MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Somali Kedisi

Somali Kedisi

 • 9/10
  Çocuklarla Arası - 9/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 10/10
  Hareketlilik - 10/10
 • 7/10
  Bakım İhtiyacı - 7/10
 • 10/10
  Oyunculuk - 10/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
8.5/10

Özet

Her zaman sınırlarda olmak isteyen Somali kedileri, çok zeki, çok aktif ve çok sevecen.

Tarihi

İlk kez 1871 yılında görücüye çıkan bu ırk, pek çok kedi ırkında olduğu gibi, Crystal Palace Cat Show’da tanıtıldı. Victorian çağının en moda aktivitelerinden olan kedi yetiştiriciliği, Somali ırkının da tanınması ve özenli bir şekilde çoğaltılmasını sağladı.

Bu ırkın kökenlerinin nereye dayandığı veya hangi ülkeden geldiğine dair hiçbir bilgi bulunmuyor. Bazı söylentilerde, Somali kedilerinin Firavunlar tarafından yetiştirildiği ve Avrupa’ya dönemin gemileri ile taşındığı söylenmekte.

Günümüzde bu ırk üzerinde yapılan genetik araştırmalar, ırkın Güney Asya’dan geldiğini ortaya koymakta. İngiliz ve Hollandalı tüccarların Avrupa’ya getirdiği düşünülen Somali kedileri üzerinde yapılan araştırmalar hala devam ediyor.

Ağırlığı – Boyutları

Somali kedileri orta boyutlu kedi ırkları arasında değerlendiriliyor. Ağırlıkları 2.5 ile 4.5 kilogram arasında değişmekte.

Yaşam Süresi

Somali kedileri 11 ile 16 yıl arasında yaşayabiliyor. Hastalıklara yatkın bir ırk olmaları nedeniyle düzenli veteriner kontrolünden geçirmenizde fayda var.

Karakteri

Somali kedileri hayatı uç noktalarda yaşamaktan çok hoşlanıyor. Yaptıkları her aktivitede sınırlarını zorlamayı çok seven bu ırk, yüksek noktalara zıplamaktan, evin içerisinde sürekli koşmaktan ve fiziksel olarak yorucu oyunlar oynamaktan çok hoşlanıyor.

Çok zeki bir ırk olması, aktivitelerinin de çeşitlenmesine katkı sağlıyor. Çoğu zaman kapıları açmayı öğrenebilen Somali kedileri, birazcık gözlemden sonra elektronik aletlerle de ilgilenebiliyor. Somali ırkı bir kedi beslerken ev içerisinde çok dikkatli olmanızda fayda var.

Somali kedilerinin hiç uyumadığını düşünebilirsiniz. Çok yüksek enerji seviyesine sahip olmaları, rüyalarında bile hareket etmelerine neden olabilir. Oyun oynamak istediğinde sahibinin ilgisini çekmek için her şeyi yapan Somali kedileriyle her zaman eğlenceli vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Bakımı

Somali kedilerinin kürkleri orta uzunlukta. Haftada iki veya daha fazla tarama önerilmekte.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Sosyallik konusunda asla sıkıntı yaşamayan Somali kedileri, diğer hayvanlarla ve kedilerle çok iyi anlaşıyor.

Yüksek enerji seviyesi, küçük çocuklar ile uzun süre oyun oynamasını olanaklı kılıyor. Nazik bir mizaca sahip olduğu için çocuklarınızla çok iyi arkadaş olabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir