MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5/10

Özet

Muhteşem sevimlilikleri ile her göreni büyüleyen Exotic Shorthair, çocuklar için ideal bir arkadaş.

Tarihi

İran kedilerinin bir türevi olarak üretilen Exotic Shorthair ırkı, İran kedilerinin daha kısa tüylü versiyonu olarak adlandırılabilir. İlk kez 1950’li yıllarda üretilmeye başlayan bu kedi ırkı, American Shorthair kedileri ile İran kedilerinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktı.

Bir çok araştırmaya konu olan bu kedilerin genetik özellikleri, Russian Blue ve Burmese kedilerine çok benziyor. Bu nedenle, yeni bir tür olarak kabul edilmeleri çok vakit almış olsa da, ilk kez 1967 yılında ırk olarak kabul edildi.

1979 yılından itibaren, Exotic Shorthair kedileri tüm dünyada resmi olarak tanınmaya başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Bu kedi ırkının ağırlığı 3 kilogramdan 7 kilograma kadar değişebiliyor. Ortalama boyutlarda kabul edilen Exotic Shorthair kedileri çok fazla büyümüyor.

Yaşam Süresi

Exotic Shorthair, 8 ile 15 yıl arasında değişen bir yaşam süresine sahip.

Karakteri

Cana yakın bir karaktere sahip olan Exotic Shorthair, tombul görüntüsüne rağmen fazlasıyla atletik ve hareketli. Kucakta oturmaktan hoşlanıyor olsa da, kucakta olmadığı her anı oyun oynayarak geçirmek isteyen bu kedilere mutlaka yeteri kadar oyuncak sunmanız çok önemli.

İran kedilerinden çok daha aktif ve meraklı olan Exotic Shorthair kedilerinin erkekleri, dişilerine göre daha sevimli bir görünüşe sahip. Özellikle erkek kedilerde, sahiplerine olan bağlılık çok daha fazla olabiliyor.

Oyun açısından fazla ilgi gerektirmemeleri sayesinde, uzun saatler boyunca evde olmayan kişiler için ideal bir ev hayvanı konumunda. Sahipleriyle oyun oynamayı çok seven Exotic Shorthair kedileri, eğer sahipleri meşgulse kendi kendilerini eğlendirebilme kapasitesine sahipler.

Exotic Shorthair kedilerinin ihtiyaçları oldukça basit. Sadece düzenli yemek ve biraz da oyuna ihtiyaç duyan bu kediler, başka herhangi bir özel çaba gerektirmiyor.

Bakımı

Exotic Shorhair kedileri, bakım ihtiyaçları açısından birazcık zahmetli olabilir. Tüyleri haftada birkaç kez taranma ihtiyacı duyuyor.

Çoğu kedi ırkının aksine, Exotic Shorthair ırkında, aylık olarak banyo yaptırmanız öneriliyor. Ancak banyodan sonra kedinizi iyi kuruladığınıza emin olmalısınız. Çok sıcak olmaması şartıyla, saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.
Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Exotic Shorthair kedileri hem köpeklerle hem de çocuklarla oldukça iyi anlaşabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir