak ve yarıklar süpürdüğünüz öncelikli alanlar olmalı. Bu şekilde canlı ve aktif olan pire ve kenelerden de kurtulmuş olursunuz. Her bir süpürmeden sonra elektrikli süpürgenin filtresini temizlemeyi ve toz torbasını evin dışına atmayı ihmal etmeyin. Bu işlem tamamlandıktan sonra hem filtreyi, hem de süpürgenin kendisini ılık sabunlu su ile yıkayın.

Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?

Çarşaf ve nevresimleri 3 günde bir değiştirin. Kedinizin temas ettiği her bir kumaş parçasını en az 3 günde bir olmak suretiyle çamaşır makinesinde ya da elde yıkayın. Çamaşır makinesini en yüksek devirde ve en sıcak suda çalıştırın ki çarşafların üzerindeki tüm pire ve keneler imha edilsin.

Tüm bu çabalarınıza rağmen inatçı pireler kedinizi ve evinizi terk etmiyorsa çok daha ciddi önlemler almanız gerekebilir. Evdeki her bir evcil canlıya tek tek pire tedavisi uygulamak ve evi boşaltarak pire spreyi yardımıyla evin tamamını temizlemek bu önemlerden birkaçı. Bununla birlikte en kökten çözüm ise tabii ki ilaçlama yaptırmak.

Kene Nasıl Çıkarılır?

Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?

Kenelerin cımbız gibi bir araçla çıkarılması profesyonel bir işlemdir ve veteriner hekiminize başvurmanızı öneriyoruz. Fakat acil durumlar için kene nasıl çıkarılır, bir kaç adımla anlatmaya çalışacağız:

 • Öncelikle bir eldiven giymek zorundasınız.
 • Sonrasında ise keneyi çıkaracak uygun bir ekipman gerekli. Keneler için özel üretilen cımbızlar, normal cımbızlar ve sağlam bir ip bu amaçla kullanılabilir.
 • Keneyi baş kısmında uygun bir şekilde tutup kavramanız gerekli. Çok fazla sıkmamanız gerekiyor. Aksi durumda ağız kısmında yer alan bakteri ve diğer mikroorganizmalar kedinize bulaşabilir.
 • Sonrasında yavaş hareketler ile baş kısmını koparmadan keneyi çekmelisiniz.
 • Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?
  • Yanlışlıkla cımbızı döndürürseniz ve kenenin başı deriye gömülü şekilde kalırsa, başını kendi başınıza doğru kaldıramıyorsanız, kedinizi veterinerinize götürmeyi düşünün. Kafayı kesinlikle cilde gömülü olarak bırakmayın.
 • Kene çıkarıldıktan sonra bölgeyi mutlaka dezenfekte edin.

Kene çıkarıldıktan sonra kedi için güvenli üçlü antibiyotik merhem ve hidrokortizon merhem satın alın. Keneyi çıkardığınız deri bölgesi muhtemelen birkaç hafta boyunca tahriş olacaktır. Antibiyotik merhem enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve hidrokortizon merhem tahrişi yatıştırır.

Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir?

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerde Pire ve Kene Nasıl Temizlenir? için 6 Yorum Var!

 1. Mehmet says:

  Sadece pireden bahsediyorsunuz. Keneler?

 2. Mehmet says:

  Pire ve kene nasıl temizlenir diye başlık atıp sadece pireden bahsetmek nedir? Bu nasıl bir ciddiyetsizlik. Kedime kene yapıştı, nasıl çıkaracağım diye sonuna kadar yazınızı okudum ve keneden hiç bahsetmemişsiniz. Bu bir internet dolandırıcılığı şeklidir! Sitenize bir daha hiçbir şekilde girmeyeceğim.

 3. miyhav.com says:

  Merhabalar, yazımızı gözümüzden kaçan ve özellikle “kenelerin çıkarılması” ile ilgili detayları dahil ederecek güncelledik. Uyarılarınız için çok teşekkürler.

 4. ümit tom says:

  görünen keneleri çıkarıyoruz ama göremediğimiz keneler için şampuan tarzı birşey varmı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *