MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Ödül & Vitaminler

Ödül & Vitaminler

İnsan sağlığı için önemli olan vitaminler köpeklerimiz için de gereklidir. Burada önemli olan ne kadar vitamin alması gerektiği ve köpeğimizin bu vitamine ihtiyacı olup olmadığını bilmektir. Köpeğimize gereği olmayan bir vitamin verdiğimiz zaman sağlığını korumuyoruz aksine sağlığında sorunlara sebep olabiliyoruz. Alınacak tüm bu ek takviyeleri önce veterinere sormamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Köpeğimiz muhtemelen günlük yediği bol vitaminli ve mineralli mamalar sayesinde ihtiyacı olan besinleri alıyordur ama bu mamalar ile beslenmeyen genelde evdeki besinlerle beslenen köpeklerin vitamin takviyesine ihtiyacı olabiliyor. Önce bunun ayrımını yapmamız gerekiyor. Mesela fazla verilen takviye vitaminin içeriğinde bolca kalsiyum varsa cins köpeklerin iskelet yapısını bozabiliyor. Bu davranış uzun vadede köpeğimizin hareketleri için problem yaratabilir.

Evcil hayvanlarımızın vitamin takviyesi alıp almaması bizim kararımız değildir. Bu karara veteriner hekimlerin muayeneleri sonucu ortaya çıkabilir. Kendi kararlarımız ile aldığımız vitamin takviyelerinin köpeklerimiz de sağlık sorunları oluşturabileceğini bilmemiz gerekiyor. Köpeğimizin bir rahatsızlığı ya da vitamin eksikliği açısından eksikliği varsa düzenli kullanımlarda bu takviyelerde iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Oluşan ağrıların dindirilmesini ve daha fazla hareketli olmasını sağlıyor.

Her vitamin grubunun köpekler üzerindeki etkisi farklıdır. A vitamini, bağışıklık fonksiyonları ve büyüme için gereklidir. B vitaminleri, protein sentezi için önemlidir. Sinir sistemi fonksiyonunu düzenler ve glikoz üretimine yardımcı olur. C vitamini, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. D vitamini, güneşten de alınabilen bir vitamindir ve kemik büyümesi için önemlidir.

Ödül mamaları köpekler için özel gıdalardır. Genel olarak sürekli tüketemeyeceklerinin farkındadırlar. Ödül mamasını elimizde gördüğü an köpeklerimizi düşündüğümüzde tadını çok beğendikleri aşikar. Bir şeyi öğretmek ya da tekrarladığı uygunsuz bir hareketi yapmadığında verilen ödül maması daha az miktarlarda verilmelidir.