MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Chartreux Kedisi

Chartreux

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 4/10
  Oyunculuk - 4/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5/10

Özet

Soylu bir geçmişe sahip Chartreux ırkı, özellikle küçük çocuğu olan aileler ile birlikte yaşamaya çok uygun.

Tarihi

İlginç ve etkileyici bir tarihe sahip olan Chartreux kedilerinin kökeni, Fransa’da sessizlik yemini etmiş bir dini grup olan Carthusianlara dayanıyor. Carthusian manastırında, rahiplere eşlik etmesi amacıyla beslenen bu kediler, Chartreux ismini de buradan alıyor.

18. yüzyılda, Fransa’da oldukça sık görülen bu kediler, fare ve benzeri haşeratların kontrol altında tutulması amacıyla, özellikle kraliyete ait binalarda sıklıkla beslenmekteydi. Tüylerinin etkileyici olması nedeniyle, aynı dönemde kürk yapımı için öldürülen bu kediler, Fransa tarihinde önemli bir yere sahip.

18. yüzyılın ünlü şairlerinden, Joachin de Bellay’in şiirlerinde de geçen Chartreux kedileri, “farelere ölüm” olarak tasvir edilmekte. Aktif yapısı ve güzellikleri sayesinde her yerde ilgi çeken kedilerin ırk olarak tanınması 1987 yılını buldu.

1900’lü yıllara kadar Paris’te sokak kedisi olarak yaşayan Chartreux ırkı, tarihin en eski kedi ırklarından biri olarak bilinmekte.

Ağırlığı – Boyutları

Chartreux kedileri, büyümeye ve gelişmeye çok müsait yapıdalar. Her kedide farklı görülebilen büyüme, 3 kilogramdan 10 kilograma kadar değişebiliyor.

Karakteri

Chartreux kedileri, sessiz ve sakin karakterleri ile tanınıyor. Çoğunlukla miyavlamak yerine hareketleri ile bir şeyler istediklerini ifade eden bu kedi ırkı, bu özelliği nedeniyle evde beslenmeye çok uygun.

İnsanlarla kurduğu bağ çok güçlü olan Chartreux ırkı, sahibinin kendini iyi hissetmediği anları kolayca fark edebiliyor. Bu sevimli kedi ırkı, moralinizin bozuk olduğu anlarda yanınıza sokularak, sizi mutlu etmeye çalışacaktır.

Oyuncu ve aktif bir kedi olmasına rağmen, oyun süreleri oldukça kısa olan Chartreuxlar, kısa ve yoğun bir oyun süresine sahip. 15 dakika gibi bir sürede, evin içerisinde sağdan sola koşarak kendilerini yormayı başarıyor.

Bakımı

İnce tüylere sahip bu kedi ırkı, haftada bir taranarak temizlenebiliyor. Tüylerin sağlıklı olması için, mutlaka düzenli tarama şart. Bunun dışında özellikle ilkbahar aylarında tüylerinin dökülmeye başlaması nedeniyle, haftada birkaç kez taramanız gerekebilir.

Chartreux ırkı kedileri, zorunlu olmadıkça banyo yaptırmanız tavsiye edilmiyor. Eğer banyo yaptırmak zorunda kalırsanız, tüylerinin kurumasının uzun süre alacağını aklınızda bulundurun.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Chartreuxlar özellikle küçük çocuklar için ideal bir kedi. Sinirlendiği veya hoşlanmadığı bir şeyle karşı karşıya kaldığında tırmalamak yerine uzaklaşmayı tercih eden bu kedi ırkı, çocuklarınızla güvenle vakit geçirebilir.

Yavaş ve kontrollü alıştırılması durumunda, tüm diğer ev hayvanlarınız ile birlikte yaşayabilme özelliğine sahip.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Chartreux için 1 Yorum Var!

 1. Vera Burçin karaman says:

  Yeni aldım cinsi chartreus ve henüz bize alışmadı umarım zamanla bize uyum sağlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *