MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kuş

Kuş

Evcil hayvan sahiplenmeyi düşünmeye başladığımızda, aklımıza ilk olarak genellikle sevimli ve tüylü köpekler veya kediler gelir. Ancak herkes bir köpeğe veya kediye bakamayabilir. Çünkü kedi ve köpekler, bol dikkat ve sorumluluk gerektirirler. Mesela işi ya da yaşam tarzı gereği çok fazla seyahat eden insanlar bu sorumluluğu alamayabilirler. Genelde de haklıdırlar çünkü kedi ve köpeklerde tıpkı bizler gibi ilgi ve sevgi beklerler. Ayrıca bakım ve beslenmeleri tamamiyle bizim tarafımızdan karşılanır.

Aslında sadece kedi ve köpek değil tüm hayvanlar bakım, sevgi ve dikkat gerektirir. Dostumuz olan evcil hayvanlarımız için uygun bir bakım standardı sağlanmalıdır. Bazı hayvanlar ise daha az bakım gerektirir ve sahiplerine diğer dostlarımızdan daha fazla esneklik sağlar. İşte bu yüzden kuşlar daha az bir bakımla, bizlere arkadaşlık edebilecek güzel hayvanlardır.

Sınırlı alanınız veya kısıtlı maddi imkanlarınız varsa ve kendinizi çoğu zaman yalnız hissediyorsanız, evcil kuşlar sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Kuşlar özellikle yaşlılar ve çocuklar için evcil hayvan bakmak isteyenler için uzun yıllar boyunca mükemmel bir arkadaş olabilirler.

Yapılan araştırmalarda evimizde kuş beslemenin zihinsel sağlığımızda iyi bir sosyal etkileşimi teşvik ettiğini göstermiştir. Örneğin, kuş forumlarındaki veya yerel güvercin besleyen insanlar gibi diğer evcil hayvan sahipleri ile sosyalleşme imkanı çok fazladır.

Herhangi bir evcil hayvan çocuklarımızın empati yeteneğini geliştirmekte önemli bir rol oynar. Gerçekten konuşabileceğiniz ve ne hissettiğinizi açıkça anlayan bir evcil hayvan, başkalarının düşüncelerini ve duygularını anlamayı öğrenmeyi daha da kolaylaştırır. Evcil hayvan olan bir evde yetişen çocukların daha paylaşımcı, sosyal ve sorumluluk sahibi olarak yetiştiklerini gözlemleyebiliriz.

Kuşlar kendiliğinden hijyenik hayvanlardır. Tüylerini parlak ve temiz tutmak için günlük olarak kendilerini temizlerler. Uygun eğitim ve sosyalleşme ile kuşlar, bir kedi veya köpek kadar sevgi dolu ve sevecen olabilirler. Bazı evcil kuşlar sahiplerinden asla ayrılmaz, günlük işlerde onlara eşlik ederler. Ayrıca taklitte mükemmel oldukları için evde verebileceğiniz küçük eğitimler sayesinde eve neşe katarlar.

Küçük kuş türleri, kanarya ve muhabbet kuşları küçük apartman dairelerinde yaşayan insanlar için uygun bir seçenektir. Kafesleri evin her yerine koyulabilir ve temizlemesi de oldukça rahattır.